Termálne kúpalisko
Prvoradým atraktívom Dolnej Strehovej je termálne kúpalisko, ktoré je spolu s wellness centrom súčasťou rezortu Aquatermal a využíva termálne vody s teplotou do 36 stupňov. Nájdete v ňom 50 m dlhý plavecký bazén, rekreačný, vírivý, antikorový oddychový a detský bazén s vodnými atrakciami, ako aj zábavný bazén s tobogánom a dvojicou šmýkačiek. Popritom k areálu kúpaliska patrí ihrisko pre plážový volejbal, detské ihrisko, animačný program a stravovanie v bufetoch alebo reštaurácii.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Najbližšiu možnosť lyžovačky ponúka stredisko Skicentrum Lomník neďaleko obce Dačov Lom. Spadá do územia Krupinskej vrchoviny a ponúka jeden vlek a 500 m dlhú umelo zasnežovanú zjazdovku ľahkej obtiažnosti, na ktorej sa v prípade záujmu dá venovať aj večernému lyžovaniu. Priaznivcom bežeckého lyžovania je zas venovaná trasa v dĺžke 5 km.
KAM S DEŤMI?
Nad blízkym mestečkom Modrý Kameň sa do výšky čnie rovnomenný hrad, v ktorom sa gotická zrúcanina spája s barokovým kaštieľom. Dnes je sídlom Múzea hračiek a bábkarských kultúr, v ktorom sa dozviete mnohé zaujímavosti o výrobe hračiek a zároveň uvidíte cínových vojačikov, vláčiky, medvedíkov, domčeky pre bábiky, rozprávkové kostýmy, marionety a bábky, z ktorých niektoré pochádzajú až z ďalej Indie, Indonézie alebo Ruska. Súčasťou expozície sú detské herne, interaktívne dielne a dobová výstava Slovenskej komory zubných technikov.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Vodná plocha situovaná na pomedzí obcí Ľuboreč a Závada pôvodne slúžila na ochranu pred povodňami, v súčasnosti ju vyhľadávajú rybári a cykloturisti. Niektorí návštevníci ju využívajú aj na kúpanie, to je však na vlastné riziko, keďže miestami je nádrž hlboká až 15 m.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Za účelom turistiky môžete v okolí obce zamieriť napríklad na 716 m vysoký vrch Lysec v pohorí Ostrôžky. Jeho sopečný pôvod pripomínajú kuriózne skalné útvary, zatiaľčo po pravekom hradisku zostal zachovaný okružný val. Dobrý prístup pre túru dáva napríklad obec Ľuboreč, obecná časť Pravice Imrov Kopec alebo dedinka Lentvora. Zaujímavosťou je, že vrchom vedie prieskumná banská štôľňa s dĺžkou približne 150 m, v ktorej zimujú netopiere.
Pre nižšiu nadmorskú výšku je región Novohrad veľmi vhodnou lokalitou aj pre rekreačných cykloturistov. Nové cyklotrasy neustále pribúdajú, momentálne si môžete zvoliť napríklad cyklistické náučné chodníky vedúce z Lučenca do Ipolytarnóc v Maďarsku alebo do Málinca prechádzajúc cez Halič, Kalinovo alebo Portál. Pohodový cyklovýlet ponúka tiež vodná nádrž Ružiná vyznačujúca sa príjemne teplou vodou.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Pobyt v Dolnej Strehovej si odporúčame spestriť o návštevu centra historického regiónu Novohrad, mesta Lučenec. Jeho dominantou je najväčšia slovenská synagóga, zrekonštruovaná v roku 2015 do svojej plnej krásy. Milovníci pamiatok ocenia tiež secesnú budovu Novohradskej knižnice, kalvínsky a rímskokatolícky kostol na Kubínyiho námestí či sídlo radnice. Regionálnu históriu a umenie približuje Novohradské múzeum a galéria, zatiaľčo v Mestskom parku vás čaká jazierko s altánkom, niekoľko zvieratiek aj rozličné detské atrakcie.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Dominantou obce je kaštieľ postavený podľa barokovo - klasicistického slohu koncom 18. storočia zemianskou rodinou Madáchovcov. Obklopuje ho príjemný park v anglickom štýle a v posledným rokoch si prešiel výraznou rekonštrukciou. V súčasnosti je pod správou Múzea kultúry Maďarov na Slovensku a sú v ňom vystavované expozície zamerané na život a dielo známeho maďarského spisovateľa Imre Madácha, ktorý sa narodil a značnú časť života prežil práve v Dolnej Strehovej.
Počas prechádzky parkom pri kaštieli si môžete všimnúť hrob, pomník a sochu Imre Madácha. Zároveň v Dolnej Strehovej natrafíte na Rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie a evanjelický kostol vybudovaný ešte v roku 1652 a neskôr obnovovaný v priebehu 19. a 20. storočia.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Zaujímavosťou obce Ľuboreč sú popri vodnej nádrže raritné pivnice, vytvorené na obranu ľudí, dobytka a potravín pred tatárskymi útokmi počiatkom 16. storočia. Do dnešnej doby sa z takzvaných Tatárskych pivníc zachovali dve, nakoľko tretia bola zasypaná v priebehu druhej svetovej vojny.