Bešeňová - Termálne srdce Liptova
Len kúsok od Ivachnovej pôsobí aquapark Bešeňová - Termálne srdce Liptova. Funguje na báze horúcich geotermálnych vôd, ktoré si možno vychutnať v osmičke vonkajších bazénoch, zároveň sa ale dá aj zaplávať si v bazénoch s čírou vodou alebo si oddýchnuť vo vnútorných relaxačných bazénoch s vodnými atrakciami. Novinkou aquaparku je fantastická zábavno - adrenalínová zóna so šiestimi tobogánmi, bazénom s umelými vlnami a detským bazénom s hradom a vodnými delami. Určite vyskúšajte tiež masáže a wellness procedúry saunového sveta a doplňte si sily v niektorej z početných možností stravovania.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
V okolí Ivachnovej láka na lyžovačku prvotriedne stredisko Ružomberok - Malinô Brdo v Hrabovskej doline. Disponuje šiestimi vlekmi, štvorsedačkou a kabínkovou lanovkou pre 8 osôb, ako aj deviatimi zjazdovkami rôznej dĺžky a obtiažnosti, vrátane dlhočiznej 3, 9 kilometrovej zjazdovky. Osem druhov prekážok je zas k dispozícii snowboardistom a freestylistom v areáli Snow parku a na svoje si prídu aj skialpinisti. Vyskúšať sa oplatí tiež zábavný snowtubing a adrenalínový fat bike. Samozrejme nechýba škola lyžovania a snowboardingu či ďalšie kvalitné služby nielen pre lyžiarov.
KAM S DEŤMI?
Pokiaľ vaše ratolesti obľubujú túlanie sa po hradných ruinách, môžete ich vziať na výlet k Liptovskému hradu pri Kalamenoch alebo hradu Likavka nad obcou Likava. Druhý spomenutý je lepšie dostupný a tak sa k nemu poľahky možno dostať aj s menšími deťmi. Až do svojho dobytia cisárskymi vojskami fungoval ako strážny hrad a dnes ho spravuje prostredníctvom expozície v Huňadyho bašte Liptovské múzeum v Ružomberku. Najlepšie zachovanou časťou Likavy je horný hrad pozostávajúci z hradného nádvoria a základov viacerých stavieb, ktoré ho kedysi obklopovali.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Medzi Ivachnovou a obcami Turík a Lisková sa rozprestiera prírodná rezervácia s rozlohou presahujúcou 10 hektárov vyhlásená v roku 1982. Pokrýva ju luh a menší nivný les a je domovom chránených živočíchov ako je vydra riečna či piskor alpský. Celkovo Ivachnovský luh obýva približne 30 druhov cicavcov a 90 druhov vtákov.
Peknú prechádzku poskytuje aj ďalšie blízke chránené územie, Bešeňovské travertíny zaberajúce rozlohu tri hektáre. Vytvárajú ich vápence ovplyvnené činnosťou termálnej vody, ktoré zaujmú svojou pestrou škálou farieb a tvarov. Minerálne pramene dodávajú život travertínom aj v súčasnosti a vy tak máte možnosť navštíviť toto nadmieru fotogenické miesto.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Najvyšší vrch Chočských vrchov patrí k obľúbeným cieľom turistov nielen v rámci Liptova nakoľko jeho vrchol porastený kosodrevinou a vyhlásený za prírodnú rezerváciu, poskytuje úžasný výhľad na prakticky celé severné Slovensko. Túru na 1611 metrov vysoký Veľký Choč si v okolí Ivachnovej môžete dopriať napríklad z Lúčok, Likavky, Jasenovej alebo Valaskej Dubovej.
Súčasťou Chočských vrchov je aj menej frekventovaný, ale rovnako zaujímavý Pravnáč s výškou 1206 metrov a oddeľujúci Sestrčskú dolinu od doliny Liptovskej Anny. Privedie vás k nemu chodník od obce Liptovská Anna aj trasa vedúca z malebnej Prosieckej doliny. Podobne ako Veľký Choč vyniká svojim perfektným pohľadom na okolie a unikátnou prírodou prezentovanou napríklad vo forme štedrej vápencovej kveteny.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Na okraji Ivachnovej objavíte areál reštaurácie Kozí vŕšok s pestrou ponukou nielen regionálnych dobrôt a populárnou akciou "Zjedz, koľko vládzeš". Reštaurácia sa špecializuje na zrejúce syry, ktoré sama vyrába z kozieho, kravského alebo ovčieho mlieka a možno ich nielen ochutnať ale aj zakúpiť v priestoroch miestneho obchodu. Kozí vŕšok okrem toho vyniká ponukou čerstvých syrov, jogurtov, kozieho mlieka či jogurtových nápojov a patrí k nemu aj detský kútik, ihrisko a menšia zoo farma.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Rímskokatolícky kostol sv. Cyrila a Metoda bol dokončený v roku 1993 na základe návrhu projektanta Ing. arch. Jozefa Hyravého a pod koordináciou Ing. Vladimíra Javorského. Jeho súčasťou sú tri zvony z Brodku u Přerova nesúce mená zvon sv. Cyrila a sv. Metoda, zvon sv. Benedikta a zvon sv. Michala. Kostol tiež stráži vzácnu relikviu v podobe kvapky krvi pápeža Jána Pavla II. Okrem toho v Ivachnovej objavíte aj Kaplnku Jána Nepomuckého.
V Liptovskej Teplej natrafíte aj na ďalší pekný kostolík, ktorého základy siahajú až do 13. storočia, hoci za svoju terajšiu podobu vďačí hlavne prestavbám z obdobia 16. storočia. K zaujímavostiam Kostola sv. Flipa a Jakuba patrí interiér v štýle baroka, gotické fresky a nástenné maľby zo štetca J. Hanuly.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
V neďalekých Madočanoch, ktoré sú súčasťou Liptovskej Teplej, sa nachádza kaštieľ vytvorený v 19. storočí podľa klasicistického slohu. Slúžil svojim pánom ako zemianske sídlo a patrili k nemu tiež viaceré okolité hospodárske budovy na okolí.