Tatralandia
Možnosti kúpania v blízkosti obce sú skutočne rôznorodé. Na výber máte tak krytú plaváreň v Liptovskom Mikuláši, ako aj rozľahlú vodnú nádrž Liptovská Mara a najväčší aquapark na Slovensku, Tatralandiu. V tom vás očakávajú nielen bazény určené pre deti, plavcov a rekreantov, ale aj množstvo tobogánov, procedúry Wellness Paradise a Keltského saunového sveta či zábavný animačný program a pravidelné podujatia pre celú rodinu.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
V minimálnej vzdialenosti od Smrečian máte k dispozícii lyžiarske stredisko Žiar - Dolinky, kde nájdete dvojicu vlekov a dve zjazdovky. Jedna z nich je umelo zasnežovaná a zároveň sa na nej dá venovať večernému lyžovaniu. K ďalším službám patrí parkovisko, bufet, lyžiarska škola, požičovňa lyžiarskeho vybavenia a skiservis.
KAM S DEŤMI?
Zavítajte s deťmi do Zoo Kontakt, ktorá sídli pri aquaparku Tatralandia a kde zblízka uvidíte levy, medveďa, kengury, papagáje, veverice, tigre, lamy, opice a mnohé ďalšie živočíchy. Nakoľko ide o kontaktnú zoologickú záhradu, niektorých zvieratiek sa máte možnosť aj dotknúť alebo pomôcť pri ich kŕmení. Počas letnej sezóny odporúčame vašu návštevu prepojiť so vstupom do jedinečného Sveta miniatúr Tatrapolis a pôvabnej Motýlej záhrady.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Nenáročnú prechádzku ponúka v okolí obce napríklad 12 m vysoký Bobrovecký vodopád vytváraný vodami potoka Stará voda. Najlepší prístup vám k vodopádu známemu aj ako Poľovníkov či Poľovnícky vodopád dáva Jalovec, odkiaľ sa vydáte k Bobroveckej Vápenici a následne do sedla Lipovca.
Pobyt v Smrečanoch sa rozhodne oplatí využiť pre spoznanie okresného mesta Liptovský Mikuláš, kde vás čaká malebné historické centrum aj adrenalínový Areál vodného slalomu Ondreja Cibáka. Mesto je tiež domovom početných múzeí a galérií, z ktorých by ste si nemali nechať ujsť predovšetkým Múzeum Janka Kráľa s Mikulášskou mučiarňou a pútavé Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Turisticky atraktívnou Žiarskou dolinou v Západných Tatrách preteká potok Smrečianka a nájdete v nej Žiarsku chatu, od ktorej vedú početné túry rôznej náročnosti. Záleží len na vás, či sa prejdete k chate a spiatočnú cestu absolvujete na kolobežke alebo si trúfnete vystúpiť na vrch Baranec či si dopriať výlet do Smutného sedla. Počas zimnej sezóny zároveň dolinu s obľubou vyhľadávajú skialpinisti.
Nemenej lákavý je prechod Jaloveckou dolinou, ktorou tečie potok Jalovčanka a ktorý možno začať z Jalovca alebo od Bobroveckej Vápenice. Prechádzajúc popri ústiach Bobroveckej a Hlbokej doliny dorazíte do Baníkovského sedla a počas výstupu na Baníkov a Príslop vás čakajú prekrásne výhľady do širokého okolia. Výlet pokračuje Jaloveckým sedlom, okolo Šarafiového vodopádu a Symbolického cintorína až k Žiarskej chate a späť Žiarskou dolinou.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Popri turistike je Žiarska dolina známa aj vďaka svojej Medvedej štôlni, ktorá predstavuje pôvodné banské dielo, ktoré je ako jediné v rámci Liptova otvorené širokej verejnosti. Atraktivitu prehliadky, ktorú bez problémov zvládnu aj vaše ratolesti, zvyšuje prechod s čelovými lampami za svetla autentického olejového kahanca. Popri podzemných priestoroch uvidíte v štôlni aj interaktívnu expozíciu, ktorá vás zasvätí do tajov baníckej činnosti.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Obecné múzeum situované pri katolíckom kostole v Pamätnej izbe Fraňa Kráľa vás prevedie históriou, tradíciami a remeslami Smrečian prostredníctvom dobových fotografií, ľudových nástrojov, krojov a ďalších objektov. Zároveň pripomína významné osobnosti, ktoré tu žili alebo pôsobili, vrátane spisovateľa Fraňa Kráľa, obecných učiteľov a evanjelických farárov.
Hneď pri múzeu sa nachádza ďalšia obecná zaujímavosť v podobe unikátneho gotického kostolíka Obetovania Pána. Tento kostol katolíckeho vierovyznania je zároveň venovaný ku cti Očisťovania Panny Márie a jeho základy siahajú až do roku 1349. Dodnes v ňom možno obdivovať pôsobivé nástenné maľby a fresky, pôvodné okná, maľovaný strop či barokový organ.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Podobne ako v Nízkych a Vysokých Tatrách, aj v Západných Tatrách natrafíte na Symbolický cintorín, pripomínajúci od roku 1995 obete tohto pohoria. S drevenou bránou, sochami, krížom so zvonom a skalou s menami zosnulých sa nachádza v lokalite Krásnô pod Príslopom v Žiarskej doline.