Vodná nádrž Nitrianske Rudno
K hlavným atraktívam obce patrí rovnomenná vodná nádrž, ktorá sa v čase letnej sezóny teší medzi rekreantami veľkej obľube. Na rieke Nitrica bola v Rudnianskej kotline vybudovaná v roku 1951 a dnes sa popri kúpaní využíva aj na rôzne vodné športy, napríklad jachting, surfovanie či plavbu na vodných bicykloch a člnoch. Vody Nitrianskeho Rudna lákajú aj rybárov a na brehoch nádrže sa dá venovať tiež rôznym loptovým hrám a iným, nielen športovým aktivitám.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Jednou z najbližších možností lyžovačky v okolí Nitrianskeho Rudna je stredisko Ski Tmg Poruba učupené medzi obcami Poruba a Malinová. K dispozícii vám dáva tri vleky s prepravnou kapacitu 1200 osôb za hodinu a 3, 38 km zjazdoviek ľahkej a strednej náročnosti. Rodinám s deťmi je venovaný detský vlek, bežkárom zas 12 km pravidelne udržiavaných tratí. K ďalším službám strediska patrí skiservis, lyžiarska škola a škôlka, ako aj požičovňa lyžiarskeho vybavenia.
KAM S DEŤMI?
Pobyt v Nitrianskom Rudne sa oplatí prepojiť s návštevou Bojníc, kde sídli najstaršia Zoologická záhrada na Slovensku. Obýva ju vyše 2700 zvierat z rôznych kútov sveta, vrátane slona afrického, zebry Hartmannovej a ohrozeného mačiaka Rolowayovho. Jej súčasťou je aj detská zoo, vivárium, pavilón šeliem či expozícia sov a dravcov. Zavítajte aj do podmanivého Bojnického zámku obklopeného parkom so stáročnou lipou kráľa Mateja. Na zámku pôsobia tiež sokoliari a je dejiskom Medzinárodného festivalu duchov a strašidiel aj podujatia Rozprávkový zámok.
Nielen pre deti je lákavý aj výlet k hradu Uhrovec v Strážovských vrchoch, ku ktorému dávajú najlepší prístup obce Uhrovské Podhradie a Uhrovec. Postavený bol podľa románskeho slohu, v minulosti patril okrem iného chorvátskemu šľachtickému rodu Zayovcov a dnes je jednou z najlepšie zachovaných zrúcanín na Slovensku, z ktorej sa navyše ponúka pekný pohľad na okolitú krajinu.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Príjemnú prechádzku aj poučenie ponúka Náučný chodník vodná nádrž Nitrianske Rudno, ktorý vedie okolo vodnej plochy v dĺžke 1, 3 km. Spoločnosť mu robia viaceré oddychové zóny a informačné tabule, vďaka ktorým sa dozviete rôzne zaujímavosti o prírodných rezerváciách Rokoš a Temešská skala, dejinách obce, tunajšom vodstve a podnebí, ako aj o samotnej nádrži.
Pekný pohľad na obec aj vodnú nádrž sa naskytá z brala Košútova skala s nadmorskou výškou 840 m n. m. Prístup k nej je nenáročný napríklad počas výletu z Nitrianskeho Rudna na Rokoš, kedy si môžete odskočiť aj k prírodnej pamiatke Košútova jaskyňa, známej tiež pod menom Čierny Kotol. V dĺžke približne 10 m vyniká sintrovou výzdobou a nájdete pri nej praktickú informačnú tabuľu.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Prostredie obce dotvára charakteristická scenéria pripomínajúca spiaceho mnícha, ktorú vytvárajú vrchy Malý a Veľký Rokoš v Nitrických vrchoch, súčasti Strážovských vrchov. Štatút prírodnej rezervácie vyniesla Rokošu jeho unikátna príroda, v ktorej sa sústredia početné vzácne živočíšne a rastlinné druhy, ku ktorým patria orchidey alebo rys ostrovid. Priamo z Nitrianskeho Rudna vás na 1010 m vysoký Veľký Rokoš privedie značený turistický chodník.
Z neďalekej obce Temeš môžete zamieriť aj na 910 m vysoký vrch Temešská skala, ktorý spadá do Malej Magury v Strážovských vrchoch a ponúka skvelý výhľad na blízke okolie, dokonca z neho dovidíte aj na Malú Fatru. Časť vrchu so skalnatým vrcholom je navyše prírodnou rezerváciou, keďže v nej rastú bučiny a iné zachovalé lesné spoločenstvá plné pestrej flóry aj fauny.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Od roku 1986 pôsobí v Nitrianskom Rudne folklórna skupina Rokôška predstavujúca dedičstvo svojich predkov prostredníctvom tematických programov v čase Vianoc, dožiniek či fašiangov. Zároveň v obci funguje od roku 1990 Chrámový spevácky zbor Fraňa Madvu zameraný na sakrálne a spirituálne skladby, ako aj slovenské ľudové piesne.
KAM ZA HISTÓRIOU?
V Nitrianskom Rudne sa nachádza rímskokatolícky kostol vybudovaný počiatkom 19. storočia ako náhrada dreveného kostolíka, ktorý vyhorel. Od roku 1991 je kostol zasvätený sv. Benediktovi a Andrejovi - Svoradovi. Zároveň si obec pripomína prostredníctvom pomníka významného kňaza, botanika, ľudového lekára a národného buditeľa Františka (Fraňa) Madvu, ktorý v nej pôsobil v rokoch 1825 - 1850.
Prepoštská jaskyňa v Bojniciach je známa ako miesto objavu neandertálskeho človeka a od roku 2007 je v nej zriadené unikátne interaktívne Múzeum praveku. V ňom sa návštevníci priblížia spôsobu života pravekých ľudí a popritom zistia, ako si v minulosti ľudia vytvárali svoje pracovné nástroje či akým spôsobom získavali potravu.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Okrem Košútovej jaskyni sa v jednom zo zákutí Košútovej skaly nachádza aj prírodná pamiatka Žernovská jaskyňa, ktorá dosahuje dĺžku približne 20 m a nachádza sa v nej aj niekoľko kvapľov. Ak sa k nej rozhodnete pozrieť, musíte zísť z chodníka spájajúceho Košútovu skalu s Omastinou.