Plážové kúpalisko Aqualand
V Banskej Bystrici na vás čaká moderné kúpalisko s plaveckým a termálnym bazénom, ako aj trojicou bazénov so šmykľavkami pre deti. Spustiť sa dá aj po dvoch tobogánoch či štvordráhovej šmykľavke a v zóne Aqua Fun park sa možno venovať aquazorbingu a wakeboardingu. Unikátom kúpaliska Aqualand je rozľahlé jazero ideálne pre člnkovanie a používanie vodných bicyklov. Nechýbajú ďalšie atrakcie v podobe bowlingu, detského zábavného parku s autíčkami a štvorkolkami či ihrisiek pre plážový volejbal, bedminton a minigolf.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Priamo pri obci funguje stredisko Ski Králiky, ktoré vám dáva k dispozícii dva vleky, štvorsedačkovú lanovku a štyri zjazdovky. Spoločne dosahujú dĺžku 2, 3 km, sú čiastočne umelo zasnežované a vďaka osvetleniu sa na nich dá venovať taktiež večernému lyžovaniu. Súčasťou areálu sú zároveň pravidelne upravované bežecké trate, skiservis, požičovňa, ako aj lyžiarska a snowboardová škola.
KAM S DEŤMI?
Vezmite deti na prechádzku po prekrásnom historickom centre krajského mesta Banská Bystrica. Na Námestí SNP si môžete vystúpať na Hodinovú vežu alebo obdivovať čarovnú Kamennú fontánu a hradný areál Barbakan. Významnú epochu dejín predstavuje Múzeum Slovenského národného povstania so skanzenom ťažkej vojenskej techniky, zatiaľčo históriu mesta približujú expozície Stredoslovenského múzea v Thurzovom a Matejovom dome. V Bystrici sídli aj Bábkové divadlo na rázcestí a konávajú sa rozličné lákavé podujatia, ako napríklad slávny Radvanský jarmok.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Priamo pri obci vás očakáva prírodná pamiatka zvaná Králická tiesňava vytvorená činnosťou Farebného potoka. Vedie ňou náučný chodník s informačnými tabuľami, ktorý lemujú pôsobivé do výšky sa ťahajúce bralá aj menšie jaskynné priestory. Tiesňava je zároveň domovom pestrých živočíšnych a rastlinných druhov a uvidíte v nej aj čarovný Králický vodopád dosahujúci výšku 7 m.
Aj neďaleký Tajov ukrýva vo svojom okolí chránenú prírodnú kuriozitu, ktorej prischlo meno Tajovská kopa. Zaujímavá travertínová kopa meria až 18 m a stekajúca voda na nej vytvorila rozličné kvapľové útvary aj menší vodopád. Spoločnosť robí kope praktická informačná tabuľa a z Tajova sa k nej poľahky dostanete po značenom chodníku.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Z Králikov možno zamieriť aj na jeden z najvyšších bodov Kremnických vrchov, Skalku s nadmorskou výškou 1232 m. Vrch je dobre viditeľný už z diaľky vďaka 312 m vysokému vysielaču Suchá hora a ponúka sa z neho impozantný panoramatický pohľad na Štiavnické vrchy, Veľkú Fatru, Nízke Tatry či Poľanu. Na jeho úbočí zároveň funguje lyžiarske stredisko Skalka arena.
Pokiaľ budete z Králikov sledovať modrú značku, privedie vás k rázcestiu Suchý vrch a neskôr k úseku, pre ktorého zdolanie je potrebné podobne ako v Slovenskom raji, použiť rebríky a mostíky. Po adrenalínovom zážitku vás čaká úchvatná panoráma širokého okolia zo Skalnej vyhliadky na úbočí Trávneho Ždiaru, odkiaľ uvidíte nielen Kremnické vrchy a Veľkú Fatru, ale aj Panský diel v Nízkych Tatrách. Spiatočná cesta vedie buď späť do Králikov, alebo Malachova, Tajova či Banskej Bystrice.
KAM ZA ZÁBAVOU?
V blízkosti obce sa okrem toho dá venovať aj lozeniu po skalách na dvojici skalných veží situovaných pri niekdajšom kameňolome, kam z Králikov prídete po pár minútach chôdze. Na kolmých a mierne previsnutých vežiach máte na výber viaceré trasy rôznej náročnosti a pri niektorých z nich je vhodné použiť náležité lezecké vybavenie.
Neďaleko Králikov je situovaná Pony farma umožňujúca prechádzky krásnou prírodou Suchého vrchu na koňoch a poníkoch. Zároveň ponúka hipoterapiu a jazdecké kurzy určené pre deti, začiatočníkov aj skúsenejších záujemcov. V priestore farmy sa nachádza tiež príjemná reštaurácia, ideálna pre doplnenie síl počas výletov.
KAM ZA HISTÓRIOU?
K najstarším pamiatkam obce sa radí murovaná zvonica z roku 1838, zatiaľčo katolícky Kostol dobrého Pastiera bol dokončený v roku 2003. V okolí Králikov natrafíte tiež na jedinečnú technickú pamiatku, Skokanský mostík Dukla. Mostík typu K-120 patrí k najväčším svojho druhu na svete a pripomína zlaté časy skokov na lyžiach v oblasti Banskej Bystrice. Hoci je už roky opustený a chátra, stále sa naň oplatí pozrieť.
Obci Tajov patrí pevné miesto v slovenskej literárnej histórii ako rodisku autora známych prác ako Maco Mlieč či Statky - Zmätky, Jozefa Gregora Tajovského, ktorý je zároveň pochovaný na miestnom cintoríne. O jeho diele a živote vám prezradí rôzne kuriozity expozícia Pamätného domu v tradičnej drevenici, ktorá venuje pozornosť aj spisovateľovej manželke Hane Gregorovej, dcére Dagmar Gregorovej - Prášilovej, vynálezcovi Jozefovi Murgašovi a pedagógovi Jozefovi Šebovi.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Z Králikov možno zamieriť tiež k unikátnej technickej pamiatke nazývanej Görgeyho alebo Gergelyho tunel. Je súčasťou niekdajšej baníckej cesty spájajúcej Banskú Bystricu s Kremnicou a nájdete ho v oblasti medzi vrchmi Skalka a Vyhnátová. Presná doba jeho vzniku nie je známa, predpokladá sa však, že bol vybudovaný z iniciatívy Thurzovsko-Fuggerovskej banskej spoločnosti.