Bešeňová - Termálne srdce Liptova
Populárne kúpalisko napájajú geotermálne vody, ktoré si možno vychutnať v každom z 23 bazénov a víriviek. Dobrodružnejšie povahy neodolajú šiestim tobogánom plaziacim sa z veže v miestnej zábavno - adrenalínovej zóne, zatiaľčo relax vám dopraje Wellness spa centrum, masáže a sauny, rímske kúpele či inhalácie. V Termálnom srdci Liptova nechýbajú ani šmýkačky a ďalšie zábavné atrakcie, ako aj pravidelné letné podujatia pre celú rodinu.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Stredisko situované v malebnej Hrabovskej doline vo Veľkej Fatre neďaleko Ružomberku patrí k najvyhľadávanejším na Slovensku a niet sa čomu čudovať. Funguje v ňom 6 vlekov, 12 km zjazdoviek a dve lanovky, podobne ako lyžiarska škola, snowtubing a ďalšie služby. K Skiparku Ružomberok - Malinô Brdo zároveň patrí Snowpark, v ktorom sa snowboardisti môžu tešiť na štvoricu prekážok rôznej obtiažnosti.
KAM S DEŤMI?
Vezmite deti na výlet k pôsobivej a dodnes značne zachovanej zrúcanine hradu nad obcou Likava, kde vznikla ako strážny stredoveký hrad. Zrúcanina je čiastočne zrekonštruovaná a v jej Hundayovej veži vytvorilo Liptovské múzeum v Ružomberku výstavu, ktorá vám o histórii hradu Likava prezradí mnoho zaujímavého. Dostanete sa sem jednoducho práve z Likavy po Hradnej ceste prechádzajúcej nádvorím Dolného hradu a tiež novším Horným hradom.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
V blízkosti Liptovských Sliačov sa nachádza prírodná rezervácia charakteristická viacerými minerálnymi prameňmi, ktoré na jej území vytvorili biele travertíny. Aj dnes tu nájdete aktívne výrony plynu kysličníka uhličitého ako napríklad mofetový prameň Teplica. Súčasťou Sliačskych travertínov je aj menší močiar s pestrou faunou a flórou, pitný prameň minerálnej vody Medokýš pri Strednom Sliači a jazierko, v ktorom si počas horúcich dní možno trochu ochladiť nohy.
Jedna z dolín severnej strany Nízkych Tatier prechádza v dĺžke 15 km od Chabenca k blízkej obci Partizánska Ľupča a prechádza ňou tak cyklotrasa ako aj cesta spojená s nenáročnou prechádzkou. Ľupčianskou dolinou preteká potok Ľupčianka a nájdete v nej pôsobivé vápencové skaly, skalný útvar pripomínajúci vežu a tiež dve známe horské osady Magurky a Železnô.
KAM NA TURISTIKU?
Z blízkej obce Ludrová sa môžete vybrať na 1630 metrov vysoký vrch Salatín v Nízkych Tatrách, z ktorého sa ponúkajú krásne výhľady do okolia. Túra je náročnejšia, vyžaduje si približne sedem hodín a tak ju odporúčame skôr skúsenejším turistom. Chodník vás prevedie cez Ludrovskú dolinu, roklinu Hučiaky, Medvediu lúčku až na vrchol Salatína. Zostup zas prechádza Sedlom pod Malým Salatínom a Bohúňovom naspäť do Ludrovej. O niečo kratšia trasa na Salatín smeruje z Liptovskej Lužnej dolinou Ráztoky, Ráztockým sedlom na Salatín a rovnakým zostupom do obce Ludrová, kde si môžete zároveň obzrieť vzácny kostolík.
Ak sa vyberiete na hrad Likava a dostanete chuť na trochu viac turistiky, môžete zamieriť na najvyšší vrch Chočských vrchov, Veľký Choč s nadmorskou výškou 1611 metrov. Túra vás najprv prevedie po červenej značke od hradu do sedla Spuštiak, odkiaľ sa napojíte na modrú až po Strednú poľanu, zelená vás povedie na vrchol Veľkého Choča a nasleduje zostup po modrej až do Valaskej Dubovej. V tejto obci si môžete zvoliť aj o niečo kratšiu túru na vrch, klesajúcu pre zmenu do obce Lúčky preslávenej malebným Lúčanským vodopádom.
Stredne obtiažna trasa vedie v dĺžke 56 km z Ružomberka a spája sa so sledovaním modrej a červenej cyklistickej značky. Od Bottovej ulice v Ružomberku smerujete do Liptovskej Štiavnice, cez polia do Liptovských Sliačov a ďalej do Partizánskej Ľupče. Nasleduje stúpanie Ľupčianskou dolinou až do sedla Prievalec, kde už máte najťažší úsek za sebou a vystrieda ho klesanie do Liptovskej Lúžnej popri Meandroch Lúžňanky. Ďalšími zastávkami sú Liptovská Osada a Podsuchá, odkiaľ sa dá odskočiť si k majestátnemu Brankovskému vodopádu. Z Podsuchej to máte napokon do Ružomberka už len na skok.
KAM ZA ZÁBAVOU?
V Liptovských Sliačoch pôsobia folklórny súbor Sliačanka a detský súbor Sliačanček, ktoré zachovávajú obecné ľudové piesne, zvyky a tance a súčasne ich predstavujú svetu prostredníctvom rozličných folklórnych festivalov, či už na Slovensku alebo v zahraničí. Počas roka sa v obci súčasne uskutočňujú rozličné podujatia folklórneho, športového a turistického charakteru. Z tých možno spomenúť februárovú oslavu fašiangov, júlovú medzinárodnú hasičskú súťaž, septembrový Beh okolo Sliačov alebo Štefanský výstup na Malý Salatín.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Práve tento rímskokatolícky farský kostol je pamiatkou obce s najväčšou historickou hodnotou. Jeho pôvod je gotický a vznikol v priebehu prvej polovice 14. storočia. Dodnes sa v Kostole sv. Šimona a Júdu zachovali viaceré vzácne stredoveké maľby s biblickými motívmi a tiež ďalšie stáročné prvky ako napríklad klenba a okná.
Tento kostol je známy aj pod menom Kostol Najsvätejšieho srdca Ježišovho a Nepoškrvneného srdca Panny Márie. Hovorí sa mu tiež Archa Locus podľa občianskeho združenia, ktoré pri jeho tvorbe pomohlo. Vo vývyšenej polohe púta kostol pozornosť už z diaľky vzhľadom na unikátny tvar výrazne pripomínajúci biblickú archu. Rímskokatolícky kostol slúži veriacim od roku 2000 a za jeho stavbu niesli zodpovednosť architekti Peter Abonyi a Jozef Hýravý. Svojimi dielami zároveň do výzdoby kostola označovaného taktiež za Sliačanskú archu prispeli viacerí poprední európski umelci a rozhodne sa k nemu oplatí vypraviť aspoň na obhliadku.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Obec Lisková sa nachádza v tesnej blízkosti Liptovských Sliačov a nájdete pri nej viaceré zaujímavé výtvory prírody, ku ktorým odporúčame spraviť si krátku vychádzku. Prvým je 6 metrov vysoký kamenný útvar Skalná päsť nazývaný tiež Jánošíkova päsť podľa povesti, ktorá sa k miestu viaže. Druhým je Liskovská jaskyňa vyznačujúca sa pôsobivou dĺžkou a tiež viacerými archeologickými nálezmi z čias praveku. Nuž a o niečo ďalej leží prírodná rezervácia Mohylky, kde boli objavené rozličné fosílie živočíchov z prastarých čias.