Termálne kúpalisko Čajka
Priamo pod siluetou nádherného Bojnického zámku si možno vychutnať kúpanie vďaka termálnemu kúpalisku Čajka. Patrí k nemu plavecký bazén v dĺžke 50 metrov, dva detské a dva relaxačné bazény s vodnými atrakciami. Teplota vody v bazénoch sa pohybuje okolo 26 - 33 stupňov Celzia a návštevníkom je k dispozícii tiež detské ihrisko, dva tobogány, detská šmýkačka, ihriská pre loptové hry a bufety s občerstvením.
Bojnické kúpele majú dlhú tradíciu a o existencii tunajších termálnych vôd sa vedelo ešte skôr než vznikli. Vďaka tomu Bojnice v roku 1959 získali štatút kúpeľného mesta, pričom v súčasnosti sa tunajšie liečebné procedúry zakladajú na využití akratotermy vyvierajúcej z deviatich prameňov a obohatenej o rôzne minerálne látky. Odborní lekári napomáhajú v kúpeľoch Bojnice pri liečbe chorôb pohybového ústrojenstva, ako aj nervových, ženských, obličkových a iných problémoch. Súčasťou kúpeľov je šesť bazénov a saunový svet s pestrou škálou relaxačných procedúr.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Pokiaľ sa v Bojniciach budete pohybovať v zimnom období a dostanete chuť na lyžovačku, zamierte do lyžiarskeho strediska Cigeľ (Priedavky - Šabľová), ktoré nájdete tiež pod menom lyžiarsky klub Cigeľ. Fungujú tu dva vleky, dve zjazdovky (v dĺžke 500 a 800 m) a celková prepravná kapacita strediska je 1200 osôb za hodinu. Fanúšikovia bežeckého lyžovania si vychutnajú naproti tomu až 40 km upravovaných tratí, ktoré sú rozdelené na 25 km dlhý Veľký okruh a kratší 15 km merajúci Malý okruh. Stredisko sa pravidelne zapája tiež do Pochodu vďaky SNP.
KAM S DEŤMI?
Zoologická záhrada v Bojniciach je v rámci Slovenska držiteľom viacerých "naj". Je najstaršou a najnavštevovanejšou, plus v nej taktiež prebýva najviac zvierat, presnejšie cez 2700 živočíchov zastupujúcich viac ako 400 druhov z celého sveta. Len tu zároveň uvidíte slony africké, antilopy bongo a zebry Hartmannové. Zoo Bojnice okrem toho aktívne spolupracuje pri viacerých programoch živočíšnej ochrany a ako jediná zoo v Strednej Európe chová mačiaka Rolowayovho, čím pomáha zachovať tento ohrozený druh primáta pochádzajúceho z oblasti západnej Afriky. Pre lepšiu organizáciu je celá zoologická záhrada rozdelená do niekoľkých častí, z ktorých možno spomenúť vivárium s plazmi, rybami a obojživelníkmi, pavilón šeliem, expozíciu sov a dravcov, pavilón opíc či detskú zoo, kde sa vaši potomkovia spúšťajú po šmýkačke rovno medzi krotké domáce zvieratká. ZOO Bojnice je otvorená po celý rok a organizuje aj zaujímavé podujatia.
Územie dnešných Bojníc bolo osídlené už dávno v dobách pravekých, čo potvrdil nález obydlia neandertálskeho človeka v Prepoštskej jaskyni, objavenej v roku 1926 prepoštom Karolom Antonom Medveckým. Od roku 2007 existuje v tejto jaskyni a jej blízkom okolí Múzeum praveku, ktoré pútavým a interaktívnym spôsobom objasňuje akým spôsobom naši pravekí predkovia žili, ako si dokázali zabezpečiť potravu a tiež ako si vyrábali svoje nástroje.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Jednou z najnovších bojnických atrakcií je impozantná Vyhliadková veža s výškou 30 m pozostávajúca z oceľovej nosnej koštrukcie a kľukatej drevenej lávky dostupnej aj pre kočíkujúce mamičky. Veža sa končí dobrodružným tobogánom a máte z nej ako na dlani nielen Bojnice, ale aj Prievidzu a širšie okolie. Pri veži nájdete parkovisko a z centra mesta sa k nej poľahky dostanete aj po lesnom chodníku.
Poučnú a nenáročnú prechádzku si z Bojníc doprajete, ak sa vyberiete z tunajšej mestskej časti Dubnice k neďalekému vrchu Hradište, kde v minulosti stálo opevnené hradisko vytvorené príslušníkmi lužickej kultúry. Náučný chodník meria 3,6 km, pozostáva zo siedmych informačných panelov a dá sa absolvovať do dvoch hodín. Od potravín v Dubnici zamierite popri Kostole Sedembolestnej Panny Márie, Bojnických travertínoch, Dubnického prameňa k Vápennému, odkiaľ chodník stúpa cez sedlo Bohatka až na vrchol Hradišta a jeho národnej kultúrnej pamiatke Hradisko.
KAM NA TURISTIKU?
Oblasť Hornej Nitry je ideálna pre realizáciu cykloturistiky a križujú ju viaceré cyklotrasy. Priamo cez Bojnice prechádza Hornonitrianska cyklomagistrála a Rokošská radiála. Prvá smeruje po červeno značenej trase z Čičmian cez sedlo Javorinka, Tužinu, Porubu, Bojnice a Kamenec pod Vtáčnikom až do obce Oslany, kam sa dá napojiť na cestu vedúcu do Partizánskeho. Rokošská radiála naproti tomu sleduje zelenú značku z Prievidze cez Bojnice do Kanianky, Šútovského sedla, Dĺžina, Kostolnej Vsi a Nitrianskeho Rudna. Tu začína pozvoľne stúpať do Sedla pod Čiernym vrchom a završuje ju zjazd dolu kopcom do Kšinej. Okolie Bojníc lemuje tiež náročnejší Bojnický cyklookruh, ktorý vás s dĺžkou 162 km povedie modrou značkou veľkou časťou prievidzského okresu a začína aj končí v Nitrianskom Pravne.
KAM ZA ZÁBAVOU?
V bezprostrednej blízkosti zámku sa vyberte na návštevu Bojnického dvora fungujúceho od marca do konca októbra. Ide o zónu, kde sú prezentované tradičné remeslá ľudových majstrov, pričom produkty ich práce si možno zakúpiť alebo si tu skúsiť vlastnú šikovnosť. Lákajú aj typické slovenské jedlá miestnej reštaurácie, grilované špeciality jedného z domčekov a lákavé arómy kaviarne. Pri Bojnickom dvore natrafíte tiež na prírodný amfiteáter, kde sa stanete svedkami jedinečnej šou sokoliarov Aquila a ich dravých vtákov. Súčasťou ich vystúpenia zvykne bývať ohňová šou a možnosť streľby zo stredovekých zbraní.
Túžite po netradičnom zážitku spojenom s lúštením hádaniek a odhaľovaní tajných indícií? Zamierte teda v Bojniciach k Meštianskemu domu na Hurbanovom námestí, kde funguje zábavná skupinová hra Mysterium. Celá hra trvá hodinu, zúčastniť sa jej môže družstvo pozostávajúce z troch až šiestich členov a vybrať si možno z dvoch odlišných verzií hry menom Alchymista a Rád modrej ruže, ktoré na seba vzájomne nadväzujú. Hra je určená skôr dospelým a mládeži než deťom a je potrebné vopred si konkrétny termín hry zarezervovať.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Bojnický zámok patrí k najznámejším symbolom Slovenska a je miestom, ktoré vďaka svojej autentickej atmosfére rozprávok a čias minulých priťahuje návštevníkov zďaleka. Jeho priestory sa pravidelne využívajú pre natáčanie fantastických filmov a rok čo rok sa v ňom organizujú originálne podujatia, z ktorých si najväčšiu pozornosť zaslúžia júnový Rozprávkový zámok a jarný Medzinárodný festival duchov a strašidiel. Na mieste dnešného zámku pritom pôvodne stálo drevené hradisko, pretvorené časom na gotický hrad a neskôr renesančný zámok, ktorý do jeho súčasnej podoby nechal prestavať gróf Pálfi pod vplyvom tradičnej architektúry Francúzska a Talianska. Medzi najväčšie unikáty Bojnického zámku patrí obrazová kolekcia Bojnický oltár, slziaci náhrobok grófa Pálfiho, Anjelský strop v Zlatej sále a Turecká sála. Do tunajšej hradnej studne je privádzaná voda z kvapľovej jaskyne pod zámkom, na nádvorí v lete bežne postretnete šermiarov a sokoliarov a celý zámok obklopuje romanticky pôsobiaci park, ktorému dominuje vyše 700 rokov stará lipa kráľa Mateja.
Menej známou, avšak nemenej dôležitou pamiatkou Bojníc je Kostol sv. Martina biskupa z Tours, ktorý bol v roku 1963 uznaný ako národná kultúrna pamiatka. Stáročnému kostolu dominuje barokový oltár so zobrazením kostolného patróna a hrobka, ktorej prenajímateľ nie je dodnes známy. Ku kostolu okrem toho prináleží kaplnka sv. Jána Nepomuckého, pohrebná kaplnka sv. Michala archanjela, cintorín a fara s Rajskou záhradou.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Pokiaľ sa zaujímate o geológiu a poklady neživej prírody, nemali by ste si v Bojniciach nechať ujsť návštevu Mineralogického a baníckeho múzea Jakuba Drevennáka pozostávajúceho prevažne zo zbierky Dipl. Ing. Maroša Baroka, CGA. Nakoľko ide o súkromnú expozíciu, jej návštevu je pre menšie skupiny alebo jednotlivcov s reálnym záujmom o tému nutné vopred dohodnúť prostredníctvom emailu alebo telefonicky.