Zelenkavá vodná plocha opradená pestrými historkami je situovaná medzi obcami Nezbudská Lúčka a Varín v žilinskom okrese. V minulosti bola jediným lomom na ťažbu prírodného asfaltu v Európe a preto je jedným z jej mien, Asfaltové jazero. Keď sa v 50. rokoch 20. storočia ťažba prerušila, lom zaliala voda, dodnes tu však zostali viaceré stopy po asfalte a baníckej minulosti, napríklad opustené štôlne a kaplnka venovaná patrónke baníkov, svätej Barbore. V súčasnosti sa lom čiastočne využíva pre rybolov a našli sa aj snahy vytvoriť z neho rekreačné stredisko, tie sa však doteraz naplniť nepodarilo. Zákaz kúpania platí vzhľadom k studenej vode, podvodným vírom a viacerým úmrtiam. Prechádzku k Asfaltovému jazeru môžno spojiť s návštevou hradu Strečno, zrúcaniny Starého hradu a turistikou v Malej Fatre.
Vzhľadom k tomu, že v tomto niekdajšom kameňolome sa dodnes tvorí vzácny travertín, ktorý je najvýchodnejšie položeným u nás a že tu boli objavené fosílie mäkkýšov, je Beňatinský travertín prírodnou pamiatkou. Nachádza sa navyše na území Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a kúpanie tu tak nie je povolené. Kochať sa nádhernou vodnou hladinou v tyrkysových odtieňoch vám však nikto brániť nebude, pokiaľ pritom nebudete okolitú prírodu znečisťovať. Vo vápenci si môžete všimnúť aj zaujímavý obraz pripomínajúci väčšiu rybu, preto sa možno o lokalite dopočuť aj pod prezývkou Beňatínska veľryba. Najlepší prístup k tejto zaujímavosti Zemplína získate od obcí Beňatina a Inovce v okrese Sobrance neďaleko hraníc s Ukrajinou a následne sa môžete vybrať za jedinečnými drevenými kostolíkmi okolia.
Termálne kúpalisko Thermal Corvinus Veľký Meder je turistom zo Slovenska aj zo zahraničia dobre známe. Vedeli ste však aj o tom, že v jeho blízkosti sa nachádza aj pekné štrkovisko ? Nájdete ho približne tri kilometre od Veľkého Medera v smere na obec Okoč. Vďaka novej cyklotrase sa sem dostanete pohodlne na bicykli a jazero je dostupné aj autom, ktoré možno potom nechať na tunajšom parkovisku. Na väčšine plochy jazera je voda priezračná, spoločnosť jej robia rozličné vodné rastliny a dno dosahuje hĺbku do 30 metrov. Okrem letných rekreantov kúpajúcich sa na vlastné riziko, využívajú Štrkovisko Veľký Meder aj rybári ako lovný revír, v ktorom usporadúvajú raz za čas aj rybárske preteky.
Niekdajší lom využívaný pre ťažbu vápenitých slieňov spadá už niekoľko rokov pod chránené ložiskové územia a voľakedy pri ňom stála prvá slovenská cementáreň. V súčasnosti je lom pri zemplínskej obci Skrabské v okrese Vranov nad Topľou zaplnený vodou na hranici medzi modrou a zelenou farbou a malebnosť mu dodáva zeleň prítomných ihličnanov a rastlín. Vody lomu sú čisté a lákajú čoraz viac kúpania chtivých turistov, vďaka čomu je Lom v Skrabskom čoraz známejšou turistickou lokalitou. Zatiaľčo kúpanie v lome a skákanie do vody z okolitých skál je samozrejme na vlastnú zodpovednosť, pre výlet sa nemáte čoho obávať. Neskôr sa môžete vybrať aj do Hanušoviec nad Topľou k miestnemu kaštieľu a Vlastivednému múzeum s interaktívnym archeoparkom.
Domovom tohto štrkoviska je obec Horná Streda pri Piešťanoch v smere na Nové Mesto nad Váhom. Nielen pre tunajších obyvateľov ide o vyhľadávanú oblasť letnej rekreácie, ktorej voda s dobrou viditeľnosťou je niekedy ku kúpaniu vhodná vzhľadom na svoj rozbor viac, inokedy menej. Prichádzajúcich tak či onak uvíta piesnočnatá pláž, ihrisko pre hru plážového volejbalu a miesta pre občerstvenie. Okrem kúpania sa štrkovisko Horná Streda nazývané aj jazero Horná Streda zvykne využívať aj pre vodné športy, napríklad jazdu na skútri. Popri kúpeľných zaujímavostiach Piešťan sa v okolí prírodného kúpaliska možno vybrať aj k zrúcanine hradu Tematín a unikátnej zoo farme Nový Zéland v Modrovej.
Podobne ako niektoré iné plochy tohto článku, aj Šútovské jazero vzniklo pôvodne ako kameňolom, na ktorý pod menom Rieka natrafíte v blízkosti obcí Šútovo v okrese Martin a Kraľovany v okrese Dolný Kubín. Po zatopení príťažlivosť lomu láka dovolenkárov aj fotografov túžiacich uloviť čo najlepšie zábery idylickej lokality. Jazero je medzi miestnymi známe v neposlednom rade aj vďaka tomu, že jednu z jeho pláží používajú nudisti. Po väčšinu letných dní fungujú aj dva prítomné bufety a parkovisko. Pri kúpaní si dávajte pozor a majte na pamäti, že voda je aj v horúcich dňoch studenšia. Výlet k Šútovskému jazeru si môžete obohatiť o túru k najvyššiemu vodopádu pohoria Malá Fatra, prekrásnemu a 38 metrov vysokému Šútovskému vodopádu.
Pod týmto menom sa ukrýva dvojica štrkovísk pri Adamove, čo je časť mesta Gbely pri hraniciach s Českou republikou vo forme rieky Moravy. Územie majú vo veľkej obľube mnohé druhy vodného vtáctva a prelietajú ním aj kŕdle migrujúcich divokých husí. Práve za účelom lepšieho pozorovania okolitej prírody bola nedávno pri jazerách vztýčená drevená rozhľadňa. Adamovské jazerá disponujú udržiavanými plážami, sociálnymi zariadeniami, bufetmi a požičovňou vodných bicyklov. Darí sa tu tak aj vodným športom a na nedostatok úlovkov sa v menej frekventovanej časti jazier nemôžu sťažovať ani rybári. V Gbeloch možno zavítať do tunajšej netradičnej Mestskej a naftárskej expozície alebo sa ísť pozrieť na manufaktúru, megality a veterný mlyn v blízkom Holíči.
Talentom na vytváranie podmanivých farieb na hladine oplýva napokon aj Rojkovská travertínová kopa situovaná na okraji obce Stankovany v okrese Ružomberok, pri miestnej časti Rojkov. Toto prírodné dielo je vybavené kruhovým jazierkom vo forme kratéra s primerom 10 metrov a minerálnym prameňom vytvárajúcim vo vode bublinky. Nielen miestni vyhľadávajú lokalitu za účelom kúpania a preto bola kopa tomuto účelu prispôsobená. Od roku 1971 sa zároveň honosí aj titulom prírodnej pamiatky, nakoľko je v jej travertíne možné voľným okom zachytiť stopy po listoch stromov z čias praveku. Okolie obce Stankovany vyniká aj prítomnosťou ďalších vodných kuriozít, napríklad medokýšu pod lesom, sírneho, kúpeľneho a minerálneho prameňa.
Ubytovanie v okolí