Výlet za poznaním: Čo treba vidieť v Banskej Bystrici?
O čare mesta učupeného medzi horami v srdci Slovenska už písal či spieval nejeden umelec, veď kto by nepoznal pieseň Honzu Nedveda „Banská Bystrica“. V hlavnom meste Banskobystrického kraja je toho veľa čo spoznávať a hoci si mesto stále zachováva výrazné historické črty, predovšetkým vo svojom centre; nechýba mu ani nádych modernosti či už v architektúre alebo modernej kultúre, dobrým príkladom je napríklad tanečný klub Ministry of Fun, nachádzajúci sa v obchodnom centre Europa Shopping Centre a považujúci sa za najväčší svojho druhu na Slovensku.
Jedným z hlavných klenotov Banskej Bystrice, v ktorom sa naplno prejavuje jej krása a história je Námestie SNP v centre mesta. Námestiu dominuje Hodinová veža, nazývaná aj Zelená či Šikmá veža, ktorá je po nedávnej rekonštrukcii opäť prístupná verejnosti. V rámci jej návštevy je možné vystúpiť na vrchol veže a pokochať sa výhľadom na námestie a blízke ulice z vtáčej perspektívy. V letných mesiacoch je po výstupe na vežu príjemné osviežiť sa, skúste napríklad Zmrzlinu pod Vežou, alebo niektorú z mnohých cukrární, kaviarní či reštaurácií na námestí a v jeho okolí, ponuka je naozaj široká a rôznorodá.
V blízkosti Veže sa nachádza aj Mariánsky stĺp pripomínajúci epidémiu z 18.storočia a z rovnakého storočia pochádzajúci dvojvežový Kostol svätého Františka Xaverského, vyznačujúci sa krásnym prepracovaným interiérom. Kamenná fontána v centre námestia dotvára príjemnú atmosféru miesta a za zmienku stojí aj budova Radnice, v súčasnosti slúžiaca aj na reprezentačné účely a ako informačné centrum pre turistov a návštevníkov Banskej Bystrice.
Neďaleko Námestia SNP môžeme obdivovať opevnený hradný areál Barbakan s Petermanovou vežou spojenou so zvonicou. Zvony odkazujú na časy tureckých nájazdov, kedy slúžili na výstrahu mesta, zvonkohra na veži zase počas vianočných dní dodáva tú správnu sviatočnú atmosféru. V mestskom hradnom areáli sa nachádza aj Kostol nanebovzatia Panny Márie, ktorý je vďaka svojmu pôvodu už v 13. storočí najstaršou stavbou celého mesta a preslávil ho okrem iného oltár zhotovený Majstrom Pavlom z Levoče.
Okrem už spomenutých kostolov sa Banská Bystrica vyznačuje množstvom ďalších cirkevných stavieb a pamiatok, viaceré z nich odkazujú na návštevu pápeža Jána Pavla II. dňa 12. septembra 2003, počas ktorej odslúžil mariánsku svätú omšu za priamej prítomnosti tisícok veriacich. Z architektonického hľadiska je tiež unikátny aj Kostol svätého Michala Archanjela, nachádzajúci sa v centre mestskej časti Fončorda.
V modernej histórii Slovenska bude mať Banská Bystrica vždy popredné miesto ako centrum povstaleckého hnutia počas druhej svetovej vojny. Udalosti spojené s povstaním ako aj s neskorším oslobodzovaním mesta pripomínajú v Bystrici mnohé monumenty, napríklad socha partizána pod Urpínom, pamätník Sovietskej armády v podobe čierneho obelisku na Námestí SNP, alebo viaceré pamätné tabule obetiam holocaustu. Najvýznamnejším je však v tomto ohľade Pamätník SNP spojený s Múzeom Slovenského Národného Povstania, ktorý sa za desaťročia svojej existencie premenil na jeden z hlavných a najznámejších symbolov mesta. Pamätník tvoria dve časti spojené uprostred skleneným mostom, v jeho centre horí večný oheň a nachádza sa bronzové súsošie pomenované Obete varujú, odkazujúce na obete vojny a utrpenie ľudí počas nej. Okrem stálej a rôznych dočasných expozícií v múzeu sa v jeho areáli nachádza aj skanzen ťažkej bojovej techniky, predovšetkým tankov využívaných počas SNP. A na vstup do areálu láka aj exponát autentického lietadla Li2, ktoré sa v čase SNP využívalo na prepravu osôb a materiálu na povstalecké letisko Tri Duby na Sliači.
Banskú Bystricu je možné už dlhodobo považovať za jedno z centier kultúry a umenia na Slovensku. V jej uliciach sa je možné vydať po stopách mnohých umelcov, ktorí sa v meste a v jeho blízkom okolí narodili, zomreli alebo tu pôsobili či strávili časť svojho života. K nim patria predovšetkým spisovatelia Jozef Gregor Tajovský, Ján Botto, Andrej Sládkovič a Terézia Vansová. Známym maliarom pochádzajúcim z Bystrice je napríklad Dominik Skutecký, ktorý má v meste v pôvodnej rodinnej vile svoju stálu expozíciu. Banská Bystrica je tiež mestom hudby, svoje korene v nej majú skladatelia Viliam Figuš Bystrý, Ján Móry a Ján Cikker ako aj operný spevák Martin Babjak. Široký repertoár opier, muzikálov či tanečných predstavení je možné zažiť v priestoroch Štátnej Opery na Národnej ulici a vychutnať si tak pôsobivý kultúrny zážitok. Aj milovníci modernej hudby si však v Bystrici môžu prísť na svoje, okrem už spomenutého klubu Ministry of Fun sa v meste nachádza množstvo ďalších hudobných klubov a diskoték a je aj miestom konania rôznych koncertov, napríklad Bystrického majalésu.
Kultúru v Banskej Bystrici si je možné dopriať aj v múzeách spravovaných Stredoslovenským múzeom (expozície v Thurzovom a Matejovom dome) a galériách spadajúcich pod Stredoslovenskú galériu (Bethelomov dom, Praetórium). Pre priaznivcov bábkového divadla je určené Bábkové divadlo na Rázcestí, tanečných predstavení Štúdio Tanca, ochotníckych vystúpení Divadlo u Greškov v blízkom Tajove a komunitného divadla Divadlo z pasáže. Pohľad na mesto v celej svojej kráse poskytuje predovšetkým blízky vrch Urpín. Výstup naň nie je časovo ani fyzicky príliš náročný, väčšina trás začína pri Malej železničnej stanici (označuje sa aj ako Banská Bystrica-mesto) a vyhliadka na mesto a jeho blízke okolie skutočne stojí za to. Z Urpínu možno však upierať zrak nielen na mesto pod ním, ale aj na nočnú oblohu nad ním, z hvezdárne na Vartovke je možné pozorovať Mesiac, hviezdy a ďalšie vesmírne telesá. Hvezdáreň je voľne dostupná pre verejnosť v prípade priaznivého počasia a to od apríla do júna a zase od septembra do októbra v piatok od 17.00 - 22.00 a v sobotu 10.00 - 17.00. Navštíviť ju je možné aj mimo uvedených termínov, v rámci hromadných návštev po dohode. Urpín sa tiež môže v neposlednom rade pochváliť aj Kalváriou, zloženou z Kaplnky svätého Kríža, ôsmich kaplniek krížovej cesty a lipovej aleje.
Urpín od hlavnej časti mesta oddeľuje rieka Hron, prameniaca pod Kráľovou Hoľou a pretekajúca cez celú Banskú Bystricu. Zákutia rieky sú vďaka svojej hojnosti rýb obľúbeným miestom pre rybárov a na svoje si na nej prídu aj fanúšikovia vodných športov, nakoľko sa dá Hron splaviť v kajaku alebo na člne.
Aj mimo vodákov je Banská Bystrica skvelým miestom na praktizovanie mnohých druhov športu, disponuje zimným ako aj futbalovým štadiónom, krytou plavárňou, plážovým kúpaliskom a v meste pôsobí aj množstvo rôznych športových klubov a oddielov. V blízkosti mesta tiež fungujú viaceré lyžiarske strediská, napríklad na Králikoch a Kordíkoch a až tak ďaleko to z Banskej Bystrice nie je ani na Donovaly. Samostatnou kapitolou je v súvislosti s Bystricou pešia turistika, z mesta je možné absolvovať mnohé dlhšie alebo kratšie túry, chodníky sú dobre značené. Za výlet stojí napríklad neďaleký Suchý vrch, kde si je možné vychutnať výhľady zo Skalnej vyhliadky či jazdu na koni v areáli Pony Farmy.
Milovníci kvalitného piva by mali určite vedieť aj o tom, že v Bystrici sídli pivovar Urpiner, pomenovaný podľa vrchu, pod ktorým mesto čupí. Pivo Urpiner, ako plod banskobystrického pivovarníckeho remesla, ktoré sa podľa povestí v oblasti rozvíja už vyše 500 rokov; si je možné vychutnať v ktoromkoľvek dobrom pube v meste.
Ak ste zatiaľ nemali príležitosť spoznať sa s Banskou Bystricou osobne, určite túto chybu napravte, pretože je to mesto, v ktorom si každý nájde to svoje a zamiluje sa doňho pri prvej návšteve. Nie nadarmo sa hovorí „Za života v Bystrici, po smrti v nebi“.
Ak hľadáte ubytovanie v Banskej Bystrici, neváhajte a vyberte si ho na našej stránke.