Bešeňová - Termálne srdce Liptova
Nielen počas horúcich dní padne príjemne osvieženie v priestoroch aquaparku Bešeňová - Termálne srdce Liptova. Väčšinu vnútorných a vonkajších bazénov napĺňajú geotermálne pramene a sú tak ideálne pre rekreáciu. Zaplávať si možno naproti tomu v bazénoch s čírou vodou a bez rozdielu veku si návštevníci užijú zábavno - adrenalínovú zónu s tobogánmi či umelými vlnami. Milovníci oddychu zas v Bešeňovej ocenia najrôznejšie wellness procedúry Saunového sveta.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
V honbe za kvalitnou lyžovačkou zamierte do strediska Malinô Brdo rozprestierajúceho sa pri Ružomberku na území Veľkej Fatry. Čakajú vás v ňom dve lanovky, šesť vlekov a deväť zjazdoviek, z ktorých najdlhšia meria takmer štyri kilometre. Samostatný areál Snow park je venovaný potrebám snowboardistov a frestylistov, nudiť sa však v stredisku nebudú ani bežkári a skialpinisti. Spomedzi ďalších služieb spomenieme lyžiarsku školu, snowtubing či netradičnú aktivitu fat bike.
KAM S DEŤMI?
Na prvý pohľad relatívne nenápadný gotický kostol sídliaci v susednej obci Ludrová patrí k najtajomnejším miestam Slovenska. Traduje sa o ňom, že je miestom posledného odpočinku templárskeho majstra Johanna Gottfrieda von Herberstein a vraj z neho občas procesie zosnulých putujú do miestneho cintorína. Hovorí sa tiež, že pod kostolom sa ukrýva rozsiahla sieť podzemných chodieb vedúcich k niekdajšiemu templárskemu kláštoru na vrchu Mních. Kostol všetkých svätých v Ludrovej je datovaný do 13. storočia, vyniká svojimi nástennými maľbami s biblickou tematikou a v súčasnosti ho spravuje Liptovské múzeum v Ružomberku.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Pri susednej obci Liptovské Sliače natrafíte na prírodnú rezerváciu Sliačske travertíny, ktorá je domovom početných minerálnych prameňov, pitného prameňa Medokýš aj menšieho jazierka a močiara obývaného rozličnými rastlinnými aj živočíšnymi druhmi. Pozornosť sa oplatí venovať tiež mofetovému prameňu Teplica, ktorému dávajú život naďalej aktívne výrony kysličníka uhličitého.
Z neďalekej mestskej časti Ružomberka Jazierce sa vám otvára ideálny prístup ku káskadovitému Jazierskemu vodopádu vysokému 10 metrov aj prírodnej pamiatke Jazierske travertíny. Tá vyniká vlhkosťou umožňujúcou rast rôznych vzácnych rastlín a unikátnou travertínovou terasou s jazierkom, menším vodopádom a jaskynným otvorom.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Táto celodenná túra je určená aktívnejším turistom, ktorých privedie na vrchol pôsobivého Salatína patriaceho s výškou 1630 m n. m. k najvyhľadávanejším cieľom Nízkych Tatier. Trasa vedie z obce Ludrová Ludrovskou dolinou, tiesňavou Hučiaky a Medveďou lúčkou na Salatín, odkiaľ klesá cez Sedlo pod Malým Salatínom a Bohúňovo späť do Ludrovej. O niečo miernejšiu alternatívu ponúka chodník z Liptovskej Lúžnej míňajúci dolinu Ráztoky a Ráztocké sedlo.
Popri pešej turistike sa krásy okolitej prírody dajú vychutnať aj na bicykli, pričom v Liptovskej Štiavnici sa môžete napríklad napojiť na okruh sledujúci z Ružomberka červenú a modrú cyklistickú značku. Z obce prechádzate dedinami Liptovské Sliače a Partizánska Ľupča, odkiaľ sa stúpa do kopca cez Ľupčiansku dolinu do sedla Prievalec a následne klesá okolo Meandrov Lúžňanky do Liptovskej Lúžnej. Záverečný úsek trasy míňa Liptovskú Osadu a Podsuchú, z ktorej si odporúčame spraviť zastávku k Brankovskému vodopádu. Konečnou zastávkou je okresné mesto Ružomberok.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Tunajšie ubytovacie zariadenie Chalúpky u babky poskytuje vo svojich vybraných chalúpkach rozličné wellness zariadenia a vďaka tomu máte možnosť ubytovať sa v chalúpke s relaxačným bazénom s masážnou lavicou, hydromasážnou vaňou, infrasaunou, fínskou vírivou kaďou alebo saunou. Počas pobytu budete mať pri použití týchto služieb plné súkromie a v prípade záujmu môžete využiť aj ponuku klasickej alebo thajskej masáže od profesionálneho maséra.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Dominantou obce je jej kaštieľ pochádzajúci zo 17. storočia, ktorý je zmesou renesančného a barokového slohu a zdobia ho štyri rohové vežičky. Počas svojej histórie patril aristokratom, využíval sa pre cirkevné potreby a jeho priestory si zahrali vo filme Zemianska česť a v seriáli Vivat Beňovský. Momentálne je kaštieľ v súkromných rukách a preto sa pohľadom naň dá kochať iba zvonku. V Liptovskej Štiavnici do roku 1945 stál aj opevnený kaštieľ Jánošovskuo a smerom do Ludrovej natrafíte na kaplnku so sochou sv. Jána Nepomuckého. V centre obce pôsobí v neposlednom rade nový obecný kostol a zvonica na mieste pôvodnej drevenej zvonice.
Len na skok od Liptovskej Štiavnice sa na okraji Ružomberka rozkladá idylická pamiatková zóna Vlkolínec, zapísaná do zoznamu svetového dedičstva ľudstva UNESCO. Osadu učupenú pod Sidorovom tvorí 45 domov, ktoré boli postavené v 19. storočí z tradičných materiálov a dodnes si zachovali svoju pôvodnú podobu. K hlavným klenotom Vlkolínca patrí Kostol navštívenia Panny Márie so zvonicou a Roľnícky dom, v ktorom je vytvorená výstava pod správou Liptovského múzea v Ružomberku.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Málokto vie, že pri Ludrovej sa rozkladá malebná tiesňava, ku ktorej dáva najlepší prístup turistický chodník červenej značky vedúci na Salatín. Približne kilometer dlhou tiesňavou tečie zurčiaci potok a môžete sa v nej nechať unášať pohľadom na pestré skalné útvary aj miniatúrne jaskyne. Ide o nenáročný tip na výlet pre celú rodinu.