Vodná nádrž Krpáčovo
Umelo vytvorená vodná nádrž respektíve jazero Krpáčovo leží v rovnomennej rekreačnej oblasti pri Hornej Lehote a v letnej sezóne sa využíva tak pre kúpanie, ako aj člnkovanie, vodné bicyklovanie alebo rybolov. Pri vodnej nádrži Krpáčovo sa nachádza aj pôsobivá socha matky s dieťaťom a okolie priam volá po prechádzkach a cyklistike.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Priamo pri obci sa rozprestiera lyžiarske stredisko Mýto pod Ďumbierom, nazývané tiež Ski centrum Mýto. Jeho zjadovky sa orientujú na severné svahy predhoria Nízkych Tatier, pričom tri z nich sú ľahkej obtiažnosti a zvyšné štyri charakterizuje stredná náročnosť. Zároveň tu fungujú tri vleky, nová štvorsedačková lanovka, lyžiarska škola a škôlka, požičovňa športových potrieb a lyžiarsky servis, ako aj viaceré možnosti občerstvenia. Celková prepravná kapacita strediska dosahuje 3600 osôb za hodinu a popri aute vás sem dostane aj verejná doprava z Brezna.
KAM S DEŤMI?
Okolitú prírodu máte možnosť spoznať aj z konského chrbta, pričom pre deti sú pripravené poníky, zatiaľčo ich rodičia využijú jazdecké kone. Do jazdy vás zaučia skúsení inštruktori a na samotnej farme Ajax uvidíte okrem koníkov a poníkov tiež ďalšie domáce zvieratá ako sú ovce, kozy, kravy, sliepky, husy, moriaky a ďalší obyvatelia farmy.
Jaskyňa v útrobách Nízkych Tatier sa nachádza len pár kilometrov od Mýta pod Ďumbierom pri obci Bystrá a je známa pre svoje možnosti speleoterapie. Bystrianska jaskyňa bola oficiálne objavená v roku 1923 a dnes meria jej prehliadková trasa 580 metrov, čo sa dá prejsť za necelú hodinku. Počas prehliadky máte možnosť obdivovať tri priepasti, sintrovú výzdobu Kaplnky a Baldachýna, Zrútený dom či Mostárenské siene. Pri troche šťastia možno uvidíte aj niektorého z tunajších netopierov zastupujúcich 13 rozličných druhov.
KAM ÍSŤ NA PRECHÁDZKU?
Prechádzka obcou v podvečerných hodinách s Mýtnikom je skvelým spôsobom ako si vychutnať odlišný pohľad na Mýto pod Ďumbierom obohatený o tie nakrajšie výhľady a viaceré zaujímavé informácie od strážcu obce. Pochod v jeho spoločnosti trvá približne hodinu a pol a tradične sa začína v blízkosti chaty Zinka.
Domovom tohto vodopádu je rovnomenná dolina južnej strany Nízkych Tatier a dostať sa k nemu možno z Dolnej Lehoty alebo Kosodreviny cez sedlo Príslop. Vajskovský vodopád s výškou 9 metrov vytvárajú vody Vajskovského potoka pretekajúce tunajšími skalnými tiesňavami a pre jeho veľkú fotogenickosť rozhodne odporúčame sa k nemu vypraviť.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
S výškou 2049 metrov nad morom je Ďumbier najvyšším vrchom Nízkych Tatier a povinnou zastávkou každého poctivého turistu. Z Mýta pod Ďumbierom vás k nemu privedie žltá značka spájajúca sa s väčšou obtiažnosťou a určená tak skôr zdatnejším turistom. Trasa z obce vedie pod Pošovou Mlynnou k Chate generála M. R. Štefánika v sedle pod Ďumbierom cez Krúpove sedlo a Krúpovu hoľu až na vrchol Ďumbiera. Odtiaľ sa možno vydať späť k chate a cez Halašovu jamu prísť do Trangošky neďaleko strediska Srdiečko.
Nemenej lákavým turistickým cieľom je aj druhý najvyšší vrch Nízkych Tatier, Chopok dosahujúci nadmorskú výšku 2024 metrov. K vrcholu vybavenému Kamennou chatou pod Chopkom vás privedie červená značka od Ďumbiera alebo žltá z Trangošky, kam sa dá dostať napríklad po zelenej značke zo strediska Tále alebo lanovkou z Bystrej doliny. Nech si zvolíte akúkoľvek trasu, úsilie vynaložené na jej zdolanie rozhodne stojí za prekrásny výhľad do širokého okolia.
V neposlednom rade si pre turistiku v okolí Mýta pod Ďumbierom možno vybrať vrchol Dereše, mierne presahujúci výšku 2000 metrov a situovaný medzi Chopkom a sedlom Poľana, odkiaľ vás sem privedie červená značka. Alternatívu predstavuje žltá z lokality Tále a Bystrej doliny či zelená vedúca z Dolnej Lehoty Vajskovskou dolinou a sedlom Príslop. Dereše sa podobne ako Chopok vyznačujú pôsobivým výhľadom, značnou skalnatosťou a zatiaľčo ich severné svahy klesajúce do Derešského kotla sú prudké, južné spadajúce do Bystrej doliny sú o poznanie miernejšie.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Lanový park situovaný v areáli minigolfového ihriska na Táloch disponuje 23 prekážkami umiestnenými v korunách stromov vo výške 5 až 7 metrov. Môžete si zvoliť medzi obtiažnejšou červenou trasou s dĺžkou 292 metrov, ľahšou modrou trasou dlhou 180 metrov a pre najmenších je určená 90 metrov merajúca detská trasa. Tarzania Tále funguje v čase letnej sezóny a v prípade záujmu sa dá prenajať na súkromné podujatia.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Z historických pamätihodností obce si najväčšiu pozornosť zaslúžia dva kostoly. Evanjelický kostol je staršieho dáta, keďže vznikol v 20. rokoch 19. storočia, zatiaľčo Rímskokatolícky kostol zasvätený sv. Matúšovi bol dokončený o niečo neskôr, konkrétne v roku 1840.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Popri kostoloch za zmienku v obci stojí aj tradičná kováčska vyhňa, ktorej pôvod možno datovať na začiatok 20. storočia a ktorá je plne funkčná až do dnešných dní. Vďaka tomu umožňuje nakuknutie do ľudových tradícií a remesiel tejto niekdajšej banskej osady.