Aquacity Poprad
Najlákavejšiu možnosť kúpania poskytuje v okolí Starej Lesnej aquapark Aquacity Poprad, v ktorého bazénoch Blue Sapphire možno zažiť fantastickú laserovú šou plnú farieb, svetiel a hudby. Bazény Blue Diamond naproti tomu slúžia predovšetkým pre relax, rovnako ako Vitálny svet Fire and Water Wellness and Spa. Plávanie umožňuje plavecký bazén v dĺžke 50 metrov, zatiaľčo so zábavou a adrenalínom sa spája Mayská pyramída a tobogány Twister a Čierna diera.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Pre lyžovačku od Starej Lesnej možno odporučiť napríklad lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica, kde nájdete najvyššie situovanú a zároveň najstrmšiu zjazdovku na slovenskom území. Lyžiarom tu slúži aj ďalších 11 zjazdoviek rovnako ako sedem lanoviek, ktorými sa možno rýchlo a pohodlne presunúť ku Skalnatému plesu ba dokonca až na Lomnický štít. Rýchlosť dopraje slalomová trasa Audi ski arény, zatiaľčo pri zdolávaní snehových vĺn areálu Fun Zone sa určite veľa zasmejete.
KAM S DEŤMI?
Observatórium Slovenskej akadémie vied je špecializovaný komplex určený primárne pre pozorovanie nebeskej oblohy a merania súvisiace s podnebím, znečisťovaním vzduchu a slnečnými lúčmi. Jeho súčasťou je aj meteorologická stanica Geofyzikálneho ústavu SAV. Nakoľko ide o vedecké pracovisko, návštevy v ňom sa sústreďujú predovšetkým počas Dní otvorených dverí a Týždňa vedy a techniky. Astronomický chodník, ktorý okolím observatória prechádza naproti tomu možno spoznať prakticky kedykoľvek. Pozostáva z trinástich informačných panelov vedúcich od hlavnej budovy ku kupole s ďalekohľadmi a informuje tak o vesmíre a jeho kuriozitách, ako aj o tom v čom spočíva práca astronómov a aké prístroje pri nej využívajú.
Pri pobyte v Starej Lesnej s deťmi by ste rozhodne nemali vynechať návštevu Múzea Tatranského národného parku a jeho botanickej Expozície tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici. Zistíte tu totiž z prvej ruky mnohé nové informácie o živote v Tatrách, o zvieratách, ktoré v nich žijú, ako aj o typických druhov rastlín. Múzeum ponúka taktiež možnosť premietania filmov a zakúpenia pekných suvenírov alebo rastlinných semiačok a sadeníc.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Pre nenáročné prechádzky odporúčame zo Starej Lesnej vybrať sa do neďalekého Kežmarka, kde na vás čakajú viaceré pamätihodnosti. Vo východnej časti mesta hneď na prvý pohľad zaujme Mestský hrad, postavený na mieste niekdajšieho kláštora, hostiaci stálu expozíciu a predovšetkým v čase letnej sezóny aj pestré podujatia. Neskôr sa presuňte k evanjelickému Artikulárnemu kostolu zo 18. storočia, ktorý je spolu s ďalšími siedmymi drevenými kostolmi Karpatského oblúka zapísaný v Zozname svetového dedičstva ľudstva UNESCO. Zatiaľčo tento kostol na vás dýchne históriou, Nový evanjelický kostol pôsobí priam rozprávkovo. V Kežmarku sa nezabudnite pozrieť ani na Mestské opevnenie, Radnicu, Zvonicu a Mestskú galériu Barónku.
KAM NA TURISTIKU?
Obľúbeným cieľom túr v okolí Starej Lesnej sú prekrásne a nadmieru fotogenické Studenovodské vodopády nazývané tiež Vodopádmi Studeného potoka. Nájdete ich v Malej Studenej doline a dostať sa k nim možno z Tatranskej Lomnice, Starého Smokovca, Tatranskej Lesnej či od Skalnatého plesa. Za najkrajšie zo skupiny kaskádovitých vodopádov zvyknú byť považované Dlhý, Skrytý, Malý a Veľký vodopád, pričom o niečo ďalej natrafíte aj na Obrovský vodopád. Najvýhodnejšie je podujať sa na tento výlet buď po daždivých dňoch alebo na začiatku jari, kedy potokom preteká najväčší objem vody a vodopády, ktoré vytvára tak pôsobia najmohutnejšie.
Ak vám nevadí stúpať do kopca s vidinou krásnych výhľadov, ktoré sa neskôr pred vami otvoria, vydajte sa na túru Skalnatou dolinou niektorou z viacerých dostupných trás. Pri niektorých vám robí spoločnosť aj Skalnatý potok a všetky vás dovedú ku Skalnatému plesu. Okolo plesa sa dá v celej jeho dĺžke prejsť po náučnom chodníku alebo pokračovať v turistike po ďalších značkách. Pri plese je situované astronomické observatórium a tiež horná stanica lanovky, ktorou sa sem možno doviezť ak uprednostňujete rýchlejší a komfortnejší výstup. Od Skalnatého plesa neskôr vedie ďalšia lanovka rovno na vrchol druhého najvyššieho vrchu Slovenska, Lomnického štítu.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Areál radiaci sa vzhľadom na svoju veľkú rozlohu medzi najväčšie u nás objavíte na pomedzí Veľkej Lomnice a Tatranskej Lomnice, len kúsok od Starej Lesnej. Golfový rezort Black Stork Veľká Lomnica pozostáva z troch ihrisiek s celkovým počtom 27 jamiek, krytých odpalísk a golfového simulátora. Okrem toho vám tu s radosťou požičajú všetko čo budete počas hry potrebovať rovnako ako vás ochotne zasvätia do základov tohto na Slovensku čoraz populárnejšieho športu. Kvalita rezortu bola v roku 2011 ocenená prestížnou značkou A PGA Golf Course.
Pod menom Tatrabob sa ukrýva bobová dráha situovaná pri Tatranskej Lomnici, v oblasti Slnečnej lúky. Funguje celoročne a využívať ju môžu individuálne deti staršie ako 10 rokov, rovnako ako aj mladšie v doprovode rodiča alebo inej dospelej osoby. Zjazd Tatrabobu meria 482 metrov, dĺžka vleku 203 metrov a aby bola jazda spojená s väčšou dávkou dobrodružstva, cestou musíte prekonať až dvanásť zákrut.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Kostol pôvodne postavený v gotickom a neskôr prestavaný podľa barokovo - klasicistického slohu je v Starej Lesnej pamätihodnosťou s najväčšou hodnotou. Jeho súčasťou je sakristia, zvonica, hlavný oltár, oltár Panny Márie po pravej strane a oltár Svätej Anny naľavo. Celý rímskokatolícky kostol je v pozoruhodne zachovanom stave a jedna z jeho sôch apoštolov zdobí expozíciu Spišského múzea v Levoči, zatiaľčo oltár Najsvätejšej trojice je už vyše sto rokov súčasťou budapeštianskeho Kostola sv. Mateja.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Nie je to všeobecne známy fakt, ale v Tatranskej Lomnici sa ukrýva jedinečné lyžiarske múzeum zamerané na prvý príchod zimných športov do Tatier a prezentujúce viaceré dobové predmety a vybavenie, aké dnes už na snehu skutočne len tak ľahko neuvidíte.