Pivovar v Prievaloch
Na svoje si tu prídu aj milovníci histórie a hradov
Priamo z Prieval sa dá za hodinu a dvadsať minúť po žltej turistickej značke dostať k zrúcanine hradu Korlátka nad obcou Cerová, v miestnej časti Rozbehy. Hrad slúžil na stráženie takzvanej Českej cesty. Kúsok od hradu stojí aj sympatická rozhľadňa. Priamo k nej sa dá doviezť aj autom.
Rozhľadňa v Rozbehoch
Hrad Korlátka
Na hrade Korlátka
Neďaleko Prieval, nad vodnou nádržou Buková sa vo výške 576 m n. m. vypína zrúcanina hradu Ostrý Kameň. Aj tento hrad slúžil na ochranu Českej cesty v 13. storočí. Výstup na hrad trvá od vodnej nádrže Buková vyše hodiny. Treba sledovať žltú a neskôr od rázcestia Pod Ostrým Kameňom červenú turistickú značku. Pohodlnejší si trasu môžu skrátiť a k tomuto rázcestiu sa môžu doviezť autom. Za výstup budete odmenení výhľadom na Záhorskú nížinu, vodnú nádrž Buková a v prípade dobrého počasia je možné vidieť aj juhomoravskú Pálavu. Keď už vystúpite na hrad, nebolo by od veci si pridať pár výškových metrov (takmer 200) navyše a pozrieť sa na najvyšší vrchol Malých Karpát – Záruby (767 m n. m.). Dovedie vás naň červená turistická značka. Samotný vrchol vďaka stromom neponúka takmer žiadne výhľady, no keď prejdete po hrebeni smerom na východ, otvoria sa vám pohľady smerom na východ. Späť k nádrži sa netreba vracať rovnakou trasou, ale môžeme nasledovať zelenú značku a prudkým klesaním sa napojíme na modrú značku, ktorá nás dovedie k rázcestiu Pod Ostrým kameňom.
Hrad Ostrý Kameň
Ďalší hrad (resp. zrúcaninu) v Malých Kapratoch, ktorý môžete navštíviť je Plavecký hrad. Nachádza sa nad obcou Plavecké Podhradie. Slúžil ako kráľovská pohraničná pevnosť v 13. storočí. Na hrad sa dá dostať po modrej turistickej značke z obce Plavecké Podhradie. Výstup trvá asi 35 minút a prevýšenie je 142 m. Na jar sa lesy pod hradom zazelenajú a zavoňajú medvedím cesnakom. Na hrade vraj v súčasnosti prebieha odstraňovanie náletových drevín. Plavecký hrad radi vyhľadávajú aj paraglajdisti.
Plavecký hrad
Na Plaveckom hrade
Ďalším zaujímavým miestom na záhorskej strane Malých Karpát je Jelenia hora. V turistických mapách je to bezmenný skalný útvar. Je to taký kúsok Chorvátska na Slovensku. Biele skaly, borovicový les... len to more chýba. Ponúka sa výhľad na Záhorskú nížinu, Plavecký hrad v prípade dobrého počasia vidieť aj Pálavu. K týmto skalným útvarom vedie pár týždňov už aj značený chodník z dediny Plavecký Mikuláš.
Jelenia hora
Presuňme sa ale ďalej smerom k Malackám a zastavíme sa pri ďalšej čerstvej atrakcii, ktorú tento kraj ponúka. V polovici júna 2015 otvorili v obci Kuchyňa v okolí miestnej vodnej nádrže náučný chodník Bobria hrádza. Meria približne 1,8 km a je zaujímavý tým, že jeho časť vedie priamo nad hladinou priehrady. Drevený chodník (alebo ak chcete most) ponad vodu má dĺžku 300 m. Podobné chodníky nájdete na Plitvických jazerách v Chorvátsku. Na svoje si tu prídu určite aj tí najmenší. Chodník je prejazdný aj s kočíkom.
Bobria hrádza
Po celom dni putovania po hradoch a prírodných krásach by nebolo hlavne v horúcom lete od veci sa trošku osviežiť. Ak ste to neurobili vo vodnej nádrži v Kuchyni, odporúčam Bio-bazén Borovica na Kamennom Mlyne, ktorý sa nachádza na polceste medzi Stupavou a Malackami. Voda v tomto bazéne nie je čistená chemicky, ale čistenie vody zabezpečujú vodné rastliny, ktoré sa nachádzajú vo filtračnej časti bazéna. Okrem veľkého bazéna sa tu nachádza aj detský bazén.