Synagóga
Pokiaľ ste o tom zatiaľ nepočuli, tak vedzte, že najväčšia synagóga na území Slovenska sa nachádza práve v meste Lučenec. Táto impozantná neologická budova bola postavená v roku 1925 na základe návrhu budapeštianskeho architekta Leopolda Baumhorna, známeho svojou preferenciou pre okázalý orientálny prístup. K významným prvkom synagógy patrí monumentálna kupola a Áron ha kodeš teda svätostánok na ukladanie Tóry, ktorý je orientovaný na východ v smere do Jeruzalema. Bohoslužobným obradom židovskej cirkvi slúžila synagóga až do roku 1944 a Artúr Reschowský bol posledným rabínom, ktorý v jej priestoroch kázal.
Počas druhej svetovej vojny bol interiér synagógy v Lučenci zničený a v roku 1948 bola stavba predaná z rúk Židovskej náboženskej obce miestnemu Národnému výboru Lučenec. V rokoch 1948 - 1980 bola synagóga podrobená čiastočnej rekonštrukcii a slúžila ako sklad poľnohospodárskeho družstva. V roku 2015 prešla napokon kompletnou rekonštrukciou a pribudlo k nej dielo Memento, ktoré vytvoril umelec Peter Kalmus ako spomienku na židovské obete holokaustu odvlečené zo Slovenska.
Synagóga bola taktiež ocenená v rámci 11. ročníka súťaže Fénix venovanej obnove a reštaurácii národných kultúrných pamiatok a organizovanej Ministerstvom kultúry SR. Získala ocenenie nielen ako kultúrna pamiatka roka 2015, ale aj cenu verejnosti "LIKE" od SPP. V súčasnosti slúži synagóga ako multikultúrne a spoločenské centrum pod správou rozpočtovej organizácie mesta Lučenec, LUKUS (www.lukus.sk). Synagógu v Lučenci môžete navštíviť aj v zime a to buď v stredu pre organizované skupiny alebo v nedeľu pre verejné a komentované prehliadky v čase od 14.00 do 17.00.
Vodná nádrž Ľadovo je dominantou rovnomennej rekreačnej oblasti na okraji Lučenca a umožňuje rybolov, kúpanie na vlastné riziko, rôzne vodné športy aj využívanie miestneho ihriska pre volejbal, detské preliezky a stolný tenis. Okolo nádrže prechádza tiež cyklistická náučná trasa Lesopark - Ľadovo - Ipolytarnóc.
Inštitúcia sídliaca v niekdajšom sídle župného súdu na Kubínyiho námestí sa zameriava na prezentáciu vyše 25 000 objektov z oblasti regionálnej histórie, archeológie, etnológie a umenia. Veľký priestor venuje predovšetkým keramike a Novohradské múzeum a galéria je taktiež organizátorom medzinárodnej súťaže Trienále akvarelu, Medzinárodného keramického sympózia a rozličných dočasných expozícií.
Tento malebný park predstavuje v Lučenci skvelé miesto pre oddych a príjemnú prechádzku. Vybudovaný bol ešte v roku 1884 a zahŕňa prvky typické pre anglické aj francúzske záhrady. Okrem iného v ňom nájdete jazierko, altánok, rozličné atrakcie pre deti, informačné tabule, lavičky a dokonca aj pár zvieratiek.
Secesná budova datovaná k počiatku 20. storočia a nachádzajúca sa na ulici Karmána patrí k najkrajším, aké v Lučenci nájdete. V minulosti bola domovom Hospodárskej úverovej banky, dnes naproti tomu hostí Novohradskú knižnicu s jej rozsiahlym fondom zahŕňajúcim vyše 150 000 knižných zväzkov a Štátny archív.
Na výber máte v meste viaceré cyklotrasy rôznej obtiažnosti. Kratšie, ktoré zvládnu aj deti a slabší cyklisti sú súčasťou Lesoparku, zatiaľčo dlhšie začínajú v Mestskom parku. Zelená trasa s dĺžkou 25 km je spojená s menšou náročnosťou a privedie vás cez okolité obce až do maďarskej lokality Ipolytarnóc. O niečo náročnejšia 36 kilometrov dlhá cyklotrasa prechádza zas napríkad Haličom či Poltárom do Málinca.
Popri synagóge si v Lučenci možno všimnúť aj ďalšie náboženské stavby, predovšetkým dvojicu kostolov na Kubínyiho námestí. Neogotický kalvínsky kostol pochádza z polovice 19. storočia a zdobí ho 64 metrov vysoká veža zakončená otáčajúcou sa maketou kohúta, ktorý má symbolizovať ostražitosť. Susedný Rímskokatolícky kostol naproti tomu vznikol v roku 1783 pod taktovkou barokovo - klasicistického slohu.
Radnica, ktorej architektúra hostí neobarokové a neorenesančné prvky prešla v roku 2016 rozsiahlou rekonštrukciou a v súčasnosti slúži ako kultúrne a spoločenské centrum, aj ako múzeum mesta Lučenec.
Aj blízke okolie mesta a zvyšok regiónu Novohrad sa môže pochváliť prítomnosťou viacerých zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. Môžete napríklad zamieriť ku kaštieľom v Haliči, Vidinej či Podrečanoch alebo sa prejsť k jaskyni pri Mučíne a pivniciam využívaným pri Luboreči v čase tatárskych útokov. Nad mestom Fiľakovo sa vypínajú ruiny starého hradu, zatiaľčo v Poltári leží dochovaný turecký most a kaštieľ so zrúcaninou hradu ponúka aj obec Divín. Nuž a rôznorodé rekreačné aktivity ponúka napokon vodná nádrž Ružiná, ktorá patrí k najteplejším svojho druhu u nás.