8+ tipov kam ísť na výlet v Sklených Tepliciach
Obec Sklené Teplice víta návštevníkov počas celého roka a známa je predovšetkým svojimi kúpeľmi. Okolie je bohaté na prírodné krásy a ponúka viacero miest pre aktívne prechádzky alebo náročnejšie turistiky. Nasledujúce miesta vám určite odporúčame navštíviť.
Kúpele Sklené Teplice
Ak túžite po oddychu a relaxe kúpele Sklené Teplice splnia vaše predstavy. Vybrať si môžete z niekoľkých kúpeľných procedúr, ktoré sú poskytované v piatich kúpeľných domoch. Dostupné sú rôzne masáže, procedúry a saunový svet vrátane ľadopádu a tepidária. Súčasťou kúpeľov je 7 liečivých prameňov s teplotou do 37°C do 52,3°C, ale využívané sú aj umelé hĺbkové vrty a studne s hĺbkou do 1600 metrov. Liečivá voda s obsahom magnézia a kalcia má pozitívne účinky na problémy s nervovým a pohybovým ústrojenstvom. Do bazénov je voda napúšťaná priamo z prameňov a najznámejším je jaskynný kúpeľ Parenica. Voda v bazéne má 42 °C, vďaka čomu patrí medzi európske unikáty. Obľúbenou je aj návšteva soľnej jaskyne, kúpele Márie Terézie v antickom štýle a Banský kúpeľ. Počas voľných chvíľ sa môžu návštevníci vydať na prechádzku do miestneho parku, či dlhšie turistiky do okolitých Štiavnických vrchov.Termálne kúpalisko Sklené Teplice
Počas leta je v prevádzke od júna do septembra aj termálne kúpalisko Sklené Teplice, ktoré je súčasťou kúpeľného komplexu. Návštevníci môžu využiť tri bazény a deti si užijú aj aktivity mimo vody. Priestranná trávnatá plocha je vhodná pre hranie loptových hier a nechýba ani detské ihrisko so šmýkačkou a hojdačkou. Tieň počas horúcich dní poskytuje okolitá výsadba ihličnatých a listnatých stromov. Priamo z bazéna majú návštevníci pekný výhľad na vrch Kamenná, ktorý je známy vďaka Kamennému moru.
Vodný raj Vyhne
U návštevníkov sa teší veľkej obľube Vodný raj Vyhne a svojimi atrakciami láka aj seniorov a deti. Známy je vďaka termálnym a liečivým prameňom s vysokým podielom železa a ďalších minerálov. V interiéri je niekoľko bazénov s jacuzzi, protiprúdom a hydromasážnymi lavicami. Súčasťou je aj wellness centrum s možnosťou masáží a saunovým svetom. Vo vonkajšej časti sa nachádzajú rôzne vodné atrakcie s plaveckým bazénom, tobogan a detský bazén.Jelenia skala
Nad obcou Vyhne sa týči bralnatý výbežok nazývaný Jelenia skala, mnohým tiež známy ako Jeržistán. Na jej vrchol sa môžete vydať nenáročnou trasou pešo alebo využiť značenú cyklotrasu a vyskúšať ju zdolať na bicykli. Z vrcholu sú nádherné výhľady na okolie a v prípade dobrého počasia je vidieť až Nízke Tatry.
Žakýlske pleso
Neďaleko obce Podhorie sa nachádza Žakýlske pleso, ktoré domáci prezývajú Morské oko. Ide o jediné pleso v oblasti Štiavnických vrchov. Jeho počiatky sa datujú ešte v treťohorách a dnes okolo neho vedie 7 km náučný chodník, ktorého trasa je odhadovaná na 3,5 hodiny a začína a končí v Podhorí. V minulosti ho používali obyvatelia Žakýlskeho hradu, ale neskôr bola hrádza prekopaná, aby poháňala mlyn. V súčasnosti je od roku 1986 vyhlásené za národnú pamiatku a stalo sa domovov vodných kvetov a siníc, ktoré je možné pozorovať z brehu.
Kamenné more
Na úpätí vrchu Kamenná sa v sopečnej časti Karpát nachádza jedinečné Kamenné more. Ide o jedno z najstarších chránených území na Slovensku, ktoré vzniklo vulkanickou činnosťou. Pri návšteve tohto miesta sa vám naskytne pohľad na more skál obklopených lesom, ktoré tvoria najmä ryolitové balvany belasej a červenej farby. Od obce Vyhne je Kamenné more vzdialené približne 1 km a dostať sa k nemu môžete po náučnom chodníku A. Kmeťa.Kapitulské bralá
Prírodná pamiatka Kapitulské bralá ponúka nádherné výhľady na mesto Žiar nad Hronom, Hliník nad Hronom, či obec Sklené Teplice a blízke okolie. Bralá sú tvorené ryolitovými lávami, ktoré v minulosti vytvorili skalné kopy, ktorých výška v súčasnosti dosahuje 20 - 30 metrov. V prípade, že sa rozhodnete Kapitulské bralá navštíviť, sledujte poriadne cestu, pretože až k vrcholu nevedie značená turistická trasa.
Szabóova skala
Jej návštevu môžete spojiť s výstupom na Kapitulské bralá. Ide o 90 m vysoký skalný útvar vytvorený sopečnou činnosťou. Szabóova skala patrí do Chránenej krajinnej oblasti Štiavnických vrchov (VCHU) a je najstaršou prírodnou rezerváciou z dávnych čias Uhorska. Od roku 1907 je tiež najstarším chráneným geologickým objektom na Slovensku. Nachádza sa v nadmorskej výške 302 m a ponúka nádherné výhľady na okolie.