Plážové kúpalisko Liptovský Trnovec
Kúpalisko situované na pobreží Liptovskej Mary je vhodné nielen pre kúpanie, ale aj rozličné športy a ďalšie s vodou spojené aktivity. Na bezpečnosť v ňom dbá záchranná služba a požičovňa športových potrieb ponúka na prenájom vodné bicykle, skútre a člny. Priamo na pláži nájdete ihrisko pre hru plážového volejbalu aj stôl pre ping pong, zatiaľčo deti si užijú vlastné ihrisko s preliezkami, šmýkačkami a hojdačkami, ako aj aquazorbing, motorové a šliapacie člny. Hladošov napokon nakŕmi a osvieži Beach bar, bufety Európa a U Námorníka a tiež predajňa potravín.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Od Liptovského Trnovca máte pre lyžovačku na blízku predovšetkým lyžiarske stredisko Podbreziny nachádzajúce sa v rovnomennej časti mesta Liptovský Mikuláš. Tu vám poslúži 550 metrov merajúca stredne náročná zjazdovka, ktorá býva v neskorších hodinách osvetlená a tak umožňuje večerné lyžovanie. Bežkárom sú venované 2 km upravovaných tratí a návštevníkom v Podbrezinách poslúži aj jeden vlek, požičovňa lyžiarskeho vybavenia, skiservis a bufety.
KAM S DEŤMI?
Neveľká, ale o to kurióznejšia zoo je situovaná hneď pri aquaparku Tatralandia. Žije v nej vyše tristo zvieratiek ako sú papagáje, lamy, lev, ježkovia, medveď či rôzne opice. Vaše deti ich uvidia z bezprostrednej blízkosti a väčšiny z nich sa môžu aj dotknúť a pohladkať ich, čo predstavuje skutočne jedinečný a silný zážitok. Chlapci a dievčatá si vychutnávajú aj kŕmenie živočíchov na mieste zakúpeným krmivom, ako aj vozenie na poníkoch. Zoo Kontakt popritom plní tiež vzdelávaciu funkciu a ochotne vo svojich priestoroch privíta účastníkov školských výletov.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Menší polostrov pri Liptovskom Trnovci je chráneným územím, nakoľko ho obývajú mnohé druhy vtákov a tiež na ňom rastú rozličné dreviny, ktoré zastrešuje miestne arborétum. Polostrovom prechádza náučný chodník a vytvára tak ideálne a pokojné miesto na nenáročnú prechádzku prakticky nedotknutou prírodou.
Oblasť Liptovského Trnovca bola osídlená už dávnejšie v praveku, čo dokázali viaceré archeologické lokality okolo obce. V severnej časti natrafíte na Konislavu, kde sa našli tri mohyly charakteristické pre lužickú kultúru z konca doby bronzovej a následnej doby halštatskej. Pozostatky tejto kultúry hlavne v mnohých formách keramiky boli objavené aj v zóne Ravence, kde došlo v roku 2008 k odbornému výskumu pod taktovkou Archeologického ústavu SAV. Vďaka nemu sa zistilo, že naši predkovia obývali toto územie v čase od 16. do 11. storočia pred našim letopočtom. Spojte teda výlet s históriou a môžete si počas prechádzky okolo Liptovského Trnovca predstavovať, ako to tu vyzeralo v minulosti.
KAM NA TURISTIKU?
Ak by ste radi na dlhšiu vychádzku, odporúčame v blízkosti Liptovského Trnovca zamieriť do Západných Tatier. Od autobusovej zastávky a parkoviska v Jalovci sa vydáte po chodníku značenom žltou farbou, ktorý vás prevedie po lúkach na poľanu Tokariny, odkiaľ ďalej sledujete zelenú značku. Postupne začnete stúpať, až sa ocitnete na vrchole Babiek v nadmorskej výške 1566 metrov. Po hrebeni pokračujete do sedla Predúvratie popod Veľkú kopu a Ostrú do sedla Priehyba, z ktorého vás stúpajúci chodník privedie na Sivý vrch vysoký 1805 metrov, neskôr sa vrátite do Predúvratia a pre spiatočnú cestu sledujete modrú značku k Chate pod Náružím. Ďalej klesáte, až sa ocitnete na rázcestí pod Babkami a odtiaľ prídete po zelenom a následne žlto značenom chodníku späť do Jalovca. Túra patrí k náročnejším, spája sa s väčším prevýšením a jej prejdenie zaberie priemernému turistovi šesť a pol hodiny.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Vzhľadom k veľkej rozlohe vodnej nádrže Liptovská Mara je ideálnym spôsobom jej bližšieho spoznania vyhliadková plavba, ktorú umožňujú viaceré lode so štartom aj cieľom v Liptovskom Trnovci. Spoločnosť loď Mara napríklad od mája do polky októbra ponúka plavbu dvojicou pohodlne vybavených katamaranov pre celkovo 24 ľudí, ktorú možno spestriť kúpaním a ochutnávkami tradičnej liptovskej kuchyne. V prípade záujmu vám zabezpečia aj súkromnú plavbu, kedy máte loď pod dozorom kapitána celú len pre seba.
Ďalšiu možnosť plavenia poskytuje výletná loď Mária s kapacitou 55 osôb, ktorá sa taktiež dá využiť pre súkromné účely a rozličné formy animačného programu. V júli a auguste loď pláva každý deň, v júni a septembri na objednávku.
Nuž a do tretice máte počas letnej sezóny na Mare k dispozícii aj vyhliadkovú loď Fatima, umožňujúcu kúpanie priamo z lode, grilovačku aj rybolov.
Zábavu na vodnej hladine prináša tiež Mara Fun, ktorá je súčasťou Mara Camping v ATC Liptovský Trnovec. Poskytuje viaceré tradičné vodné atrakcie už spomenuté pri plážovom kúpalisku (vodné bicykle, kajaky, aquazorbing...), ako aj menej typický stand up paddle, wakesurfing, vznášanie sa nad vodou vďaka flyboardu či veselú plavbu nafukovacím banánom.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Farský kostol rímskokatolíckeho vyznania bol v Liptovskom Trnovci postavený v roku 1810 pod taktovkou klasicistického slohu. Na tom istom mieste stál pôvodne o niekoľko storočí starší kostol, z ktorého v jeho novšej verzii zostal bočný oltár venovaný Panne Márii. V blízkosti Kostola Ducha svätého si určite všimnite aj netradičný pranier datovaný do 17. storočia, ktorý sa v minulosti používal ako trestací prostriedok súdnej moci.
V obci sa okrem toho nachádza evanjelický kostol vybudovaný v oblasti pôvodného tolerančného kostola v roku 1925.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
V Palúdzke, jednej z mestských častí Liptovského Mikuláša nie tak ďaleko od Liptovského Trnovca, stojí kaštieľ Vranovo, slúžiaci dlhšiu dobu ako sídlo viacerých šľachticov. A nie všetci vedia, že práve v ňom bol zadržiavaný skôr než ho popravili, najslávnejší slovenský hrdina Juraj Jánošík, čo kaštieľu vynieslo prezývku Jánošikovo väzenie. Pred časom ste mohli kaštieľ navštíviť a pozrieť si tunajšiu jánošikovskú expozíciu, neskôr sa ale Vranovo dostalo do súkromného vlastníctva a výstava prešla do Múzea Janka Kráľa. V súčasnosti sa teda verejnosť do kaštieľa nedostane, oplatí sa však o ňom vedieť ako o mieste spojeným s touto osobnosťou.