Relax centrum Terchovec
Sídlom spomenutého centra je ako ste určite podľa jeho mena uhádli Terchová, pričom okúpať sa v ňom dá v plaveckom, masážnom a detskom bazéne. Popritom sú súčasťou Terchovca posilňovňa, vírivka, bowling, tenisová hala, biliard, sauny a masérske služby.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Lyžiarske stredisko Ski centrum Kozinec je situované na svahoch rovnomenného vrchu v osade Havrania len pár kilometrov od centra Zázrivej. Ponúka dva vleky, ktorých spoločná prepravná kapacita za hodinu predstavuje 1400 osôb, ako aj približne 5 kilometrov zjazdoviek rôznej obtiažnosti. V priestoroch strediska sa v čase zimnej sezóny konávajú aj rôzne podujatia či súťaže a hladošov a smädošov určite uspokojí ponuka Bufetu u Smädnej kozy.
KAM S DEŤMI?
Toto špecializované zariadenie sa stará o zranené a choré živočíchy z prírody, ako aj o ich opustené mláďatá. Väčšina jeho zverencov patrí k dravým vtákom, ktoré sú po príslušnej liečbe vracané späť do prírody. K Záchrannej stanici náleží Ekocentrum slúžiace pre vzdelávanie návštevníkov či už žiakov, študentov alebo iných skupín, ktorých návštevu možno dohodnúť v predstihu telefonicky alebo emailom. Deti tu zistia nové informácie, uvidia zranené zvieratá aj inštalácie stanice a môžu si tiež pozrieť tematický film. Neskôr prejdú do vonkajších priestorov stanice v podobe Ekozáhrady a pozrú si tunajšie jazierko, počené búdky, umelé hniezda pre rôzne druhy vtákov a napokon sekcie špeciálne vytvorené pre hmyz a plazy.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Prvá zo siedmych zastávok náučného chodníka v Zázrivej leží pri vyššie spomenutej záchrannej stanici, odkiaľ pokračuje ďalej v dĺžke dvoch kilometrov okolím obce a informuje o Zázrivej, Malej Fatre, ako aj faune a flóre okolia. Cesta je nenáročná a možno ju absolvovať tak pešky, ako aj na bicykli, keďže čiastočne prechádza po cyklotrase. Tento chodník má na svedomí občianske združenie Priatelia Národného parku Malá Fatra.
Región Malej Fatry je ako centrum pešej turistiky známy už dávno, v poslednej dobe sa však čoraz väčšej obľube teší aj medzi cyklistami, na čom majú podiel tiež viaceré značené cyklotrasy. Priamo v Zázrivej sa napríklad začína aj končí štyri kilometre dlhý okruh okolo družstva a na Hlásnu skalku a tiež o trochu dlhšia trasa cez Havraniu a Javorisko do Starej hájenky. Približne 8 km naproti tomu meria cyklotrasa Havraňou, Klobučnou a Pod hájom až na Končitú. Nuž a ak by ste sa chceli zapotiť o čosi viac, čo takto dať prednosť okruhu v dĺžke 40 km, ktorý vás prevedie Čremošom a Plešivou? Takýmto spôsobom spoznáte nielen Zázrivú, ale aj jej okolie do najmenších podrobností.
KAM NA TURISTIKU?
Zázrivá sa popri blízkej Terchovej môže pochváliť privilegovanou polohou na úpätí pohoria a Národného parku Malá Fatra. V obci sa začínajú viaceré trasy, ktoré prechádzajú okolo najkrajších a najznámejších častí tohto územia, pričom ako štartovací bod pre túry je väčšinou využívaná chata Drevenica pod Rozsutcom. Odtiaľto sa možno vydať na troj - hodinový výlet cez Medzirozsutce na vrchol Malého alebo Veľkého Rozsutca. Z toho sa dá v prípade záujmu prejsť Medziholím po hrebeňoch Stoh, Poludňový Grúň, Chleb a cez Snilovské sedlo klesať k chate Vrátnej vo Vrátnej doline. Prejdenie podobnej trasy si vyžaduje viac než deväť hodín, odporúča sa preto radšej fyzicky zdatnejším a skúsenejším turistom.
Ak vás viac než vrcholy lákajú prechádzky dolinami, zamierte do tiesňavy Jánošikové diery, ktorá má moc vďaka svojim vodopádom a kurióznym skalným útvarom očariť každého príchodiaceho na prvý pohľad. Tiesňava pozostáva z troch častí menom Horné, Dolné a Nové Diery. Najideálnejší štart pre turistiku Jánošikovými dierami predstavuje Biely Potok, osada patriaca pod Terchovú.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Dobré meno a kvalita korbáčikov zo Zázrivej sú všeobecne známe na celom Slovensku. Ak by ste radi odhalili časť tajomstva ich obľúbenosti alebo si len túžite doplniť vaše domáce syrové zásoby, zamierte do Salaša Syrex v miestnej časti Demkovská na Rovnej hore priamo pod mohutným Malým Rozsutcom. Dozviete sa viac o výrobe parenice, môžete pozorovať bačov pasúcich ovce, pochutnať si na tradičných jedlách slovenskej kuchyne v reštaurácii alebo vkročiť do miestnej predajne so širokým výberom syrových a mliečnych výrobkov, slaniny, pečiva, ovocných a bylinkových štiav, ako aj suvenírov z vašej návštevy.
Prakticky každý mesiac sa v Zázrivej koná nejaké pútavé podujatie a vyvrcholením obecného kalendára sú júlové Zázrivské dni spojené s ukážkami remesiel, súťažami v tvorbe korbáčikov a kultúrnymi vložkami. Marec so sebou prináša lyžiarsku súťaž o pohár starostu a pri príležitosti Dňa Cyrila a Metoda a neskôr Silvestra sa už tradične organizuje výstup na Rozsutec. Podomácky vyrobené traktory medzi sebou závodia v rámci augustového Zázrivského diferáku a cyklisti si naproti tomu vychutnajú nostalgickú akciu Veterán cyklo - relý.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Popri novšom rímskokatolíckom kostole Nanebovzatia Panny Márie sa nad Zázrivou vypína pri cintoríne aj Kostol všetkých svätých, lepšie povedané to, čo z neho dodnes zostalo. Kostol dokončený koncom 18. storočia totiž v roku 1934 značne poškodil požiar a zanechal ho v ruinách, hoci v poslednej dobe sa ho podarilo aspoň čiastočne zrekonštruovať. Aj v súčasnosti si tu tak možno povšimnúť oltár a ilustračnú galériu sprístupňujúcu pohľad na pôvodnú podobu kostola. Vďaka vyvýšenej polohe je toto miesto v neposlednom rade aj skvelým miestom pre fotografovanie panorám Zázrivej a Malej Fatry.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Málokto počul o tom, že kúsok od Bielej, čo je časť Zázrivej, v smere do sedla Medzirozsutce objaví menší, ale o to magickejší vodopád menom Padácá. Rovnako ako niekoľko ďalších menších vodopádikov okolia aj tento vznikol činnosťou Hlbokého potoka a najľahšie sa tu dostanete ak zo žlto značenej trasy medzi Pod Medziholím a Príslopom nad Bielou odbočíte v spoločnosti potoka do kopca a prejdete niečo cez 150 metrov stúpaním.