Aqua Spa Gánovce
Pre kúpanie odporúčame vypraviť sa z Hrabušíc do Gánoviec, známych svojou dlhou kúpeľnou tradíciou. V tej už nejaký ten piatok pokračuje aj kúpalisko Aqua Spa Gánovce, pozostávajúce z vonkajšieho bazéna s chrličom, vonkajšieho sedacieho bazéna s magnéziovou soľou a detského bazéna. Zatiaľčo teplota vody prvého bazéna sa pohybuje okolo 25 stupňov Celzia, v ďalších je to zhruba o 10 stupňov viac, vďaka čomu sú ideálne pre príjemný relax. Popri tom vám stredisko ponúka taktiež služby masáží, zábalov či liečivého kúpeľa.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Pre zábavu na snehu v okolí Hrabušíc možno zavítať do strediska Ski Centrum Kubašok v Spišskom Bystrom. Jeho päť vlekov slúži potrebám piatich tratí ľahkej obtiažnosti a ďalší vlek je určený pre humornú aktivitu nazývanú snowtubing. Niektoré zjazdovky sa dajú využívať aj vo večerných hodinách a k dispozícii rovnako máte ski servis a požičovňu lyží, snowboardov a inej nevyhnutnej výstroje. V prípade potreby sú trate zasnežované umelo a natrafíte tu aj na stopy pre bežecké lyžovanie.
KAM S DEŤMI?
Pre výlet s deťmi je Suchá Belá jednou z najvhodnejších a zároveň aj najkrajších možností. Absolvovanie túry, ktorá tiesňavou prechádza si vyžaduje asi štyri hodiny a ponúka deťom dobrodružstvo v podobe chodenia po rebríkoch a reťaziach popri pôsobivých skalných a vodných útvaroch, vrátane Misových vodopádov, Korytového a Okienkového vodopádu. Prechádzku začnete v rekreačnom stredisku Podlesok, odkiaľ sa za pár minút dostanete do tiesňavy, ktorá neskôr prechádza do lesa, klesá do rázcestia Pod Vtáčím hrbom a napokon sa cez Kláštorisko a rázcestie Hrdlo Hornádu vracia späť do Podleska.
Staršie deti pokojne vezmite aj na prechod tiesňavou Piecky, čo je túra strednej náročnosti zvládnuteľná za štyri a pol hodiny. Začína sa taktiež v Podlesku a smeruje cez Pílu, samotné Piecky a rázcestie Pod Vtáčím hrbom späť do Podlesku. Tiesňava má štatút národnej prírodnej rezervácie a jej prejdenie je možné vďaka viacerým technickým pomôckam. Medzi jej najkrajšie časti nepochybne patrí Veľký vodopád a Kaskády.
KAM NA PRECHÁDZKU?
Kláštorisko je známym strediskom turizmu v Slovenskom raji, ktorým prechádzajú chodníky zo Suchej Belej, Prielomu Hornádu či Kyseľa. Okrem toho sa v ňom dá obdivovať zrúcanina Kartuziánskeho kláštora, ktorého pôvod spadá do 14. storočia, hoci je známe, že ľudia obývali lokalitu už dlho predtým. V modernej dobe si obnovu kláštora zobralo na starosť občianske združenie Kláštorisko so skupinami dobrovoľníkov a koncom augusta sa v Kláštorisku zvyknú organizovať odpustkové slávnosti a ďalšie podujatia kultúrneho a historického charakteru.
Vydajte sa z Hrabušíc tiež na Zelenú horu, na ktorej vrchole stoja pozostatky Marcelovho hradu nazývaného taktiež Hrabušický hrad. Pôvodne kamenný hrad kedysi pozostával z hradieb, nádvoria, strážnej veže a priekopy. S povolením uhorského kráľa Bela IV. bol vybudovaný v 13. storočí a nejaký čas ho využívali ako svoj tábor bratrícke vojská, neskôr však bol opustený a výrazne poškodený. Jeho ruiny sú však napriek tomu zaujímavým cieľom prechádzky dodnes.
KAM NA TURISTIKU?
Národná prírodná rezervácia Prielom Hornádu prechádza v dĺžke 16 km od ústia Veľkej Bielej Vody až do Smižian, sledujúc popri tom tok rieky Hornád. Práve ten vytvoril túto pôsobivú a turisticky veľmi atraktívnu tiesňavu, ktorou prechádza náučný chodník s informačnými tabuľami a ktorá je na niektorých úsekoch veľmi úzka. Jej prechodnosť umožňujú početné železné stupačky, reťaze, laná, rebríky a mostíky. Z Podleska pri Hrabušiciach si môžete dopriať viacero variantov prechodu Prielomom Hornádu, z ktorých všetky sú strednej náročnosti a priemernému turistovi by mali zabrať okolo štyroch hodín.
Túra touto tiesňavou patrí k najnáročnejším, aké územie Slovenského raja ponúka, vyžaduje si zhruba sedem hodín putovania a možno ju tak odporučiť len skúsenejším a fyzicky zdatnejším turistom. Pozostáva z okruhu, ktorý sa začína aj končí v Podlesku a popritom míňa Pílu, Glackú cestu, Glac, Malú Poľanu, vrch Suchá Belá a rázcestie Pod Vtáčím hrbom. Veľký Sokol je jednou z častí národnej prírodnej rezervácie Sokol a z jeho obzvlášť pôsobivých častí možno spomenúť Malé kaskády a vodopád, ako aj Veľké kaskády a vodopád či veľmi úzky bod menom Kamenné vráta.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Len pár kilometrov od Hrabušíc funguje v údolí Veľkej Bielej Vody miestna časť obce a zároveň turistické stredisko Podlesok. Práve ním prechádza väčšina turistov pre výlety trasami Prielom Hornádu, Suchá Belá a ďalšími túrami v rámci Slovenského raja. Popritom poskytuje Podlesok početné možnosti ubytovania a stravovania, ako aj ihriská pre hru volejbalu a futbalu, turistické informačné stredisko a požičovne bicyklov, ak by ste sa rozhodli vyskúšať si v okolí národného parku aj cykloturistiku.
KAM ZA HISTÓRIOU?
V Hrabušiciach stojí Kostol sv. Vavrinca už od 13. storočia a hoci pôvodne vznikol podľa románskeho slohu, neskôr si prešiel mnohými prestavbami. Dnes si v ňom určite povšimnite hlavný oltár sv. Vavrinca diakona, ktorého sochy majú svoj pôvod v dielni známeho Majstra Pavla z Levoče. Okrem toho zaujme aj bočný oltár sv. Anny a rokokový organ.
Historická budova kúrie datovanej do 17. storočia sídli na Hlavnej ulici a od roku 2002 disponuje štatútom Národnej kultúrnej pamiatky. V súčasnosti je sídlom rímsko - katolíckej fary v Hrabušiciach.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Hoci Kláštorisko je známe predovšetkým ako domov kartuziánskeho kláštora, súčasne v ňom objavíte aj Symbolický cintorín venovaný obetiam Slovenského raja. Táto pietna lokalita sa na mieste nachádza od roku 2010, nájdete v nej tabuľky s menami zosnulých a taktiež zoznam ľudí, ktorí svojou troškou pomohli ochrane a rozvoju národného parku Slovenský raj.