Termal raj Liptovský Ján
S vidinou kúpania, wellness procedúr a rôznych rekreačných aktivít vás v okolí obce privíta Grand Hotel Permon v Podbanskom aj termálne kúpalisko Termal raj, ktoré nájdete pri hoteli Sorea Máj v obci Liptovský Ján. Toto kúpalisko funguje na báze vôd termálneho prameňa Rudolf a kúpanie v ňom umožňuje relaxačno - kľudový, detský, krytý, plavecký bazén, ako aj bazén s fontánkou. Nechýba ihrisko pre hru plážového volejbalu, relaxačné centrum s wellnessom, možnosti občerstvenia či pestrý animačný program a zábavné podujatia pre malých aj veľkých.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
V Liptovskej Kokave máte v zime k dispozícii osvetlené klzisko, lyžiarsky vlek typu P-400 a udržiavané bežecké trate, ktoré vás privedú cez krásnu prírodu okolia do Podbanského, kde možno v prípade záujmu využiť služby lyžiarskeho strediska Ski Podbanské. K tým patria tri vleky, zjazdovky ľahkej náročnosti ideálne pre deti a začínajúcich lyžiarov a taktiež požičovňa lyží a lyžiarska škôlka.
KAM S DEŤMI?
Ak vaše deti baví objavovať podzemné tajomstvá, okolie Liptovskej Kokavy je pre nich obzvlášť štedré, keďže ponúka Medvediu štôlňu v Žiarskej doline, Stanišovskú jaskyňu v Jánskej doline a o niečo ďalej aj dvojicu známych Demänovských jaskýň. Nemenej lákavá je Važecká jaskyňa považovaná za podzemnú klenotnicu oblasti Horného Liptova. V dávnej minulosti v nej žili jaskynné medvede, dnes vás ňou povedie 235 metrov dlhá prehliadková trasa, počas ktorej možno obdivovať bielu sintrovú dekoráciu a sekcie Čarovná záhradka, Jazierková či Húskova sieň.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
V bezprostrednej blízkosti Liptovskej Kokavy sa rozprestiera územie Machy, ktoré bolo v roku 1965 vyhlásené na rozlohe takmer 26 hektárov za prírodnú rezerváciu pod správou TANAPu. Rezervácia vyniká predovšetkým svojimi rašeliniskami a rastlinnými spoločenstvami vo forme borín a jedľových smrečín. Popri prechádzkach sa využíva aj za účelom vedeckého výskumu.
Oblasť Liptovskej Kokavy poteší priaznivcov cyklistiky, či sa už považujete za rekreačných alebo skúsených cyklistov. Hornoliptovská cyklotúra vám napríklad umožní spoznať Liptovský Hrádok, Kráľovu Lehotu, Čierny Váh, Štrbu a Važec. Cyklotúra Cestou slobody zas prepája Liptov s Tatrami a míňa Podbanské, Štrbské pleso, Starý Smokovec a Kežmarok.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Neďaleko Liptovskej Kokavy sa tiahne v dĺžke piatich kilometrov malebná dolina Západných Tatier, do ktorej možno zamieriť z Pribyliny, Nižnej lúky, Bystrej alebo Hrubého vrchu. Za najzaujímavejšiu je považovaná horná časť Račkovej doliny menom Račkov zadok, ktorá sa začína pri rázcestí Pod Klinom a prechádza cez Račkovo sedlo. V oblasti stojí za pozornosť obzvlášť Račkov vodopád vytváraný na horskej stráni potokom Račková a skupina plies nazývaných Račkove plesá. V závislosti od aktuálnej vodnatosti doliny máte možnosť vidieť počas roka jedno až tri plesá a neskôr pokračovať v túre na Hrubý vrch alebo Klin.
Nad obcou sa do výšky čnie impozantný Kriváň, jeden z najvyšších slovenských vrchov a tradičný symbol Slovenska a Slovákov. Vrch charakteristický unikátnou podobou svojho vrcholu dosahuje výšku 2494 metrov nad morom, viažu sa k nemu viaceré povesti a kedysi bol centrom rušnej baníckej činnosti. Na Kriváň povedú fyzicky zdatných turistov viaceré značky, pričom najviac sa používajú trasy začínajúce sa v Troch studničkách a pri Štrbskom plese.
Pri Račkovej doline je v Západných Tatrách lákavým cieľom aj Jamnická dolina pri Ostrom Roháči, ktorou preteká rovnomenný potok. V jej celej dĺžke prechádza po modrej značke turistický chodník smerujúci z Úzkej doliny na Volovec, odkiaľ v prípade záujmu možno zostúpiť do rekreačnej oblasti Oravice pri Vitanovej. Hlavným atraktívom Jamnickej doliny sú dve plesá, o ktorých sa dopočujete pod menami Vyšné resp. Horné Jamnické pleso a Nižné resp. Dolné Jamnické pleso.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Dožičte si počas pobytu v Liptovskej Kokave jedinečné dobrodružstvo a zajednajte si adrenalínový splav rieky Belá. Pre tú sú charakteristické početné zákruty, pereje, prírodné prekážky a tiež prekrásne panorámy, ktoré ju sprevádzajú od sútoku Kôprovského a Tichého potoka až do bodu, kde sa vlieva do Váhu. Rafting na rieke Belá sa väčšinou realizuje v dĺžke 17 km so začiatkom v Podbanskom a koncom v Liptovskom Hrádku. Splav trvá zhruba dve hodiny a odporúčame ho podniknúť s primeraným výstrojom, skúseným sprievodcom a v jarnom období po topení snehu, kedy je Belá najvodnatejšia.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Počas prechádzky po obci si všimnite rímsko-katolícky kostol apoštolov sv. Šimona a Júdu, postavený podľa klasicistického slohu v rokoch 1825-1830. Zhruba o storočie neskôr pribudol aj evanjelický kostol s budovou evanjelickej školy.
Rozsiahle múzeum v prírode Pribyliny je plné pokladov pochádzajúcich z obcí dnes ležiacich pod hladinou vodnej nádrže Liptovská Mara. K tým najstaršie zemianske sídlo Liptova, renesančný zámok z Parížoviec, richtárov dom z Liptovského Trnovca, základná škola z Valaskej Dubovej či Kostol Panny Márie so vzácnymi maľbami. Múzeum liptovskej dediny je zároveň domovom Školy ľudových remesiel a technickej pamiatky Považská lesná železnica s parnou lokomotívou Kačena. V skanzene sa v neposlednom rade chovajú huculské kone a v lete organizujú veselé podujatia.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Menej známa prírodná pamiatka je situovaná pri liptovských obciach Hybe a Východná, hoci aj z Podbanského vás do nej dovedie nenápadný lesný chodník. Hybická tiesňava vďačí za svoj vznik aktivite potoku Hybica, ktorý si ňou vyrezal cestu pomedzi vápencové bralá. Popri potoku aj cez tiesňavu prechádzate a preto si radšej jej návštevu rozmyslite, ak v poslednom čase v oblasti hodne pršalo.