Termálne kúpalisko Vadaš Thermal Resort Štúrovo
Vďaka kvalite svojich služieb je štúrovské termálne kúpalisko lákavé celoročne tak pre návštevníkov z rôznych kútov Slovenska, ako aj z cudziny. Máte sa v ňom možnosť okúpať v perličkovom, plaveckom a sedacom bazéne a tiež v jedinečnej Lagúne, v ktorej sa každú chvíľu tvoria umelé vlny. Obľúbené sú aj zážitkové bazény, z ktorých jeden patrí deťom a ďalší relaxantom. Iné bazény sa využívajú ako dopadové bazény pre potreby šestice miestnych tobogánov Tobogánového parku, z ktorých najväčšou dĺžkou sa môžu pochváliť Anakonda a Krokodíl.
K termálnemu kúpalisku Vadaš Thermal Resort Štúrovo náleží taktiež lanový park, detské ihrisko, motokárová dráha, krytá plaváreň a prírodné jazero, v ktorom sa dá venovať rybolovu, vodnému bicyklovaniu a člnkovaniu. Multifunkčné ihrisko naproti tomu slúži pre hru tenisu, plážového volejbalu a badmintonu.
Najnovšou súčasťou areálu kúpaliska je Wellness centrum, ku ktorému patrí vírivka s výhľadom na baziliku v Ostrihome, soľná kabína aj zážitkové sprchy a relaxačný, detský a zážitkový bazén s divokou riekou. Oddych ponúka tiež Saunový svet tvorený fínskou, infra a parnou saunou.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Počas dovolenky v Štúrove sa lyžovaniu dá venovať na vleku Pallag pri obci Čechy, pričom táto najbližšia možnosť lyžovačky je od Štúrova vzdialená do 50 kilometrov. Samotný vlek má dĺžku 200 metrov a ak disponuje dostatkom prírodného či umelého snehu je ho možné využiť aj vo večerných hodinách, nielen cez deň. V okolí sa dá venovať aj bežeckému lyžovaniu, korčuľovaniu na ľade a hokeju a to vďaka blízkemu zamŕzajúcemu rybníku. Stravovanie naproti tomu zabezpečuje menší bufet.
KAM S DEŤMI?
Jednou z pútavých možností v prípade pobytu v Štúrove s deťmi je 509 metrov dlhý Most Márie Valérie. Nie každý deň sa predsa vaše ratolesti majú možnosť prejsť po moste a z ničoho nič sa ocitnúť v inej krajine, kde ľudia hovoria iným jazykom. Most výrazne zelenej farby je v prevádzke od roku 2001 a možno z neho tiež pozorovať plynutie lodí na Dunaji pod vami. Po jeho prejdení prídete do maďarského mesta Ostrihom, sídla hlavy maďarských katolíkov a mesta presláveného vďaka svojej bazilike. Pre deti je zaujímavá aj návšteva Múzea Dunaja, v ktorom sa dozvedia rozličné kuriozity o využívaní tejto významnej hraničnej rieky. V čase letnej sezóny sa most dá prekonať aj na palube turistického vláčika v čierno-červených farbách.
Ďalšou populárnou alternatívou je plavba po Dunaji, v rámci ktorej sa dajú zvoliť viaceré trasy. Jednou z nich je plavba loďou, ktorá vyráža na cestu od štúrovského Popey baru po slovenskej strane rieky a neskôr sa otáča a vracia sa na rovnaké miesto po maďarskej strane Dunaja. O niečo dlhšia je plavba medzi Štúrovom a Komárnom, pričom k dispozícii sú na prenájom aj lode pre prepravu do viacerých miest v Maďarsku.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Pohorie Burda v minulosti nazývané Kováčovské kopce sa rozprestiera na pomerne malej ploche pri hraniciach s Maďarskom, pričom jeho najvyšší vrch Burdov dosahuje iba výšku 387 metrov nad morom. Výlet v rámci pohoria je tak nenáročnou záležitosťou aj pre rekreačných turistov a súčasne sa spája s peknými výhľadmi na okolitú krajinu a prechádza popri rôznych kurióznych kamenných útvaroch. Prechádzku môžete začať v niektorej z obcí pri Štúrove, napríklad v Kamenici nad Hronom, Chľabe alebo rekreačnej zóne Kováčov. Odporúčame predovšetkým zamieriť do južnej časti Burdy, kde natrafíte na vyhliadku Skaly, odkiaľ dovidíte krásne na celé Štúrovo, Ostrihom aj miesto sútoku Dunaja s Hronom. Lokalita sa vyznačuje tiež prítomnosťou rôznych vzácnych rastlín, čo jej vynieslo uznanie ako národnej prírodnej rezervácie.
KAM NA TURISTIKU?
Podobne ako aj v prípade iných juhoslovenských miest, cez Štúrovo tiež prechádza časť Dunajskej cyklotrasy, po ktorej sa dá vybrať v smere do Rakúska aj v smere do Maďarska. Skúsení cyklisti sa tak po nej môžu zo Štúrova dostať do Viedne, Vyšehradu ba dokonca aj Budapešte. Za pozornosť ale stojí aj lokálna trasa okolo pohoria Burda, ktorá je vlastne okruhom začínajúcim aj končiacim sa v Štúrove. Popritom prechádza priľahlými obcami Kamenica nad Hronom, Chľaba a Leľa v približnej dĺžke 11 kilometrov. Táto cyklotúra prechádza popod pohorie a bez problémov ju tak zvládnu aj rekreační cyklisti a deti.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Tradícia mestského jarmoku sa v Štúrove píše od roku 1724, kedy mesto získalo privilégium na jeho organizáciu od cisára Svätej ríše rímskej národa nemeckého, Karola III. Je však dobre známe, že trhy sa v Štúrove konali ešte dlho pred udelením tohto privilégia, konkrétne od roku 1546. Pôvodne sa sústreďovali okolo 28. októbra, čo je deň, na ktorý pripadá sviatok apoštolov Šimona a Júdu, s čím súvisí aj meno jarmoka. Neskôr sa konanie jarmoku presunulo na prvé októbrové dni a tak to zostalo dodnes, kedy Jarmok Šimona a Júdu láka vďaka svojej veselej atmosfére plnej života návštevníkov z celého Podunajského regiónu aj zďaleka.
Štúrovské kino tvorí súčasť pešej zóny neďaleko Mestskej galérie už od 50. rokov 20. storočia a potom, čo v novom miléniu prešlo rekonštrukciou umožňujúcou premietanie filmov vo formáte 3D, patrí k najmodernejším v oblasti.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Štúrovské múzeum funguje od roku 2004 a je situované v interiéri dobového sídla Franklovcov z 19. storočia. Jeho stále výstavy venujú pozornosť dejinám Štúrova a blízkeho okolia už z času praveku, ľudovej kultúre mesta a jeho obyvateľov a napokon významným osobnostiam, ktoré v dejinách Štúrova zanechali nejakým spôsobom stopu alebo ho preslávili po svete. Priestor dostávajú v mestskom múzeu tiež dočasné expozície fotografií, objektov zo zbierok zberateľov či predmetov ľudovej tvorby.
V Štúrove popri múzeu natrafíte aj na galériu, ktorá je zdrojom umeleckej osvety od roku 1993 a sídli v niekdajšom Veľkom obecnom hostinci na Hlavnej ulici. Svoje meno nesie na počesť tunajšieho rodáka, akademického maliara Júliusa Bartu, ktorý vo svojich dielach zachytával krásy Štúrova a Podunajska. Galéria vystavuje diela slovenských aj zahraničných autorov a to tak skúsených maliarov ako aj menej známych začiatočníkov.
Najstarší kostol v Štúrove bol dokončený podľa barokového slohu v roku 1701 z iniciatívy Ágostona Keresutélyho a nedávno prešiel kompletnou rekonštrukciou. Jeho dominantou je popri dvoch bočných oltároch hlavný oltár so zobrazením svätca, ktorému je kostol zasvätený, teda svätého Imricha.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Počuli ste už o tom, že v Štúrove majú rozprávajúcu skalu ? Jej pomenovanie však netreba brať doslova, nejde totiž skutočne o skalu, ktorá by mala ústa a z nich by plynuli prúdy slov. Naopak je skalou, ktorá rozpráva históriu mesta ako spomienka na prvú písomnú zmienku o ňom. Vytvoril ju Juraj Bartusz v roku 1993, kedy sa pripomínalo 310 rokov, ktoré prešli od bitky pri Parkane. Rozprávajúca skala stojí v parku na Námestí slobody v blízkosti Mestského úradu.