Vodný raj Vyhne
Jednou z hlavných atrakcií Vyhní je miestne termálne kúpalisko, v ktorom teplota vody dosahuje príjemné hodnoty 29 - 36 stupňov Celzia. Jej priaznivé účinky si možno vychutnať v relaxačnom bazéne s vodnými atrakciami, detskom bazéne vo forme lode a veľkom bazéne, ktorý sa delí na časť určenú plavcom, potápačom aj ľuďom, čo si chcú len vo vode poleňošiť. Priestranný vnútorný bazén funguje po celý rok a zábavu dopraje tobogán s vlastným dojazdovým bazénom. Ak dávate prednosť oddychu, ten Vodný raj Vyhne poskytuje v podobe viacerých wellness procedúr ako sú sauny, masáže, solárium a unikátny pivný kúpeľ. Pohybuchtiví napokon využijú športové stredisko, v ktorom sa dá zahrať si minigolf, tenis, bowling, squash alebo volejbal.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Vyhne sú známe svojou biatlonovou tradíciou a Štiavnické vrchy, ktoré ich obklopujú, poskytujú skvelé možnosti pre praktizovanie bežeckého lyžovania. V pohorí sa zároveň nachádza blízke lyžiarske stredisko Salamandra Resort učupené pri Hodrušskom tajchu. Nájdete v ňom štvorsedačkovú lanovku, detský vlek a zjazdovku strednej obtiažnosti, ktorá meria 1400 metrov a je umelo zasnežovaná. Zároveň v stredisku funguje lyžiarska detská škôlka, skiservis, požičovňa, skibar a na svoje si prídu aj snowboardisti.
KAM S DEŤMI?
Zavítajte s vašimi potomkami do mestskej časti Žarnovice, Revišťské Podzámčie, nad ktorou sa týčia pozostatky hradu Revište. Vybudovaný bol ešte v 13. storočia a jeho história ako aj zoznam majiteľov je skutočne pestrý. O správu hradu sa v súčasnosti stará Združenie na záchranu hradu Revište, vďaka ktorému vás k nemu privedie náučný chodník s množstvom historických informácií. Následne sa pozrite do tunajšieho Zveroparku a pohladkajte niektorého z tunajších obyvateľov, ku ktorým okrem iného patria losy, bažanty, ovce, kozy, skunk či zajkovia. V areáli sa tiež nachádza jazierko s možnosťou rybačky, detské ihrisko a rozličné atrakcie pre malých aj veľkých.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
V blízkosti Vyhní sa v Štiavnických vrchoch rozprestiera prírodná rezervácia s príhodným menom Kamenné more. Vznikla v dôsledku viacerých erózií zemského povrchu, ktoré na mieste nahromadili početné ryolitové skaly čiastočne sfarbené dočervena. Lokalitu zároveň obývajú rôzne vzácne druhy zvierat, ako napríklad jašterica múrová.
Pri Vodnom raji Vyhne natrafíte v tenisovom areáli aj na ďalšiu zaujímavú prírodnú pamiatku, Vyhniansky travertín s 3 a pol metra vysokým vodopádom, ktorý vytvára voda z niekdajšej štôlne. Bežne sa mu vraví aj Mamut, keďže pri pohľade z profilu pripomína tohto pravekého tvora. Od svojho vzniku pred vyše 60 rokmi neprestáva travertín rásť a vedcom poslúžil pri popise železitých baktérií.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Vyberte sa po celoročne prístupnom náučnom chodníku, ktorý bol okolo obce vybudovaný v roku 1997, pozostáva z ôsmych zastávok a meria necelých päť kilometrov. Ide o nenáročnú prechádzku takmer bez prevýšenia, ktorú pokojne zvládnu aj deti. Náučný chodník Andreja Kmeťa vedie od Vyhnianskeho travertínu okolo Margocsiho vily, cez sídlisko Dolinky po štátnej ceste a okolo objektov Lesnej správy až ku Kamennému moru. Odtiaľ smeruje k RZ Lodenice Komárno a končí sa pri obecnej autobusovej zastávke.
Vyhne obklopujú pôsobivé Štiavnické vrchy, ktorých územie je chránené vo forme Chránenej krajinnej oblasti. Turistike sa v nich dá venovať napríklad v rámci výstupu na najvyšší vrch pohoria, Sitno, ktorý obklopuje nejedna legenda. Pohorím prechádzajú ale aj iné značené turistické trasy, z ktorých niektoré možno prejsť peši, iné zas na bicykli. Štiavnické vrchy sú známe aj vďaka svojim umelo vytvoreným jazerám tajchom, ktoré ponúkajú prichádzajúcim pestré možnosti rekreácie.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Aká by to bola dovolenka vo Vyhniach, ak by ste počas nej vynechali pivovar Steiger? Je najstarším pivovarom na celom Slovensku, nakoľko počiatky jeho vzniku siahajú až do roku 1473. Každoročne organizuje podujatie Steiger Fest, ktoré sa spája s Dňom otvoreným dverí a pestrým programom. V prípade záujmu môžete pivovar Steiger navštíviť aj v rámci exkurzie spojenej s degustáciou piva a ukážky tradičného spôsobu prípravy tohto penivého nápoja.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Rímskokatolícky kostol vo Vyhniach bol postavený v barokovo - klasicistickom slohu koncom 18. storočia a zasvätený je sv. Michalovi Archanjelovi, ktorý je zároveň patrónom obce. Povšimnúť si v ňom možno kamenné reliéfy Šaštínskej Piety a Bolestnej Panny Márie, ako aj hlavný oltár s obrazom víťazstva sv. Michala nad diablom a drevenými soškami sv. Petra a Pavla.
Pokiaľ patríte k nadšencom histórie a pamiatok, určite sa počas pobytu vo Vyhniach vyberte na prechádzku po neďalekom meste Banská Štiavnica, ktoré je vďaka svojmu veľkému historickému významu zapísané aj v Zozname svetového dedičstva ľudstva UNESCO. Prevedie vás baníckou históriou aj časmi bojov proti Turkov. Z početných pamätihodností, múzeí a iných zaujímavostí mesta by sme radi spomenuli Nový a Starý Zámok, Banskoštiavnickú kalváriu, Banské múzeum v prírode, Berggericht, Kammerhof a štôlňu Glanzenberg.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Po niekoľko storočí boli Vyhne známe vďaka svojim liečebným kúpeľom fungujúcim do druhej svetovej vojny. Niekdajšiu slávu kúpeľov pripomína napríklad Kúpeľná kaplnka, známa aj pod menom Kaplnka Panny Márie Kráľovnej. Postavená bola v secesnom slohu v roku 1913 a čiastočne tak nahradila staršiu Kaplnku sv. Jána Nepomuckého, ktorá podľahla zrúteniu.
Spolu s Banskou Štiavnicou sa v zozname UNESCO ocitli aj viaceré banícke diela jej blízkeho okolia, z ktorých niektoré nájdeme aj pri Vyhniach. Konkrétne máme na mysli ústie štôlne sv. Antona Paduánskeho, dedičnú štôlňu Hoffer a Bančiansku vodnú nádrž.