Aquarelax Dolný Kubín
Najlákavejšie kúpanie so sebou prináša najväčší aquapark oravského regiónu, Aquarelax Dolný Kubín. Funguje v ňom plavecký bazén v dĺžke 25 metrov, detský a predovšetkým multifunkčný bazén, ktorý dopraje všetkým skvelú zábavu vďaka svojim tobogánom, divokej rieke, šmykľavkám a iným vodným atrakciám. Ak by sa vám zachcelo relaxu, sú tu pre vás masážne služby a fínska sauna, pre pohyb vyskúšajte zas pravidelný vodný aerobik alebo si odskočte do fitness centra Dynamic. Vaše ratolesti medzitým zamestná detský kútik a nakoniec môžete všetci spoločne doplniť sily v reštaurácii AquaVia. Počas letnej sezóny vonkajší okruh Aquarelax patrí napokon Fun parku, skladajúcemu sa z lezeckej steny, lanového parku a ihrisiek pre rôzne loptové hry.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Obľúbené lyžiarske stredisko je situované vo vzdialenosti 6 km od Dolného Kubína v prostredí Oravskej Magury a zároveň sa vám z neho ponúka pohľad na Západné Tatry a Chočské vrchy. Skipark Kubínska Hoľa disponuje ôsmymi vlekmi, dvomi lanovkami a deviatimi zjazdovkami. Ich celková dĺžka dosahuje 14 km, jedna z nich je ťažkej obtiažnosti, ďalšie tri ľahkej a zvyšných päť má klasifikáciu ako stredne ťažké trate. K stredisku patrí aj Snowboard park, Free ride zóna, 10 km tratí pre bežecké lyžovanie, lyžiarska škola Ski activ, požičovňa a rozličné možnosti stravovania.
KAM S DEŤMI?
Aká by to bola návšteva Dolného Kubína, ak by ste sa z neho nevydali k Oravskému hradu? Jeden z najznámejších symbolov Slovenska sa čnie nad Oravským Podzámkom a riekou Orava už od 13. storočia, jeho priestormi prešli početné osobnosti našich dejín a tiež tvorcovia rozličných filmov. Obzvlášť pôsobivý je v hrade jeho podzemný tunel, Kaplnka sv. Michala, expozícia dobových zbraní či pevnosť Citadela. Celý objekt sa člení na Dolný, Stredný a Horný hrad, pričom v letnom období tu bežne postretnete sokoliarov alebo šermiarov. Aj mimo leta sa ale v Oravskom hrade organizujú rôzne dočasné výstavy, hudobné koncerty a strašidelné nočné prehliadky.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Blízka obec Vyšný Kubín sa hrdí titulom rodiska významného slovenského spisovateľa Pavla Orságha Hviezdoslava a môžete sa v nej vybrať do jej Kubínyovského kaštieľa. Jeho časť slúži ako obecný úrad, zatiaľčo ďalšia disponuje pútavou expozíciou venovanou tak Hviezdoslavovi, ako aj ďalším osobnostiam spájaným s obcou. Dozviete sa tiež ako bol Vyšný Kubín osídľovaný, ako sa v ňom kedysi žilo a čo všetko odhalili o jeho minulosti archeologické nálezy.
Svoje korene má v oblasti Dolného Kubína aj Martin Kukučín, do ktorého pamätného domu môžete vstúpiť v Jasenovej. Zistíte v ňom ako prebiehal v Jasenovej život v čase Kukučínovej mladosti, nechýba teda dobový nábytok a tradičné pracovné nástroje, hoci hlavný dôraz je kladený samozrejme na literárnu tvorbu Martina Kukučína, do ktorej vás vtiahnu aj filmové ukážky z Rysavej jalovice. Pamätný dom obklopuje napokon park s Kukučínovou sochou z dielne akademického sochára Jána Kulicha.
KAM NA TURISTIKU?
Oblasť Dolného Kubína križuje niekoľko cyklotrás, vytvorených v rokoch 2007 - 2013 v rámci Programu cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Poľskou republikou. Priamo cez mesto prechádza napríklad 38 km dlhá trasa začínajúca sa v Bielej vode a končiaca v Lokci. Míňate na nej Leštiny s ich charakteristickým artikulárnym kostolom, parkovisko na Kubínskej holi a tiež Grúň a Príslop. Ďalšou alternatívou pre výlet v sedle bicykla je pokračovať z Lokce do 35 km vzdialenej obce Lipnica Wielka alebo sa podujať na túru z Vyšného Kubína do Zázrivej v dĺžke 33 kilometrov. Na Orave sa nájdu samozrejme aj kratšie trasy a zastupuje ich trebárs trojkilometrový cyklovýlet Leštiny - Pustá poľana alebo 4 km dlhá trasa z Hornej Lehoty do Paseky.
Tieto dve výrazné skaly sú chráneným areálom a nájdete ich v Oravskej vrchovine na pomedzí Leštín, Dolného a Vyšného Kubína. Zamieriť sem možno z mestskej časti Medzihradné alebo z dvoch spomenutých obcí, pričom po výstupe na skaly s nadmorskou výškou cez 800 metrov zostanete očarení panorámami zahŕňajúcimi značnú časť Oravy aj blízkeho okolia. Tupej skale dominuje kríž predstavujúci ekumenickú cyrilo - metodskú jednotu a v dávnej minulosti boli na oboch skalách postavené opevnené hradiská. Dnes tu namiesto nich uvidíte rozličné druhy horských kvetov.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Pokiaľ vyhľadávate dobrodružstvo, zamierte do strediska Kubínska hoľa aj v letnom období a vyskúšajte si tu adrenalínový downhill, teda zjazd dolu kopcom na špeciálnom horskom bicykli. V prípade, že podobný bicykel nevlastníte, môžete si ho spolu s vybavením zadovážiť v tunašej požičovni a potom hor sa kopca, kde objavíte šesť trás rôznej obtiažnosti vrátane jednej z najdlhších a najťažších u nás.
Neďaleko futbalového štadióna v mestskej štrvti Bysterec si v lete možno vychutnať taktiež návštevu Mestskej promenády, ktorá pozostáva z menšej pláže, terasy a hygienických zariadení. Dáva vám voľný prístup k rieke Orave, kde sa dá príjemne odpočinúť od horúčav.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Domovom Oravského múzea je Čaplovičova knižnica na Hviezdoslavovom námestí, ktorej tisícky kníh darovaných Vavrincom Čaplovičom v roku 1839 zároveň tvoria jednu z jeho stálych expozícií. V tej istej budove funguje najstaršie literárne múzeum Slovenska venované pamiatke tunajšej osobnosti P. O. Hviezdoslava, ktorého socha z dielne Fraňa Štefunka vás zdraví aj pri vchode do knižnice. Treťou expozíciou Oravského múzea v Dolnom Kubíne je dobové sídlo Florinov dom, obývané po dvadsať rokov Theom Herkeľom Florinom. Už mimo mesta nesie múzeum zodpovednosť aj za Oravský hrad, Oravskú lesnú železnicu, Dom Martina Kukučína v Jasenovej a Hviezdoslavovu hájovňu pod Babou horou s výstavou o Milovi Urbanovi.
Pôsobivý Župný dom postavený v 17. storočí a prerobený v roku 1893 na Hviezdoslavovom námestí sa už nejaký ten piatok využíva pre potreby Oravskej galérie. Tá sa radí k najväčším svojho druhu na Slovensku, keďže v jej stálej expozícii možno obdivovať okolo 8500 diel. Pre väčší prehľad sú rozdelené do niekoľkých sekcií, nesúcich mená Ikony, Tradičné ľudové umenie, Staré umenie 15. - 19. storočia, Slovenské výtvarné umenie 20. storočia a Štefan Siváň, rezbár z Oravy. Popritom sa v Oravskej galérii organizujú aj tvorivé dielne pre verejnosť, hudobné a divadelné predstavenia, ako aj rôzne výstavy dočasného charakteru.
Veľkolepý rímskokatolícky kostol stojí na svojom mieste v Dolnom Kubíne už od 14. storočia, hoci súčasný neogotický vzhľad dostal až koncom 19. storočia. Okrem toho sa v meste nachádza aj evanjelický kostol, za ktorého stavbu niesol zodpovednosť Blažej Bulla a synagóga, v dnešných časoch využívaná ako kino Choč.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Netradičný drevený most sa týči do výšky nad riekou Orava ako spojnica mestských častí Bysterec a Staré Mesto od roku 1994. Prikrýva ho šindľová strecha a pri jeho návrhu sa bral ohľad na typicky oravskú architektúru. V blízkosti Kolonádového mostu sa okrem toho dá prejsť parkom Martina Kukučína a pozorovať pávy v miestnej voliére.
Keď sa budete v Dolnom Kubíne prechádzať po Námestí slobody, určite si všimnite kuriózne binárne hodiny, ktoré ho zdobia od roku 2002 a vznikli podľa návrhu rodáka Ing. Pavla Nováka.