Aquapark Tatralandia
Najbližšiu možnosť kúpania sa od Demänovskej Doliny ponúka aquapark Tatralandia pri Liptovskom Mikuláši, hoci ani do termálneho kúpaliska Termal Raj v Liptovskom Jáne to nie je oveľa ďalej. Najväčší slovenský aquapark je fantastickým svetom plným zábavy a pozostáva zo 14 bazénov, 28 tobogánov, komplexu Tropical Paradise a relaxačných sekcií Keltský saunový svet a Wellness Paradise. Konávajú sa v ňom rozličné podujatia pre všetky vekové skupiny a každú chvíľu pribúda v Tatralandii aj nejaká nová lákavá atrakcia, ako napríklad veterný tunel Hurricane Factory.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Lyžiarske stredisko situované na severnej strane Nízkych Tatier je najväčším svojho druhu u nás a na jeho ploche sa nachádza 18 vlekov, 40 zjazdoviek v celkovej dĺžke 46 km a 12 lanoviek. S ohľadom na tieto pôsobivé čísla neprekvapí ani fakt, že Jasná Nízke Tatry má kapacitu poslúžiť za hodinu 30 tisíc lyžiarom. Z ponúkaných lyžiarskych trás 19 disponuje ľahkou obtiažnosťou, zatiaľčo 15 je stredne ťažkých a šesť trás patrí do skupiny tých najnáročnejších. O dostatok snehu sa v stredisku stará 430 snežných diel a ideálne podmienky pre lyžovanie zabezpečuje aj nadmorská výška strediska, ktorá v niektorých bodoch presahuje 2000 m n. m. Stredisko poskytuje vlastný priestor deťom, snowboardistom, skúseným lyžiarom, bežkárom aj priaznivcom večerného lyžovania, ktorým poslúžia zjazdovky Záhradky a Biela Púť. V stredisku niet núdza o možnosti občerstvenia a ďalšie dodatočné služby, pričom je autobusom priamo spojené aj s Tatralandiou.
KAM S DEŤMI?
Rozlohou druhá najväčšia ľadová jaskyňa Slovenska je turistom prístupná od konca 19. storočia, hoci ľudia o jej existencii vedeli už oveľa skôr. Jaskyňu dlhú dva a pol km tvoria štyri poschodia a návštevný okruh je dlhý 850 metrov. Kvaple a vodopády Demänovskej ľadovej jaskyne sú v rovnakej podobe zamrznuté už po celé stáročia a kedysi sa o jaskyni tvrdilo, že ju obývajú draky a preto sa o nej často hovorilo ako o Dračej jaskyni.
Z najväčšej jaskynnej sústavy na Slovensku pozostávajúcej z približne 30 jaskýň je verejnosti prístupná aj Demänovská jaskyňa slobody, považovaná za jednu z najkrajších a najnavštevovanejších jaskýň u nás. Jaskyňa je národnou prírodnou pamiatkou a skladá sa z dvoch okruhov, prvého hodinového v dĺžke 1,2 km a veľkého, ktorý je o kilometer dlhší. Vyniká pestrou kvapľovou výzdobou rôznych farieb a veľkého lesku, prepracovaným systémom chodieb a množstvom sintrových jazierok s kurióznymi skalnými útvarmi.
Vašich najmenších v lete nepochybne pobaví nová rodinná hra sledujúca stopy tunajšieho legendárneho draka Demiána. Prechádzajú počas nej stanicami lanoviek, ktoré sú súčasne stanovišťami s úlohami, čo treba vyplniť a ktoré strážia dračie sochy vytvorené umeleckým kováčom Vladimírom Eperješim.
Pre návštevu Demänovskej Doliny s deťmi je nemenej vhodným miestom rodinný zábavný park Maxiland s početnými atrakciami ako je skákací hrad, minigolf, trampolína, detský šach a badminton či vzrušujúci summer tubing čiže spúštanie sa tobogánom vo veľkom nafukovacom kolese.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Ak dostanete v Demänovskej Doline chuť na nenáročnú prechádzku, môžete sa vybrať napríklad k Vrbickému plesu, najväčšiemu prirodzenému jazeru v Nízkych Tatrách. Idylicky pôsobiace pleso obklopujú viaceré lavičky a blízko bola nedávno pridaná detská prírodná preliezka pripomínajúca svojím tvarom vtáka. Najľahšie sa k plesu dostanete po žltej značke Náučného chodníka Demänovská Dolina, začínajúceho sa pri parkovisku hotela Grand. Od Vrbického plesa máte možnosť pokračovať v prechádzaní aj ďalej, smerom na Demänovskú jaskyňu slobody, Tri vody alebo do Sedla Poľany.
Tento chodník patrí v rámci severnej strany Nízkych Tatier k tým najkrajším a najvyhľadávanejším. V dĺžke 13 km ho sprevádza tucet informačných tabúľ a možno ho absolvovať približne za štyri a pol hodiny. Výlet začnete na parkovisku hotela Grand v Jasnej, odkiaľ pokračujete okolo Vrbického plesa na Otupné a Tri vody, po červenej Pod Ostrú skalu v smere do Lukovej, neskôr klesáte k Peknej vyhliadke až v Širokej doline zmeníme trasu na zelenú a vychádzku zakončíte v Lúčkach.
KAM NA TURISTIKU?
Výstupná stanica lanovky Funitel na Chopku, ku ktorej sa z Jasnej môžete vydať tak pešo, ako aj rýchlym výstupom z pohodlia lanovky je odrazovým bodom pre viaceré túry v rámci Nízkych Tatier. Obzvlášť lákavý je výstup na najvyšší vrchol pohoria, Ďumbier. Takmer 9 kilometrov dlhá trasa je strednej obtiažnosti a od lanovky sledujete červenú stopu okolo Kamennej chaty, prechádzate Demänovským sedlom a Krúpovou hoľou, až sa vyštveráte na majestátny Ďumbier, z ktorého vrcholu uvidíte Stredné a Severné Slovensko doširoka aj doďaleka.
Trochu menej náročnou alternatívou je pre turistiku od lanovky na Chopku možnosť túry Demänovským sedlom a Širokou dolinou. Podobne ako aj pri výstupe na Ďumbier, aj tu spočiatku smerujete po trase červenej farby do Demänovského sedla, z neho však zamierite na zelenú značku, ktorá vás povedie Širokou dolinou po brehu žblkotajúceho potôčika Demänovka a zakončí vaše putovanie pri autobusovej zastávke v Lúčkach.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Pokiaľ sa počítate medzi nadšených cyklistov, zamierte v letných mesiacoch v Jasnej do bike parku Rocky Mountain Bike World, kde máte k dispozícii viaceré trate s drevenými prekážkami rôznej náročnosti. Trať Panorámu zvládne takmer každý, zatiaľčo pri Turistickej trati sa zapotíte o niečo viac a trasa Downhill je už pre ozaj skúsených jazdcov na horských bicykloch. Na väčšinu tratí majú povolený prístup aj kolobežky a na štart umiestnený vo vyšších polohách sa dá vyviesť lanovkou na Rovnej Holi. V okolí obce sa mimo návštevy bike parku môžete na vašom dvojkolesovom tátošovi vydať aj na cyklotúru Demänovskou dolinou okolo Vrbického plesa.
Počas letnej sezóny si možno adrenalín v Jasnej dopriať aj v korunách stromov a to prostredníctvom lanového parku Tarzania Jasná situovaného na pomedzí hotelov Grand a Ostredok. Tvoria ho tri trasy, ktorých celkový počet 95 prekážok je umiestnený štyri až sedem metrov nad zemou. Trasa určená deťom je dlhá 62 m, dospelácka ľahšia značená modrou farbou meria naproti tomu 281 m, zatiaľčo najdlhšia červená trasa má 396 m.
KAM ZA HISTÓRIOU?
V blízkosti Demänovskej Doliny sa oplatí zamieriť na miesto späté s dôležitým časom našich dejín. Tunajšia oblasť Krčahovo mala veľký význam pri oslobodzovaní Liptova koncom druhej svetovej vojny a sídlil v nej aj veliteľský štáb. Dodnes sa tu zachovali viaceré partizánske bunkre vťahujúce prichádzajúcich návštevníkov späť do doby Slovenského národného povstania. V posledných rokoch bola väčšina bunkrov značne zrekonštruovaná a bol vybudovaný aj náučný chodník s informačnými tabuľami, ktorý vás k bunkrom dovedie.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Zatiaľčo symbolický cintorín pri Popradskom plese vo Vysokých Tatrách je pomerne známy, nie všetci ľudia vedia, že podobný cintorín majú aj v Nízkych Tatrách. Umiestnený je na Ostredku a privedie vás k nemu cestička z Jasnej - Bielej púte. Cintorín si v roku 2008 prešiel rekonštrukciou a pozostáva z kaplnky s tabuľkami obetí tunajších hôr, súsošia Horská pieta z dielne sochára Alfonza Gromu, zvonu a mohutného dreveného kríža. Neďaleko Symbolického cintorína Ostredok sa nachádza tiež pamätník Jána Švermu a vyhliadková veža.