Aquacity Poprad
Za kúpaním sa v okolí mesta Vysoké Tatry oplatí vybrať do moderného a rozsiahleho aquaparku Aquacity Poprad. Ponuka jeho bazénov zahŕňa 50 m dlhý plavecký bazén, vonkajšie termálne bazény, relaxačné bazény Blue Diamond s nápojovým barom a bazény Blue Sapphire, ktoré sa každý večer stávajú svedkom úžasnej laserovej šou. Tá sa nesie v rozličných témach, od Pirátov Karibiku cez Tanečnú šou Michaela Jacksona až po Slovensko. Milovníci rýchlosti ocenia v Aquacity Poprad dva celoročné tobogány Čierna diera a Twister, ako aj rodinnú šmýkačku Family Slide, ktorá je spolu s ďalšími atrakciami Mayskej pyramídy dostupná špeciálne v letnej sezóne. Novinkou je detský bazén inšpirovaný svetom literárneho Ostrova pokladov, kde tak nie je núdza o pirátov a dobrodružstvá. Rekreácii sa v aquaparku venuje Vitálny svet Fire and Water Wellness and Spa so soláriom, snežnou jaskyňou, vírivkou, saunami či arktickým bazénom. Samozrejmosťou je napokon pestrá ponuka možností stravovania, športových aktivít a zábavy.
Netreba zabúdať na dlhú historickú tradíciu kúpeľníctva vo Vysokých Tatrách, na ktorej sú dodnes založené dnešné kúpele v Novom a Starom Smokovci, Tatranskej Polianke, Vyšných Hágoch a v iných osadách. Liečebné metódy a ponúkané pobyty týchto kúpeľov sú pestré a tak si z nich dokáže vybrať každý podľa svojej preferencie. Dodatočným pozitívom kúpeľov v Tatrách je zdravý a čistý vysokohorský vzduch.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Lyžiarske stredisko v Tatranskej Lomnici sa môže pochváliť najstrmšou a najvyššie položenou zjazdovkou na Slovensku, ktorej domovom je v nadmorskej výške 2190 m n. m. Lomnické sedlo. Ponúka aj jedenásť iných zjazdoviek a sedem lanoviek, z ktorých najpopulárnejšie sú lanovky, čo vás vyvezú k Skalnatému plesu a na Lomnický štít. Svoju šikovnosť na svahu si môžete vyskúšať na náročnej trati, jej piatich stredne ťažkých kolegyniach alebo šiestich tratiach s ľahkou obtiažnosťou. Zábavu doprajú v Lomnici snehové vlny v areáli Fun Zone, adrenalín nechýba na slalomovej trase Audi ski aréna a ak patríte k ranostajom, určite si vychutnáte lyžovanie na nedotknutých svahov v skorých ranných hodinách.
Najvyššie položená tatranská osada tiež ponúka vlastné stredisko situované na úbočí Predného Soliska, v ktorom máte k dispozícii 13 zjazdoviek, 3 lanovky, 5 vlekov, 5 stredne ťažkých a 8 ľahkých tratí. Štrbské pleso majú vo veľkej obľube aj bežkári, ktorým je venovaných 11 okruhov trás s celkovou dĺžkou 26 km a ktoré sú udržiavané denne pre klasický aj korčuliarsky štýl bežeckého lyžovania. Deťom patrí hlavná pozornosť v Maxilande a k službám strediska patrí tiež škola pre začínajúcich lyžiarov a požičovňa športového vybavenia.
Tretie tatranské lyžiarske stredisko pozostáva z dvoch areálov a má vzhľadom na svoje nenáročné trate pevnú fanúšikovskú základňu hlavne medzi rodinami a začínajúcimi lyžiarmi. Prvý areál Jakubkova lúka disponuje dvoma vlekmi a zjazdovkami ľahkej obtiažnosti, je preto veľmi vhodný pre záuku základov lyžovania. K druhému areálu Hrebienok patrí 2350 m dlhá ľahká zjazdovka a dokonca aj netradičná sankárska dráha. Funguje tu taktiež obľúbená pozemná lanovka, požičovňa a lyžiarska škola.
KAM S DEŤMI?
Celoročne prístupné Múzeum Tatranského národného parku situované v Tatranskej Lomnici berie návštevníkov na fascinujúcu výpravu po prírodných zákutiach Tatier, ich obyvateľov a toho ako je ich domov chránený. Dozviete sa tiež ako sa Tatry postupne otvárali turistom a v prípade skupinovej návštevy si môžete pozrieť premietanie filmov o Tatrách. Okrem toho existuje možnosť zakúpenia rozličných tematických suvenírov a múzeum vyniká aj zvonku svojou netradičnou dohora zašpicatenou strechou.
Samostatnou súčasťou Múzea TANAP je menšia botanická záhrada pomenovaná ako Expozícia tatranskej prírody, v ktorej spolu s deťmi uvidíte približne 300 druhov rastlín z územia Tatier. Záhradníkov poteší aj možnosť kúpy niektorých prezentovaných semiačok a sadeníc, čím svoju domácu záhradku môžu obohať o čaro tatranskej prírody. Súčasťou Expozície tatranskej prírody je pamätník venovaný všetkým tým, ktorí sa o rastlinný svet Tatier starajú a chránia ho.
Detské ihrisko Svištia krajinka je výborným spôsobom ako môžete vašim ratolestiam spestriť vysokohorskú turistiku v okolí Skalnatého plesa. Situované je priamo pri stanici lanovky na plese a popri zábave na drevených atrakciách tu deti smú odhaľovať skryté stopy zvieracích obyvateľov Tatier a pozrieť si ich vyrezávanú podobu.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
V oblasti Vysokých Tatier vyvierajú viaceré pramene, o ktorých sa traduje, že majú zdraviu prospešné účinky. Môžete sa prejsť napríklad k Smokoveckej kyselke v blízkosti Starého Smokovca, kam vás dovedie niektorý z početných chodníkov. Kyselka železitej vody je zastrešená pekným altánkom a jej kvalita sa s pravidelnosťou kontroluje. Od kyselky smeruje ďalšia trasa, po ktorej sa zhruba za štvrť hodinku dostanete na vyhliadku Výhľadňu, z ktorej sa ponúka pôsobivý pohľad na Starý Smokovec a okolité tatranské osady. Prechádzku zvládnu bez problémov aj deti.
Celoročne prístupná jaskyňa učupená pri rieke Belá v Tatranskej Kotline je jedinou v celých Tatrách, do ktorej je umožnený vstup širokej verejnosti. Patrí medzi jaskyne kvapľového typu a charakterizuje ju jej pôsobivá kalciová sintrová výplň. Hudobná sieň Belianskej jaskyne vyniká akustikou, občas sa v nej preto konávajú koncerty a využitie si nájde aj pre klimatoterapiu. K jaskyni vás privedie náučný chodník so 6 panelmi o jaskyniarstve a geológii.
Tatranská Krížová cesta je najvyšie sa nachádzajúcou kalváriou v celej Strednej Európe a vyniká aj svojou originalitou ako hold Tatrám zo strany umelco zo Slovenska a z Poľska. Tí vytvorili jednotlivé objekty v rokoch 2010-2015 v rámci sochárskeho sympózia Umelci Tatrám. Krížová cesta sa začína neďaleko Starého Smokovca a končí na Peknej vyhliadke.
KAM NA TURISTIKU?
Na vrchol druhého najvyššieho vrchu Slovenska, Lomnického štítu (2634 m) sa dá dopraviť pohodlne lanovkou od Skalnatého plesa, ostatné turisticky dostupné štíty si už ale musíte poctivo vyšliapať. Hraničný vrch Rysy (2503 m) pozostávajúci z troch vrcholov je najlepšie dostupný zo Štrbského plesa, podobne ako Kôprovský štít (2367 m) a Predné Solisko (2093 m). V prípade známeho ohnutého štítu Kriváňa (2495 m) si ako východisko pre vašu dlhú túru môžete popri Štrbskom plese zvoliť aj Tri studničky alebo Podbanské. Na turisticky atraktívny Slavkovský štít (2452 m) vás pre zmenu povedie trasa od Hrebienka, zatiaľčo Jahňací štít (2230) vás na svoj vrchol pozýva z Kežmarskej Bielej vody. Z Tatranskej Polianky sa otvára cesta k Východnej Vysokej (2429 m) a Svinica (2301 m) s peknou vyhliadkou je najlepšie prístupná z poľskej strany.
Nemenej príťažlivé sú v Tatrách aj doliny, ktorých prechod je väčšinou menej náročný než výstup na štíty a niektoré z nich možno prejsť aj na bicykli. Najdlhšou z nich je takmer 14 km merajúca Tichá dolina, prístupná z Podbanského, odkiaľ sa môžete vypraviť tiež do Kôprovej doliny s jej majestátnym Kmeťovým vodopádom. Odtiaľto sa dá pokračovať do Mengusovej doliny, ktorá poskytuje výborný pohľad na viaceré štíty a čaká vás v nej aj Veľké Hincovo pleso. Početné plesá a vodopády máte možnosť obdivovať v tiež v 7 km dlhej Veľkej a jej kratšej kolegyni Malej Studenej doline. Domovom slávneho vodopádu Skok je pre zmenu Mlynická dolina ústiaca do Štrbského plesa. Medzi ďalšie turisticky vyhľadávané doliny Tatier patria aj Bielovodská, Skalnatá, Velická dolina a Dolina Kežmarskej Bielej vody.
Pre turistiku s deťmi je obzvlášť vhodné zvoliť si niektorý z tatranských náučných chodníkov, ktoré nezvyknú byť príliš časovo ani fyzicky náročné a popri tom, že na nich všeličo krásne uvidíte, aj sa dozviete zaujímavé informácie o prírode. Špeciálne deťom je venovaný chodník okolo Skalnatého plesa menom Tatranská divočina. Vlastný chodník so 40 infomačnými panelmi má aj Štrbské pleso, podobne ako plocha Podmuráň v Javorovej doline. Predovšetkým vtákom sa venuje chodník Spevavce tatranské v Tatranskej Lomnici, z ktorej sa je možné prejsť po chodníku k národnej prírodnej rezervácii Pramenisko. Inými náučnými chodníkmi stojacimi v Tatrách za pozornosť je trasa zo Štrbského na Popradské pleso, Zadné Meďodoly či túra zo Skalnatého plesa na Hrebienok.
Tým najväčším a najhlbším z nich je Veľké Hincovo pleso v Mengusovskej doline, v ktorej je učupené tiež Popradské pleso a jeho Symbolický cintorín. Významnými strediskami cestovného ruchu a križovatkami turistických trás sú Štrbské a Skalnaté pleso. Charakteristicky farebné Zelené pleso nájdete v Doline Zeleného plesa pod Jastrabou vežou, Velické pleso objavíte zas vo Velickej doline. V okolí Téryho chaty sa rozprestiera pätica Spišských plies, od Zbojníckej chaty sa je pre zmenu možno prejsť k Starolesniackemu a Sesterskému plesu vo Veľkej Studenej doline.
Najvyšším vodopádom Tatier je 80 metrov vysoký Kmeťov vodopád v Kôprovej doline, vlastniaci tiež titul najvyššieho vodopádu Slovenska. O niečo častejším cieľom výletov je ale vodopád Skok v Mlynickej doline, dobre dostupný od Štrbského plesa. No a samostatnou kapitolou je úchvatný svet vodopádov a kaskád vytvorený Studeným potokom v Malej Studenej doline.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Bobová dráha na Slnečnej lúke pri Tatranskej Lomnici je považovaná za najlepšiu v regióne a návštevníkom prináša adrenalínový zážitok už od roku 2004. Tatrabob je v prevádzke po celý rok, dĺžka jeho vleku dosahuje 203 metrov, zjazd je dlhý 482 metrov a spestruje ho tucet zákrut. Rýchlosť každého vozíku si regulujete sami a deti sa doň môžu posadiť od veku 10 rokov. Ratolesti v rozpätí 5-10 rokov sa smú previesť tiež, už však musia byť vybavení dospeláckym doprovodom. Odporúčame si zakúpiť tiež cenovo výhodnú ponuku viacerých jázd súčasne.
Potrebujete si vybiť nadbytočný adrenalín? Veveričí lanový park na Štrbskom plese vám v tom s radosťou pomôže. Skladá sa z dvoch odlišných trás, z ktorých jedna je venovaná deťom a druhá zas dospelým. Tá sa vyznačuje dĺžkou 320 m, pozostáva z 25 prekážok a jej celé prejdenie zaberie necelú hodinku. Všetci úspešní horolezci navyše na dôkaz svojej šikovnosti na lanách získajú certifikát potvrdený inštruktorom Veveričieho lanového parku.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Vysoké hory a ich premenlivé počasie vedia byť zradné a aby sa nezabudlo na pamiatku ich obetí, bol v blízkosti Popradského plesa v roku 1940 sprístupnený Symbolický cintorín, vytvorený z iniciatívy Otakara Štáfla, Václava Fišku a Alojza Lutonského. Centrom cintorína je kaplnka s oltárom a zvonom zdobeným citátom "Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu". Tatranská pietna lokalita je dostupná po žltej značke za pár minút z Popradského plesa a po hodine a pol putovania červenou trasou aj zo Štrbského plesa.
Ak patríte k obdivovateľom sakrálnej architektúry, alebo len radi vyhľadávate lákavé ciele pre svoj objektív, oplatí sa vám vybrať po stopách tatranských drevených rímskokatolíckych kostolíkov. Začnite trebárs pri Kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Starom Smokovci, pokračujte Kostolom Najsvätejšieho spasiteľa v Novom Smokovci a vašu púť môžete ukončiť pri Kostole nanebovzatia Panny Márie v Tatranskej Kotline. V blízkosti Vysokých Tatier sa nachádzajú aj ďalšie drevené kostolíky, konkrétne Kostol sv. Anny v Tatranskej Javorine a evanjelický Kostol Najsvätejšej Trojice v Kežmarku.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Pokiaľ ste ešte o Tricklandii nepočuli, tak vedzte, že ide o zábavnú rodinnú galériu sídliacu neďaleko autobusovej stanice v Starom Smokovci. Vďaka trickartu sa v nej ocitnete v úplne novom svete plnom optických ilúzií a trikov, ktoré vás prenesú do Čarovného lesa, Obrej knihy, Obrátenej komnaty alebo do Osudovej knižnice.
Už ste sa niekedy zamysleli nad tým ako sa lyžovalo, korčuľovalo, bobovalo a sánkovalo v počiatkoch týchto športov? Nie? Hor sa teda do Ski Múzea v Tatranskej Lomnici, v ktorom vám príbeh vzniku a rozvoja zimných radovánok vo Vysokých Tatrách vyrozprávajú náučné tabule a rozličné kuriózne exponáty.