Štiavnické tajchy
Okolie Banskej Štiavnice je bohaté na prítomnosť umelo vytvorených vodných nádrží, využívaných v minulosti pre potreby aktívneho baníctva. Dnes sú pre svoj veľký potenciál vyhľadávané rekreantami, turistami aj rybármi. Teplota ich vody sa pohybuje okolo 24 stupňov a v čase letnej sezóny nájdete pri niektorých aj stánky s občerstvením a požičovne vodných bicyklov a člnov. To platí hlavne o známejších a navštevovanejších tajchoch, akými sú Počúvadlo, Vindšacht, Richňava, Klinger, Vodárenská a Beliansky tajch. Menšou frekvenciou návštevníkov sa vyznačujú Evička, Halča či Bakomi. Na hladine niektorých tajchov sa dá v zime korčuľovať a ich okolie pozýva celoročne na viaceré príjemné prechádzky.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Za lyžovačkou odporúčame zamieriť do lyžiarskeho strediska učupeného pri Hodrušskom tajchu v Štiavnických vrchoch, vďaka čomu je najjužnejšie sa nachádzajúcim strediskom u nás. Poskytuje umelo zasnežovanú zjazdovku strednej náročnosti v dĺžke 1400 metrov, štvorsedačkovú lanovku, detský vlek, požičovňu, lyžiarsku detskú škôlku, skiservis a skibar. Lanovka slúži turistom a cyklistom aj v letnej sezóne a na svoje si v Salamandra Resort prídu tiež snowboardisti a bežkári, ktorí majú k dispozícii tri bežkárske trate menom Horná Roveň a Dolnohodrušský a Hornohodrušský banský jarok.
KAM S DEŤMI?
Vydajte sa s deťmi na honbu za podzemnými pokladmi mesta a priblížte im tak interaktívnou formou banícku minulosť Banskej Štiavnice. Zamieriť môžete napríklad do skanzenu Banské múzeum v prírode, ktoré ponúka expozíciu pozostávajúcu z cechov, klopačiek a ďalších banských nástrojov, ako aj vstup do štôlne Bartolomej. Priamo v centre Banskej Štiavnice zas natrafíte na dedičnú štôlňu Glanzeberg s pamätnými tabuľami významných návštevníkov a štôlňu Michal, ktorá patrí k Berggerichtu známeho svojou mineralogickou expozíciou. Len kúsok od tejto budovy sa nachádza tiež Kammerhof, v ktorého priestoroch funguje výstava Baníctvo na Slovensku.
Či už v rámci podujatia Dni sv. Huberta alebo pri akejkoľvek inej príležitosti, je kaštieľ v blízkej obci Sv. Anton skvelým cieľom pre rodinný výlet. Dodnes oplýva nádychom aristokracie a zachoval sa v ňom tak dobový nábytok, ako aj vzácne tapety a iné umelecké diela. Časť kaštieľa je špecificky zameraná na poľovníctvo a okolo celého sídla prechádza park, v ktorom sa dá príjemne poprechádzať. Neďaleko kaštieľa sa nachádza tiež Ranč Nádej, kde sa vaše deti môžu previesť na koni alebo si poskákať na trampolíne.
KAM ÍSŤ NA PRECHÁDZKU?
Štiavnická botanická záhrada sa rozprestiera okolo tunajšej Baníckej a lesníckej akadémie, ktorá bola založená ešte v 18. storočí ako vôbec prvá vysoká škola s technickým zameraním na svete. V nasledujúcom storočí k nej pribudla botanická záhrada, v ktorej sa pestovali dreviny z nášho územia aj z cudziny a slúžili hlavne pre vzdelávanie budúcich lesníkov. Dnes je záhrada otvorená širokej verejnosti a za najvzácnejšie sa v nej považujú cédre z Japonska a sekvojovce mamutie pôvodom zo Severnej Ameriky.
Na okraji mesta sa oplatí prejsť aj k tunajšej barokovej kalvárii rozmiestnenej na Ostrom vrchu a ponúkajúcej pekný pohľad na Banskú Štiavnicu a okolie. Kalvária pochádza z 18. storočia, pred pár rokmi bola kompletne zrekonštruovaná a pozostáva zo 17 zastavení, troch kostolov a Svätého hrobu. Dozviete sa o nej viac tak z výstavy v Dolnom kostole, ako aj z expozície Kalvária v exile na Starom Zámku. Do Banskoštiavnickej kalvárie sa dá vstúpiť cez dva vchody, jeden je prístupný od Ulice Hájik a druhý od Ulice Pod Kalváriou. Z Námestia sv. Trojice sa ku Kalvárii tak dá pohodlne a pešo presunúť už za trištvrte hodinu.
Počiatkom 20. storočia vzniklo v osade Kysihýbel neďaleko Banskej Štiavnice lesnícke arborétum, špecializujúce sa na lesné dreviny z iných krajín. Člení sa na štyri tematicky odlišné sekcie s takmer 300 odlišnými drevinami z oblasti severnej pologule a patrí k nemu aj Medzinárodná fenologická záhrada. Arborétum Kysihýbel slúži predovšetkým pre potreby lesníkov a na jeho správu dozerá Národné lesnícke centrum. Z Banskej Štiavnice sa do arboréta dá dostať po 6 km dlhom Náučnom chodníku smerujúcom do Banského Studenca, počas ktorého možno vidieť viaceré rybníky a kameňolomy.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
S výškou 1009 metrov najvyšší vrch Štiavnických vrchov je už oddávna opradený mýtmi a možno ho považovať za jedno z najzáhadnejším miest Slovenska. Nachádzajú sa na ňom zrúcaniny hradu z 13. storočia, pod ktorými vraj dodnes driemu Sitnianski rytieri, pripravení kedykoľvek prísť miestnym ľuďom na pomoc. Zároveň na Sitne nájdete rozhľadňu, na ktorej v lete funguje menší bufet a výstava. Pre túru na Sitno z Banskej Štiavnice zamierte najprv na Radničné námestie, odkiaľ sa vydajte po červenej, ktorú neskôr zameníte za modrú a následne žltú značku cez Tatársky jarok a ďalej zelenou k Počúvadlu a Tatárskej lúke, odkiaľ už na Sitno vedie náučný chodník. Alternatívu ponúka chodník z obce Ilija alebo asfaltka od kaštieľa Sv. Anton.
Oblasť Banskej Štiavnice a blízkeho okolia je skvelou príležitosťou pre cykloturistiku, ktorá sa spája tak s krásnymi panorámami Štiavnických vrchov a tajchov, ako aj prechodom popri desiatkach pamiatok tecnického a baníckeho charakteru. Cyklotrasy v celkovej dĺžke vyše 250 km spadajú do regionálneho projektu Bajkom k tajchom a prináležia trom oblastiam menom Hodrušská, Belianska a Vyhnianska. Značené trasy sa vyznačujú rôznou úrovňou obtiažnosti a zatiaľčo niektoré sú ideálne pre výlet s deťmi, ďalšie ocenia kondične zdatnejší cyklisti.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Spektrum podujatí, ktoré sa v Banskej Štiavnici a jej blízkom okolí počas roka organizujú je skutočne pestré a každý si v ňom nájde niečo pre seba. Obzvlášť štedrý je k návštevníkom mesiac september, kedy sa konajú poľovnícke slávnosti Dni sv. Huberta v kaštieli vo Sv. Antone a tiež Salamandrové dni so svojim sprievodom a jarmokom, oživujúce banícke tradície. S ľudovou tvorbou sa spája veľkolepý májový Festival kumštu, remesla a zábavy, zatiaľčo folklór oslavujú Podsitnianske dni hojnosti a Folklórne slávnosti Podhorie. Kultúre sa naproti tomu venuje augustový filmový festival 4 živly, júlový Festival peknej hudby či festival poézie, divadla a hudby Capales. A to zďaleka nie sú všetky akcie, na ktoré vás Banská Štiavnica a priľahlé obce pozývajú!
KAM ZA HISTÓRIOU?
Počiatky tejto majestátnej stavby možno datovať do 13. storočia, kedy vznikla ako kostol, hoci neskôr bola prebudovaná na protitureckú pevnosť a v súčasnosti slúži hlavne ako múzeum, ktorého výstavy sa popri baníctve týkajú aj výroby fajok, barokových plastík či kováčstva. Súčasťou Starého zámku je zároveň veža ponúkajúca pôsobivý výhľad, stredoveké väzenie a kaplnka sv. Michala, kedysi vybavená kostnicou.
Architektonicky unikátna budova na vás zapôsobí už z diaľky a podobne ako veža Starého zámku, aj ona sa spája s pekným pohľadom na okolie. Nový zámok bol postavený v dôsledku tureckej hrozby ako súčasť rozsiahleho systému strážnych vartoviek, varujúcich pred blížiacim sa nebezpečenstvom. Dnes jeho priestory hostia rozsiahlu výstavu z čias bojov proti Turkom, ktorá zahŕňa dobové delá a iné zbrane, historické dokumenty a mapy či makety protitureckých pevností stojacich kedysi na našom území.
Hlavné námestie Banskej Štiavnice je ideálnym štartovacím bodom pre spoznávanie mesta a jeho pokladov. Pochádza zo 16. storočia a v jeho centre stojí morový stĺp zdobený sochami Svätej Trojice a patrónov baníkov. Celé námestie lemujú meštianske domy vťahujúce na prechádzku do minulosti, pričom v jednom z nich bývala aj láska a inšpirácia Andreja Sládkoviča, Marína. Ďalej sa tu nachádza napríklad Galéria Jozefa Kollára či bývalý banský súd Berggericht v Hellenbachovom dome, dnes slúžiaci ako múzeum minerálov a sídlo turistického Informačného centra.
Kostol z konca 15. storočia vyniká tým, že v slovenskom jazyku sa v ňom viedli kázne oveľa skôr ako v iných kostoloch. Jeho sloh je neskorogotický a patrí k nemu tiež podzemná krypta, kaplnka sv. Jána Nepomuckého a viaceré umelecké diela. Okrem toho sa v Banskej Štiavnici nachádza aj Kostol Nanebovzatia Panny Márie a Kostol Panny Márie Snežnej.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Zatiaľčo o betleheme v Rajeckej Lesnej vie asi každý, jeho kolega v Banskej Štiavnici je o niečo menej známy, hoci rovnako krásny. Nájdete ho na Radničnom námestí, kde ho zostrojil Andrej Chovan a tvorí ho až 800 postavičiek, z ktorých polovica sa aj hýbe. Štiavnický betlehem odráža tak vianočnú tematiku, ako aj banícku históriu mesta, vlak Štiavnická Anna či rozličných mestských remeselníkov a hudobníkov.