Letné kúpalisko Drienok - Mošovce
Susedná obec Mošovce pozýva na kúpanie do areálu Športovo - rekreačného zariadenia Drienok, v ktorom funguje štvorica bazénov. Nimi sú bazén pre deti, plavcov, neplavcov a zábavný bazén so šmýkačkou. Bazény obklopuje príjemné prírodné prostredie s detskými atrakciami a núdza nie je ani o občerstvenie. Ak by ste mali chuť na viac zábavy pri vode, v kúpeľnom meste Turčianske Teplice natrafíte tiež na kúpalisko Vieska a Spa Aquapark s tobogánmi.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
V blízkosti Blatnice sa medzi obcami Turčianske Jaseno a Belá - Dulice rozkladá vyhľadávané lyžiarske stredisko Jasenská dolina, ktoré tvoria časti Kašová a Lehota. Spoločne vám ponúkajú sedem vlekov, štvorsedačkovú lanovku a deväť zjazdoviek s rôznym stupňom obtiažnosti, z ktorých niektoré sú umelo zasnežované a umožňujú večerné lyžovanie. Samostatný vlek majú k dispozícii deti aj fanúšikovia snowtubingu, zatiaľčo bežkári využijú tri trate v dĺžke 7 km a korčuliari špeciálnu ľadovú plochu.
KAM S DEŤMI?
Vydajte sa s deťmi z obce po žltej značke k zrúcanine Blatnického hradu pochádzajúceho z 13. storočia. Kedysi strážil významnú obchodnú cestu a o jeho minulosti rozprávajú mnohé povesti, napríklad O blatnickom meči, Kráľova Studňa, Sokoliar a Tyran. Hrad často menil majiteľov a narodil sa v ňom politológ a spisovateľ Peter Révay. Do dnešných čias sa z hradu zachovala časť horného a dolného hradu, západnej veže a hradných bášt, pričom o zachovanie hradu Blatnica pre budúce generácie a zlepšenie jeho stavu sa aktívne zasadzuje Diadém - združenie záchrany hradu Blatnica.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Prvá z dvojice najkrajších dolín Veľkej Fatry meria 8 km, preteká ňou Blatnický potok a obklopujú ju útvary vápencového a dolomitového pôvodu. Vyniká pestrou kvetenou a zaujímavým Skalným okom. Blatnická dolina sa dá prejsť z Blatnice pešo po zelenej značke alebo na bicykli po cyklotrase modrej farby. Trasa vedie až po rázcestie Kráľova studňa s pamätníkom SNP, odkiaľ možno pokračovať Gaderskou dolinou alebo máte možnosť z Blatnickej doliny zamieriť na Ostrú cez Juriašovu dolinu či na Drieňok prechádzajúc cez Rakytovskú dolinu.
Až 18 km dlhá Gaderská dolina pozostáva z častí Vlkanová a Dedošová, tečie ňou Gaderský potok a je domovom množstva chránených živočíšnych a rastlinných druhov. Pre dolinu sú charakteristické početné bralá, jaskyne, podzemné priestory a skalné útvary, ako napríklad Čertova brána, známa z mnohých filmov. Z Gaderskej doliny máte prístup k mnohým turisticky atraktívnym miestam Veľkej Fatry, ako sú vrchy Tlstá, Ostrá, Ostredok alebo Krížna. Otvára sa z nej aj národná prírodná rezervácia Padva, tá však nie je dostupná voľnej turistike.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Jedným z vrchov Veľkej Fatry, na ktoré sa môžete z Blatnice vydať je 1373 metrov vysoká Tlstá, ktorej vrchol s bralnatou lúkou sa postupne zvažuje a ponúka pohľad na krásy celého Turca. Na vrchu sa rozkladá rovnomenná národná prírodná rezervácia chrániaca tunajšie lesy na vápencovom podklade. Na Tlstú vás z Blatnice povedie turistický chodník prechádzajúci cez Gaderskú dolinu, pričom tesne pod vrcholom si z neho môžete odskočiť k jaskyni Mažarná. V minulosti ju obývali pravekí ľudia či jaskynné medvede, dnes je voľne prístupná verejnosti.
Z Tlstej sa dá po zelenej značke prejsť na susedný vrch, spolu s ktorým sú dominantou horného Turca viditeľnou už z ďaleka. Ostrá pozostáva z dvoch vrcholov a hoci značený chodník vedie iba na východný vrchol, poľahky sa z neho dostanete aj na neznačený západný vrchol. Výška vrchu dosahuje 1264 metrov nad morom a lemujú ho rozličné skalné kuriózne skalné útvary. Na Ostrú vedie aj žltou farbou značený chodník z Blatnickej doliny a taktiež sa spája s krásnymi výhľadmi na Turčiansku kotlinu.
Do tretice si môžete z Blatnice vystúpať na vápencovo - dolomitový Drieňok tiahnuci sa do výšky 1268 metrov. Aj s ním sa spájajú panoramatické pohľady na Turiec s Veľkou Fatrou a keďže je v porovnaní s Tlstou a Ostrou menej známy, stretnete sa na ňom s menšou frekvenciou turistov. Túru možno prepojiť s návštevou susedných obcí Mošovce, Rakša a Čremošné.
Turiec je veľmi štedrý k priaznivcom cykloturistiky, prostredníctvom ktorej spoznáte prírodu Veľkej Fatry aj regionálnu históriu, hrady a ďalšie pamiatky. Z Blatnice sa môžete na bicykli vydať Gaderskou a Dedošovou dolinou či v rámci cyklotrasy Podhorím Veľkej Fatry do Mošoviec a Turčianskych Teplíc alebo opačným smerom do obcí Folkušová, Necpaly, Belá - Dulice a Sklabiňa. Cyklistom s dostatočnou kondíciou možno odporúčať aj 52 km dlhý Cyklookruh Turcom, ktorý prechádza cez väčšinu regionálnych miest a obcí, popri spomenutých napríklad aj cez Valču a Kláštor pod Znievom.
KAM ZA ZÁBAVOU?
V blízkom autocampingu Blatnica objavíte lanový park vybavený viacerými prekážkami rozdelenými do troch okruhov rôznej náročnosti a dĺžky. Pre deti do 8 rokov sú pripravené preliezky, zatiaľčo starší navštevníci sa môžu spustiť na jedinečnej 180 metrov dlhej lanovke prechádzajúcej ponad autocamping.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Zaujímavý barokovo - klasicistický kaštieľ datovaný do prvej polovice 18. storočia je od roku 1988 domovom Múzea Karola Plicku, za ktoré nesie zodpovednosť Etnografické múzeum v Martine. Expozícia sa zaoberá životom a dielom českého folkloristu, fotografa a filmára Karola Plicku, ktorý venoval mnoho času štúdiu tradičnej slovenskej kultúry. Zaoberal sa napríklad zbieraním ľudových piesní, rozprávok, krojov a porekadiel a na základe svojho výskumu napísal o slovenskom folklóre mnohé práce.
Počas prechádzky Blatnicou objavíte aj neskoro - barokový kaštieľ pochádzajúci z 18. storočia a evanjelický tolerančný kostol dokončený v roku 1786. Kostol postavený v klasicistickom slohu má štatút národnej kultúrnej pamiatky a k jeho zaujímavostiam patrí kamenná krstiteľnica a obraz Kristus v Getsemanskej záhrade. V Blatnici stojí tiež dom prvej slovenskej botaničky Izabely Textorisovej a miestna časť Sebeslavce je domovom rímskokatolíckeho kostola sv. Ondreja. Obec a jej okolie si pripomína aj boj proti fašizmu, ktorému je v strete Blatnickej a Gaderskej doliny venovaný pamätník SNP a Park národov, pri ktorom leží malebné jazierko.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Pri Blatnici pôsobí pracovisko Botanickej záhrady Univerzity Komenského v Bratislave, ktoré sa na rozlohe približne 8 hektárov zaoberá ochranou a skúmaním ohrozených rastlín a ich spoločenstiev vo vápencových pohoriach Západných Karpát. Za týmto účelom bola v Blatnickej doline vybudovaná aj experimentálna záhrada s expozíciou flóry vo vápencových horách.