Thermalpark Dunajská Streda
Termálne kúpalisko učupené v lesoparku je jedným z hlavných atraktív mesta a ideálnou destináciou pre relax všetkých vekových skupín. Pozostáva z vonkajšieho a vnútorného areálu, ktoré zdieľajú spoločne 10 bazénov vypĺňaných termálnou vodou s vyšším obsahom minerálov. Zatiaľčo niektoré z bazénov sú určené plavcom alebo deťom, v talianskom bazéne s jacuzzi, rekreačnom a relaxačnom bazéne si dokonale oddýchnu všetci. Veľkou atrakciou Thermalparku je zároveň sedem tobogánov a viaceré ihriská pre loptové hry, minigolf, ping pong či obrí šach. Odpútanie sa od stresu dopraje v neposlednom rade v priestoroch Thermalparku aj pobyt v tunajšom masážnom centre a saunovom svete.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Ak by ste počas dovolenky v Dunajskej Strede dostali chuť na lyžovačku, musíte zamieriť do Malých Karpát, kde máte k dispozícii lyžiarske strediská Pezinská Baba pri Pezinku a Zochova chata pri Modre. Prvé spomenuté je vybavené viacerými vlekmi a trojicou zjazdoviek, z ktorých jedna je osvetlená a umožňuje tak večerné lyžovanie. Samozrejmosťou je skiservis, požičovňa a stravovacie zariadenia, pričom okolie Pezinskej Baby využívajú aj bežkári a sánkari.
KAM S DEŤMI?
Navštívte s deťmi Malkia Park Big Cats Rescue v areáli Slovakia ring v lokalite Orechová Potôň - Lúky. Toto nedávno otvorené zariadenie sa špecializuje na záchranu mačkovitých šeliem z cirkusov, ktoré sa dajú pod dohľadom zamestnancov aj pohladiť či nakŕmiť. Uvidíte tu levy, vzácneho bieleho leva, ohrozeného snežného leoparda, jaguára, tigra či geparda. V súčasnosti sú zastúpené popri veľkých šelmách aj iné živočíchy ako napríklad lemur, ťava, zebra, gibon, medveď hnedý, kačička mandarínska, vlk dravý alebo niektoré domáce zvieratá. A ak by vám počas chodenia po Malkia Parku vyhladlo, doplniť sily si môžete v tunajšom rovnomennom bistre.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Na brehoch Malého Dunaja stoja viaceré vodné mlyny, na ktoré je dodnes pekný pohľad a mnohé z nich možno spoznať prostredníctvom nenáročného cyklistického okruhu, ktorý sa začína aj končí v Dunajskej Strede. Okrem iného vám táto cyklotúra predstaví kolový mlyn v Jahodnej pri obci Jasná a vodný mlyn v Tomášikove. Hoci vnútro oboch mlynov je momentálne pre verejnosť uzatvorené, nakuknúť sa dá aspoň do vodného mlynu Dunajský Klátov, za ktorý nesie zodpovednosť Žitnoostrovné múzeum v Dunajskej Strede a v ktorom vyniká murovaná mlynica spolu s majestátnym lopatkovým kolesom.
KAM NA TURISTIKU?
Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy zaberá rozlohu cez 12 tísic hektárov a na jej území sa nachádzajú početné pramene, rybníky a mokrade. Tie s obľubou vyhľadávajú rozličné druhy živočíchov predovšetkým z radu vodných vtákov ako je volavka purpurová či orliak morský. Časťou CHKO prechádza tiež lesnícky náučný chodník, ktorého začiatok leží pri vodnom diele Gabčíkovo, kde možno sledovať unikátne napĺňanie dvoch plavebných komôr alebo sa v okolí Gabčíkova príjemne poprechádzať.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Tradičný jarmok sa v Dunajskej Strede v terajšej podobe konáva od roku 1980 a nadväzuje tak na stredovekú mestskú výsadu. Počas niekoľkých dní v treťom septembrovom týždni sa vďaka tomu možno tešiť na prítomnosť remeselníkov, gastronomických majstrov, atrakcie pre deti a pestrý sprievodný kultúrny program pre všetkých návštevníkov.
Pretekársky areál pre motoristov nájdete v blízkej obci Orechová Potôň, kde jeho trať v dĺžke takmer šiestich kilometrov patrí k najdlhším okruhom svojho druhu v rámci Európy. Slovakia Ring môžete navštíviť ako divák v rámci prestížnych medzinárodných súťaží pre motoristov, ktoré sa v jeho priestoroch konajú alebo si vyskúšať vlastné pretekárske schopnosti v rámci denných či večerných jázd aj sami.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Zemianska kúria všeobecne známa pod menom Žltý kaštieľ pochádza z polovice 18. storočia, kedy bola postavená ako prvá poschodová stavba mesta. Jej funkcie boli rôzne a v súčasnosti už po niekoľko dekád slúži potrebám Žitnoostrovského múzea. Stále expozície múzea sú dve a zaoberajú sa regionálnou históriou, archeologickými objavmi a ľudovou kultúrou. Popritom sa samozrejme v priestoroch múzea usporadúvajú rozličné dočasné výstavy.
Romanticky pôsobiaca stavba s vežičkami v minulosti okrem iného hostila vysunutú expozíciu Slovenskej národnej galérie a momentálne ju využíva Galéria súčasných maďarských umelcov. Tá prezentuje prácu maliarov maďarského pôvodu, ktorí pôsobia v regióne, ale aj mimo neho či dokonca v zahraničí. K Vermesovej vile patrí taktiež Park sôch Európa teda výstava početných sôch pod holým nebom.
Rímskokatolícky kostol býva považovaný za najstaršiu pamätihodnosť mesta Dunajská Streda. Jeho základy boli vytvorené v gotickom slohu a predpokladá sa, že na tom istom mieste stál ešte skôr drevený kostolík. Kostolné oltáre zdobia pôsobivé maľby a sochy, zatiaľčo v podzemných priestoroch sú strážené pozostatky členov miestnej rodiny Pókateleki Kondé.
Dom Karola Pleyera na Hlavnej ulici fungoval pôvodne ako kaviareň a od počiatku 20. storočia vykonáva činnosť ako mestská radnica. Je naň pekný pohľad a určite si preto tunajšiu radnicu počas vašich potulkách po Dunajskej Strede všimnite.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Až do roku 1959 stála v bode stretu mestských častí Tejed a Nemesszeg kalvária, z ktorej sa neskôr zachovala len skupinka sôch a krížov menom Súsošie. Tá bola následne premiestnená ku Kostolu sv. Juraja, potom do Malých Dvorníkov a dnes je súčasťou mestského cintorína.