Biokúpalisko Levočská dolina
V letnom období sa vám pre kúpanie ponúka rekreačné stredisko Resort Levočská dolina, v ktorom sa nachádza unikátne biokúpalisko s rozsiahlym bazénom, ktorý obklopuje umelá pláž a je rozdelený na sekciu pre plavcov a neplavcov. Bazén vyniká tým, že jeho voda je prirodzeným spôsobom filtrovaná rastlinami vo vedľajšom jazierku a tak sa v ňom dá kúpať bez obáv z infekčných alebo alergických reakcií. Priľahlé jazero sa zas využíva pre chov pstruhov dúhových, ktorých si možno uloviť buď vlastnou rybárskou výbavou alebo zapožičanou priamo na mieste. Biokúpalisko Levočská dolina je taktiež vybavené bufetom, altánkom s grilom, zelenými plochami pre odpočinok a ihriskami pre loptové hry.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
V zimnej sezóne je zase Resort v Levočskej doline vyhľadávaný pre svoje lyžiarske možnosti, ktoré zabezpečujú štyri vleky a detský lanový vlek. Štvorica umelo zasnežovaných zjazdoviek vyhovie tak potrebám detí a začiatočníkov, ako aj profesionálnejších lyžiarov. Pre bežkárov sú zase pripravené trate v dĺžke 10 km, ktoré sú pravidelne udržiavané. Nechýbajú ďalšie kvalitné služby v podobe lyžiarskej školy a škôlky, požičovne lyží a skiservisu.
KAM S DEŤMI?
Na mladších aj starších návštevníkov zapôsobí neobvyklý nástroj stredovekej tortúry pútajúci pozornosť priamo v centre Námestia Majstra Pavla. Klietka hanby stojí na svojom mieste už od 16. storočia a kedysi sa do nej bežne zatvárali ľudia, ktorí sa previnili voči spoločnosti alebo zákonom nejakým prehreškom, napríklad ohováraním, opilstvom alebo neverou. Podobná verejná potupa poháňa predstavivosť nejedného turistu na plné obrátky.
Výrazná dominanta Spiša je jedným z najrozsiahlejších hradných komplexov Strednej Európy a vďaka svojej vyvýšenej polohe ponúka fantastický výhľad na región. Oblasť bola osídlená už v praveku a s výstavbou hradu sa začalo v 12. storočí. Spišský hrad pôvodne strážil severné hranice Uhorska, následne bol sídlom župana a v súčasnosti hostia jeho priestory expozíciu pod správou Spišského múzea, ktorá vám ukáže dobové zbrane a prezradí viac o dejinách tejto impozantnej stavby. K hradu sa viažu viaceré pútavé povesti a pokiaľ nemáte strach z výšok, nezabudnite si vystúpiť na vrchol jeho veže. V rámci Leta na Spišskom hrade je hrad dejiskom unikátnych podujatí, ku ktorým patria divadelné predstavenia, historický šerm, tajomné nočné prehliadky a rozprávanie originálnych legiend.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Hora čnejúca sa nad Levočou je významným pútnickým miestom, ktoré je každoročne v prvý júlový víkend cieľom pútnikov z celého Slovenska aj zo zahraničia. Aj mimo týchto dní sa však oplatí na Mariánsku horu zavítať, keďže poskytuje zo svojej nadmorskej výšky 760 metrov pôsobivý pohľad na mesto a blízke okolie z vtáčej perspektívy. Dominantou hory je bazilika minor Kostol Navštívenia Panny Márie vytvorená koncom 13. storočia v čase tatárskych vpádov. Spoločnosť robí bazilike kaplnka Panny Márie s vyvierajúcim prameňom, pútnický a exercičný dom, socha sv. Jána Nepomuckého, gréckokatolícka kaplnka a vonkajší oltár. Z centra Levoče vás na Mariánsku horu privedie Aleja Jána Pavla II., na ktorej stojí päť kaplniek majúcich súvislosť s osobou a životom Panny Márie.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Levoča je situovaná v obklopení Levočských vrchov, v ktorých pramení Levočský potok a ich najvyšším vrchom je Čierna hora s nadmorskou výškou 1289 metrov. Na úbočí vrchov sa rozprestiera oblasť Levočská Dubina, ktorá je domovom mnohých vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov. Levočské vrchy zároveň ponúkajú pestré možnosti pešej turistiky a prechádza cez ne až 170 km turistických chodníkov, z ktorých uvidíte nielen Spiš, ale aj Vysoké Tatry. Z Levočskej doliny máte napríklad možnosť zamieriť cez Uhliskú a Zbojnícku lúku na vrch Brezová a následne pokračovať do obce Dravce známej svojím gotickým kamenným mostom. Podobne sa môžete z doliny vydať do obcí Uloža, Pavľany a Oľšavica, v ktorých nájdete zaujímavé kostolíky. Nemenej lákavá je trasa vedúca cez sedlo Pod Krížovým vrchom, okolo rybníka Hradiská dolka až do dedinky Hradisko.
V okolí Levoče by aktívni turisti rozhodne nemali vynechať výlet do Slovenského raja prístupného zo spišských rekreačných stredísk Čingov pri Smižanoch a Podlesok pri Hrabušiciach. Národný park vyniká prítomnosťou početných roklín, tiesňav a vodopádov, ktoré má na svedomí rieka Hornád. Pre túru si môžete zvoliť napríklad Prielom Hornádu, Suchú Belú, Sokoliu dolinu, Kyseľ alebo Piecky. Zavítajte rozhodne aj k ruinám stredovekého kláštora v Kláštorisku a na bralo Tomášovský výhľad, z ktorého sa ponúkajú úchvatné panorámy na okolitú krajinu.
Blízke okolie Levoče a južná časť Levočských vrchov praje tiež rozvoju cykloturistiky, pričom horské bicykle, prilby aj detské sedačky vám zapožičajú napríklad v Resorte Levočská dolina. K dispozícii máte početné značené trasy rôznej dĺžky a náročnosti, napríklad Spišskú cyklomagistrálu. Jej západná časť vedie z mesta cez Zbojnícku lúku, Brezovú a Hradisko až do Ľubice, zatiaľčo východný úsek prechádza Levočskou Dolinou cez blízke obce a končí až v Žehre. Na bicykli sa pritom dá dostať aj do ďalších regionálnych miest a obcí, akými sú napríklad Vyšné Repaše, Spišské Podhradie alebo Vyšný Slavkov.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Pár kilometrov od mesta sa vo vodách Levočského potoka rozprestiera vodné dielo vytvorené s rozlohou približne 3000 metrov štvorcových. Na jeho brehoch sa nachádzajú trávnaté pláže a v letnej sezóne je nádrž vyhľadávaným miestom rekreácie nielen pre obyvateľov Levoče. Ponúka možnosť rybolovu, člnkovania, plavby na vodných bicykloch, windsurfingu a iných vodných športov. Zabaviť sa pritom možno aj na suchej zemi napríklad prostredníctvom plážového volejbalu alebo výletov po okolí, či už pešky alebo na bicykli.
Po celý rok sa v Levoči pripravujú rôznorodé a originálne podujatia, ktoré sú zárukou, že sa v meste nebudete nudiť ani počas dlhšieho pobytu. Leto patrí Medzinárodnému kultúrnemu festivalu Dni Majstra Pavla, ktorý spája minulosť s dnešnou dobou vo forme Karpatského remeselného trhu, vychádzajúceho z tradície slávnych levočských jarmokov. Súčasťou festivalu je aj Plenér Majstra Pavla obohatený o vernisáž fotografií, maliarskych a rezbárskych prác mladých umelcov. Zlatým klincom festivalu je napokon Tajomná Levoča, počas ktorej sa v nočných hodinách spojí hudba, ohňostroj a svetelná technika. Hudba sa nesie mestom tiež v rámci Levočskej hudobnej jari, jesene a festivalu Levočské Babie Leto. Prvý júlový víkend patrí tradičnej Mariánskej púti, december zas Vianočnému remeselnému trhu. Nechýbajú tematicky ladené Potulky Levočou a športovo - turistické akcie ako napríklad Zimný prechod cez Levočské vrchy alebo Deň cykloturistiky v Levoči.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Jedným z hlavných klenotov Levoče je Chrám sv. Jakuba, ktorý patrí k najväčším gotickým chrámom Slovenska a zároveň je trojnásobnou národnou kultúrnou pamiatkou. Vybudovaný bol v 14. storočí, má titul Bazilika minor a dodnes sa v ňom ako v správnom rímskokatolíckom farskom kostole konávajú pravidelne bohoslužby. Chrám je zároveň významnou sakrálnou pamiatkou a zdobia ho mnohé umelecké diela vrátane najvyššieho gotického oltára sveta. Meria vyše 18 metrov a pochádza z dielne presláveného a uznávaného rezbára Majstra Pavla z Levoče. Chrám sv. Jakuba prezentuje taktiež šikovnosť zlatníka Jána Szilassyho prostredníctvom jeho barokových bohoslužobných objektov. V letných mesiacoch možno vystúpiť v spoločnosti sprievodcu aj na vrchol 70 metrov vysokej veže chrámu, z ktorej sa ponúka prekrásny pohľad nielen na centrum mesta.
Levoča je domovom jedného z najstarších slovenských múzeí, ktoré nesie zodpovednosť za vyše 12 tisíc muzeálnych predmetov. Jeho centrom je Sídelná budova na Námestí Majstra Pavla, v ktorej sú vystavované predovšetkým výtvarné práce regionálnych umelcov. O niečo ďalej spravuje múzeum expozíciu v Dome Majstra Pavla, ktorá sa zaoberá životom a dielom tohto presláveného umelca. Popri výstavách v Spišskom hrade patrí napokon do pôsobnosti múzea aj prekrásna Historická radnica pochádzajúca z 15. storočia, známa vďaka svojmu arkádovému stĺporadiu a renesančnej hodinovej veži. Vo svojom vnútri vám radnica priblíži históriu kráľovského mesta Levoča a dozviete sa v nej aj o regionálnych remeslách, akými sú modrotlač alebo spracúvanie textilu.
Historické centrum mesta si aj v súčasnosti zachováva svoju pôsobivú pôvodnú podobu a tak bolo už v roku 1950 vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu. Počas prechádzky pomedzi jeho meštianske domy ľahko nadobudnete dojem, že ste sa preniesli do stredoveku. Popri spomenutých pamiatkach zapôsobí na návštevníka najzachovanejšie mestské opevnenie Slovenska s Menhardskou a Košickou bránou, ako aj historická Brewerova tlačiareň a klasicistická budova Veľkého župného domu. Niekdajšie sídla mešťanov zastupujú Thurzov, Spillenbergov a Krupekov dom, zatiaľčo spomedzi sakrálnych stavieb vyniká Kostol a kláštor minoritov pri Poľskej bráne, Kostol Ducha Svätého a Evanjelický kostol.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
V jednom z meštianskych domov v centre Levoče sídli od roku 1990 Múzeum špeciálneho školstva vychádzajúce z tradície pôvodného Slepeckého múzea. Zaoberá sa vývojom špeciálneho školstva a zariadení, ako aj postavením zdravotne postihnutých osôb v spoločnosti. Expozícia múzea pozostáva z častí História, Ľudské zmysly, Učebné pomôcky a Knižnica a študovňa. Prehliadka jediného múzea tohto druhu na Slovensku sa absolvuje v doprovode odborného lektora.