Bešeňová - Termálne srdce Liptova
Iba kúsok od Partizánskej Ľupče vás očakáva obľúbený aquapark Bešeňová - Termálne srdce Liptova, kde máte k dispozícii viaceré bazény a vírivky, pričom nechýbajú ani bazény s čírou vodou určené pre plavcov. Dokonalý relax poskytuje Wellness spa centrum, zatiaľčo do pohybu vás dostane Zábavno - adrenalínová zóna so šiestimi tobogánmi.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Za volaním rôznych zimných športov vám odporúčame zamieriť do lyžiarskeho strediska Skipark Ružomberok - Malinô Brdo v Hrabovskej doline. Tu vás čakajú dve lanovky, 12 km zjazdoviek, šesť vlekov aj Snow park venovaný potrebám snowboardistov. Nechýba zábavný snowtubing, lyžiarska škola a iné kvalitné služby v pôsobivom prostredí Veľkej Fatry.
KAM S DEŤMI?
Pod Partizánsku Ľupču spadá aj malebná banícka osada Magurka, ktorej je vďaka nadmorskej výške 1080 m n. m. pripisovaný titul najvyššie položenej osady na Slovensku. V prostredí Ľupčianskej doliny boli základy Magurky pevne spojenej s baníckym priemyslom položené už v 14. storočí a s ťažbou zlata a iných kovov sa v tunajších šachtách pokračovalo až roku 1923. Aj v súčasnosti uvidíte v osade zachovaný kostolík s autentickým rapkáčom a niekoľko pôvodných baníckych usadlostí.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Krásna Ľupčianska dolina sa v dĺžke 15 km tiahne od Partizánskej Ľupče až k vrchu Chabenec v Nízkych Tatrách. Spolu s potokom Ľupčianka ňou vedie aj cesta dostupná tak pre peších turistov, ako aj cyklistov. Popri Magurke zaujme v doline taktiež kuriózna skala nápadne sa podobajúca na vežu, osada Železnô a impozantné skalné bralá.
Ak si potrpíte na prírodné kuriozity, na svoje si prídete aj v blízkej obci Liptovské Sliače, pri ktorej sa rozkladá prírodná rezervácia Sliačske travertíny. V nej uvidíte travertíny vytvorené pôsobením minerálnych prameňov, mofetový prameň Teplica, pitnú minerálnu vodu Medokýš aj močiar, ktorý je domovom rôznych živočíšnych a rastlinných druhov.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Keďže Partizánska Ľupča leží na úpätí severnej strany Nízkych Tatier, môžete si v jej okolí vyskúšať viaceré túry. S krásnymi výhľadmi do širokého okolia sa spája výstup na 1630 m vysoký Salatín, kam vás privedú značené chodníky z Ludrovej cez Ludrovskú dolinu alebo dolinou Ráztoky so začiatkom v Liptovskej Lužnej. Trúfnuť si môžete aj na vrch Chabenec s nadmorskou výškou 1955 m n. m., ktorý sa vám otvára z obce Jasenie.
Zaujímavú možnosť objavovania krás Liptova predstavuje cykloturistika, pre ktorú vám poslúžia viaceré značené cyklotrasy rôznej dĺžky a náročnosti. Cez Partizánsku Ľupču napríklad vedie Bešeňovský okruh, v rámci ktorého sa dostanete cez obec Liptovský Michal do Bešeňovej alebo cez Liptovské Sliače a Liptovskú Štiavnicu do Ružomberka. Na bicykli je okrem toho prístupná aj Ľupčianska dolina, kde spoznáte osady Magurka, Železnô a iné zaujímavosti.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Najväčšia vodná nádrž na Slovensku ponúka pestré možnosti rekreácie a vodných športov. Možno sa pri nej venovať kúpaniu, rybolovu, jachtingu, plavbe na člnoch a vodných bicykloch, aquazorbingu či iným zábavným pohybovým aktivitám. Nemenej lákavá je tiež plavba výletnou loďou po hladine nádrže, prostredníctvom ktorej odhalíte jej skryté zákutia z novej perspektívy.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Popri viacerých meštianskych a baníckych domoch dominujú Partizánskej Ľupči tri kostoly. Rímskokatolícky kostol sv. Matúša datuje svoj vznik do 13. storočia a ako farský chrám dodnes slúži svojmu účelu. Kostol Panny Márie Bolestnej sa zvykne označovať aj za Cintorínsky kostol, vykazuje znaky gotického slohu a predpokladá sa, že vznikol začiatkom 14. storočia. Zabúdať nemožno ani na evanjelický kostol postavený podľa neoklasicistického štýlu v 19. storočí.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Spolu s Magurkou je súčasťou Partizánskej Ľupče v Ľupčianskej doline aj osada Železnô, kde je situovaná detská ozdravovňa a taktiež tu nájdete kyselku, ktorej sa pripisujú liečivé účinky. Lokalita je skvelým východiskom pre turistiku v Nízkych Tatrách a zaujímavosťou je, že spisovateľ Pavol O. Hviezdoslav v nej počas svojho pobytu napísal časť slávneho diela Hájnikova žena.