Termal raj
Termálne kúpalisko Termal raj náleží k hotelu Sorea Máj v Liptovskom Jáne, kde ho svojou vodou napája termálny prameň Rudolf. Nájdete v ňom plavecký, detský, relaxačno - kľudový, krytý bazén a bazén s fontánkou. K priestorom kúpaliska zároveň patrí relaxačné centrum s wellness procedúrami, ihrisko plážového volejbalu či viaceré možnosti občerstvenia. Termal raj pre svojich návštevníkov pravidelne organizuje aj animačné programy a špeciálne podujatia.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Toto stredisko situované neďaleko Pribyliny je ideálne predovšetkým pre lyžovačku začiatočníkov a rodín s deťmi. Jeho zjazdovky sú ľahkej náročnosti, prepravu umožňujú tri vleky a zároveň v Ski Podbanské funguje lyžiarska škôlka a požičovňa lyží. Na území strediska sa dá venovať aj sánkovaniu a vďaka jeho vyššej nadmorskej výške je v ňom počas sezóny núdza o sneh len výnimočne.
KAM S DEŤMI?
Súčasťou skanzenu v Pribyline je unikátna technická pamiatka, Považská lesná železnica, ktorá bola v údolí Čierneho Váhu v prevádzke v rokoch 1916-1972. Exponáty železnice neskôr prevzalo pod svoju správu Liptovské múzeum v Ružomberku, ktoré ich najprv umiestnilo v železničnom depe v Liptovskom Hrádku a od roku 2004 v priestoroch Múzea liptovskej dediny. Práve v ňom si tak dnes môžete pozrieť parnú lokomotívu KČ - 4 prezývanú Kačena z vozového parku Považskej lesnej železnice a časť jej koľají, ktoré kedysi dosahovali až dĺžku 109 km, vďaka čomu boli druhé najdlhšie na území Slovenska.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Doprajte si nenáročnú prechádzku za zaujímavosťami blízkej obce Liptovský Hrádok a spoznajte jej hrad, arborétum a lipovú alej. Zrúcanina hradu je spojená s kaštieľom na vápencovej skale a patrí k vzácnym ukážkam vodného hradu na Slovensku. Hrad pochádza zo 14. storočia, nedávno si prešiel rekonštrukciou a v súčasnosti je ho možné navštíviť v rámci prehliadky s výkladom a audiovizuálnou prezentáciou. Arborétum v Liptovskom Hrádku zas patrí k jedným z najvyššie položených v rámci Strednej Európy a rozdeľuje sa na viacero tematických sekcií. V tých rastú okrem iného rododendrony, popínavé rastliny, vresoviská, vŕby a ďalšie ihličnaté a listnaté stromy pochádzajúce z územia Európy, Ázie a Severnej Ameriky.
Ak vás baví cyklistika, v okolí Pribyliny si prídete na svoje, keďže oblasť, v ktorej sa stretávajú Liptov a Tatry ponúka viaceré atraktívne cyklotrasy. Populárna je napríklad Cyklotúra Cestou slobody vedúca z Liptovského Hrádku cez Podbanské a popri Štrbskom plese do Starého Smokovca a neskôr do Kežmarku. Môžete si zvoliť tiež Hornoliptovskú cyklotúru smerujúcu taktiež z Liptovského Hrádku do Kráľovej Lehoty, Čierneho Váhu, Štrby, Važca a Važeckej jaskyne a následne späť do obce, z ktorej ste štartovali.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Vyše päť kilometrov dlhá dolina je súčasťou liptovskej časti Západných Tatier a preteká ňou potok Račková. Pozornosť si zaslúži predovšetkým jej horná časť nazývaná Račkov zadok vedúca od rázcestia pod Klinom do Račkovho sedla. Nachádzajú sa v nej totiž Račkove plesá a Račkov vodopád. Dolinou vás prevedie žltá turistická značka z Nižnej lúky, modrá z Úzkej doliny, červená z Hrubého vrchu alebo kombinácia modrej a zelenej z Bystrej. V prípade záujmu môžete neskôr z Račkovho sedla pokračovať na Klin alebo na Hrubý vrch.
Ďalšia z dolín Západných Tatier sa nachádza v blízkosti Račkovej doliny a Ostrého Roháča, kde ňou prechádza rovnomenný Jamnický potok. K jej klenotom patrí dvojica plies, ktoré sú vzájomne vzdialené asi 100 metrov a nesú mená Nižné / Dolné Jamnícke pleso a Vyšné / Horné Jamnícke pleso. Jamnickou dolinou vás po celej jej dĺžke prevedie turistický chodník značený modrou značkou, ktorý smeruje z Úzkej doliny na Volovec, odkiaľ sa dá zísť do Oravíc pri Vitanovej.
Do tretice sa môžu aktívni turisti z Pribyliny vydať napríklad do Tichej doliny, ktorá od sebe oddeľuje Vysoké a Západné Tatry. Dosahuje dĺžku až 16 kilometrov, nájdete v nej päť plies a jej územie je chránené v podobe národnej prírodnej rezervácie. Hlavný turistický chodník prechádzajúci Tichou dolinou sa začína v Podbanskom, je značený žltou farbou a okolo rieky Belej a Tichého potoka prichádza až na Kasprov vrch.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Rieka Belá je sútokom Kôprovského a Tichého potoka vo Vysokých Tatrách, odkiaľ tečie až k Liptovskému Hrádku a tu sa vlieva do Váhu. Jej tok sa spája s množstvom zákrut, perejí a prírodných prekážok a okolie zároveň poskytuje prekrásne panorámy. Z tohto dôvodu je predovšetkým na jar v čase topenia tatranského snehu obľúbeným cieľom raftárov. Belá sa tradične splavuje na 17 km dlhom úseku od Podbanského pri Pribyline do Liptovského Hrádku, pričom táto zábava zaberie približne dve hodiny a odporúča sa absolvovať ju s patričným výstrojom a v doprovode skúseného inštruktora.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Jeden z najnavštevovanejších skanzenov na Slovensku je zoskupením budov z liptovských osád, ktoré boli zaplavené v dôsledku výstavby vodnej nádrže Liptovská Mara. Vzácny je z nich hlavne goticko - renesančný zámok z Parížoviec, ktorý je najstarším zemianskym sídlom Liptova a Kostol Panny Márie s pôvodnými nástennými maľbami. Na území Múzea liptovskej dediny zároveň nájdete základnú školu z Valaskej Dubovej, richtárov dom z Liptovského Trnovca, kováčsku vyhňu či hasičskú zbrojnicu. Zároveň tu funguje škola ľudových remesiel, chovajú sa huculské kone a iné gazdovské zvieratá. Obzvlášť počas letnej sezóny sa v skanzene uskutočňujú tiež rozličné podujatia ako sú folklórne vystúpenia, ukážky sokoliarstva či ochutnávky ľudových špecialít.
Priamo v centre obce sa nachádza neorománsky evanjelický kostol, ako aj neogotický rímskokatolícky Kostol Sv. Kataríny Aleksandrijskej a menšia baptistická modlitebňa. Zároveň v Pribyline stojí pomník vybudovaný pri príležitosti 20. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania, ktorý je venovaný pamiatke padlých počas druhej svetovej vojny.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Tieto dve technické pamiatky v správe Liptovského múzea v Ružomberku objavíte v Liptovskom Hrádku. Vážnica je domovom expozície o tradícii baníctva a hutníctva v oblasti Horného Liptova, zatiaľčo Klopačka je galériou banských drevorytov.