Vodná nádrž Hrabovo
Rekreačná oblasť Hrabovo je ako mestská časť Ružomberku turisticky veľmi atraktívnou lokalitou a práve v nej sa nachádza aj vodná nádrž Hrabovo. Kedysi bola vybudovaná ako zásobáreň vody pre bavlnárske fabriky v meste, dnes jej časť funguje ako prírodné kúpalisko s letnou plážou. Popri kúpaní sa v nádrži dá venovať aj rybolovu, člnkovaniu a tiež zábavnému aquazorbingu, počas ktorého zažijete kopec zábavy. Okolo nádrže sa možno prejsť Náučným chodníkom s informačnými tabuľami, zistiť si vlastnú fyzickú výdrž na posilňovacích prekážkach z dreva alebo sa vydať na cyklistiku či turistiku do Veľkej Fatry.
Na rozdiel od nádrže vás krytá plaváreň v Ružomberku pozýva na kúpanie prakticky kedykoľvek počas celého roka v rámci jej otváracích hodín. Tvorí ju jeden plavecký bazén v dĺžke 25 m, rozdelený na štyri plavecké dráhy a s maximálnou hĺbkou 2,2 metra.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Lyžiarske stredisko v Hrabovskej doline pri Ružomberku pôvodne nazývané Skipark Ružomberok už pár rokov nesie meno Ružomberok - Malinô Brdo, hoci ho aj nájdete aj pod titulom Malinô Brdo Ski and Bike park. Stále však bude reč o rovnakom stredisku v prostredí prírody Veľkej Fatry pozostávajúcom zo 6 vlekov, 2 lanoviek a 12 kilometrov zjazdoviek, vďaka čomu je tak celková prepravná kapacita strediska 8130 osôb za hodinu. Samostatnou súčasťou Ružomberok - Malinô Brdo je snowboardový park Snowpark so štyrmi prekážkami a mini Big Air. Poskytované sú tiež služby výučby lyžovania a snowboardingu ako aj snowtubing alias jazda na gumových pneumatikách po snehu, počas ktorej sa určite zasmejete. Osem - miestna kabínková lanovka je v prevádzke aj v lete, kedy sa po stredisku dá namiesto na lyžiach premávať na bicykloch, horských terénnych kolobežkách alebo kárach.
KAM S DEŤMI?
Táto pekná a pomerne zachovaná zrúcanina sa týči do výšky nad obcou Likavka neďaleko Ružomberku. Likava bola postavená nad Váhom ako stredoveký hrad a potom, čo ju začiatkom 18. storočia zničili nasledovníci Františka Rákocziho sa ocitla v ruinách, ktoré sa ale v poslednej dobe podarilo čiastočne zrekonštruovať. K hradu sa dostanete z Likavky po Hradnej ceste, ktorá najprv vstupuje na nádvorie Dolného hradu a potom prechádza novšou sekciou Horného hradu. Nezabudnite v hrade vstúpiť do Hundayovej veže, kde funguje expozícia o histórii Likavky, zriadená Liptovským múzeom v Ružomberku.
Zoberte deti aj do okolia Vlkolínca, kde sa na nich pod mohutným vrchom Sidorovo tešia obyvatelia Mini zoo Sidorovo, ako sú napríklad kozy, ovce, čínske prasiatka, pávy a ďalšie. Súčasne sa tu nachádza aj krytý altánok s lavičkami a ohniskom, kde si môžete niečo chutné sami ukuchtiť.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Výlet Čutkovskou dolinou predstavuje nenáročnú prechádzku, s ktorou nebudú mať problém ani menšie deti. Zamierte najprv do mestskej časti Nová Černová, kde vás na začiatku doliny privítajú dve útulné koliby s pstruhovým jazierkom, detským ihriskom a ohradou obývanou diviakmi a ovečkami. Počas leta je tu v prevádzke tiež dobrodružný areál lukostreľby. Čutkovskou dolinou vás povedie asfaltka okolo tunajšej vodnej nádrže, potôčika a troch studničiek s pitnou vodou až k chate pod Kozím, kde je pekný výhľad a odkiaľ sa môžete vrátiť späť tou istou trasou, ktorou ste sem aj prišli alebo pokračovať ďalej k Vyšnému Pálenickému vodopádu.
Inou alternatívou pre príjemný výlet v okolí Ružomberka je Trlenská dolina, ktorou prechádza cyklotrasa a náučný chodník do Vlkolínca, odkiaľ sa dá dostať do mestskej časti Biely potok. Hlavným atraktívom doliny sú jej viaceré kuriózne skalné útvary. Dogerské skaly sú prírodnou pamiatkou skladajúcou sa z vápencových skalných stien, ktoré vznikli ešte v pravekej jurskej dobe. Hneď pod skalami vyviera aj prameň, ktorý je krytý strieškou a možno sa v ňom osviežiť. O niečo ďalej leží travertínová kopa pomenovaná Vlčia skala, ktorá spolu s tromi jaskynkami tiež disponuje štatútom Národnej prírodnej pamiatky a kde bol postavený priestor zasvätený jezuitmi Panne Márii Lurdskej. O niečo ďalej si pod vrchom Sidorovo možno napokon všimnúť skalnú ihlu nesúcu meno Krkavá skala.
KAM NA TURISTIKU?
Z Ružomberka sa pre turistiku najlepšie otvára pohorie Veľká Fatra a to už z Hrabovskej doliny či strediska Malinô Brdo. V rámci pohoria možno navštíviť prírodné rezervácie Smrekovica a Jánošíkova kolkáreň alebo pokoriť niektoré z tunajších vrcholov, či už dáte prednosť Malinnému, Krížnej, Smrekovici, Ostredku alebo Ploskej. Obzvlášť veľkou výzvou je náročná hrebeňovka Veľkej Fatry, určená skúseným turistom. Za približne 11 hodín vás povedie z Liptovských Revúc až do Ružomberka. Začínate sledovaním žltej značky cez sedlo Ploskej, prejdete na zelenú Južným Rakytovským sedlom až na kopec Rakytovo (1567 m), odkiaľ už postupne klesáte Severným Rakytovským sedlom, Skalnou Alpou, Smrekovicou a Sedlom pod Vtáčnikom až na Vlkolínske skaly, skade to máte do Ružomberka už skutočne len na skok.
Z obcí obklopujúcich Ružomberok sa vám otvárajú tiež Nízke Tatry, v rámci ktorých vás pozývame na výstup jedného z tunajších vrcholov, Salatínu (1630 m). Je pritom len na vás či si za začiatok túry zvolíte Ludrovú s jej známym kostolíkom alebo Liptovskú Lúžnu. V prvom prípade výlet zaberie takmer sedem hodín prechádzajúc Ludrovskou dolinou, roklinou Hučiaky, Medveďou lúčkou, Salatínom, Sedlom pod Malým Salatínom a cez Bohúňovo späť do Ludrovej. Zvládnutie druhej možnosti trvá priemernému turistovi asi šesť hodín, pričom sleduje dolinu Ráztoky, Ráztocké sedlo, Salatín, Sedlo pod Malým Salatínom, Bohúňovo, Sedlo pod Kohútom a končí takisto v Ludrovej.
V okolí Ružomberka si môžete trúfnuť aj na zdolanie najvyššieho vrchu Chočských vrchov, Veľkého Choča (1611 m). Kratšia približne 5 hodín trvajúca trasa sa začína vo Valaskej Dubovej, odkiaľ sa sleduje modrá značka až po lúky Strednej Poľany. Tu zabočíte na zelenú, ktorá už vedie rovno na vrchol, odkiaľ vás klesajúca červená privedie do Lúčok, kde si v prípade záujmu môžete ešte dodatočne odskočiť ku krásnemu Lúčanskému vodopádu. O niečo náročnejšia a dlhšia trasa prechádza z Likavy po trase označenej červenou farbou k hradu Likavka a do sedla Spuštiak. Nasleduje modrá na Strednú poľanu, zelená na Veľký Choč a napokon klesanie modrou do Valaskej Dubovej.
KAM ZA ZÁBAVOU?
V zimnom období je stredisko Ružomberok - Malinô Brdo svetom lyžovačky, počas letných mesiacov sa zas stáva centrom cyklistiky a turistiky. Tunajší bike park poskytuje 10 zjazdových trás v celkovej dĺžke vyše 10 km, ktoré sa od seba líšia svojou obtiažnosťou. Profesionálnym cyklistom slúži hlavne 2200 metrov dlhá trať downhill, na ktorej prekonáte zhruba 400 - metrový výškový rozdiel. Do bike parku môžete zamieriť buď s vlastným zjazdárskym bicyklom alebo kolobežkou prípadne si potrebnú výbavu zapožičať alebo aj zakúpiť priamo na mieste. K štartom tratí vás pohodlne dopraví tiež kabínková lanovka pozostávajúca z 8 miest.
Hneď pri nástupnej stanici lanovky v stredisku Malinô Brdo natrafíte aj na najväčší lanový park na Slovensku menom Tarzania Hrabovo. Pozostáva z dvoch hlavných častí, z ktorých každá ponúka viaceré trasy. Tarzania Západ sa skladá z ľahšej modrej trasy (265 m), čiernej (390 m) a červenej (470 m). V Tarzanii Východ naproti tomu nájdete detskú (160 m), modrú (155 m), červenú (310 m) a čiernu (340 m) trasu. Unikátom tejto sekcie je tiež s dĺžkou 300 metrov najdlhší zipline na našom území, určený skutočným milovníkom adrenalínu a dobrodružstva.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Súčasť miestnej časti Ružomberka, Biely potok sa od roku 1993 hrdí zápisom na prestížny Zoznam svetového dedičstva ľudstva UNESCO, ktorý si vyslúžila vďaka tomu, že dodnes zachováva pôvodnú podobu typicky stredoeurópskej dediny bez zásahov modernej doby. Vlkolínec pozostáva zo 45 domov, vybudovaných v 19. storočí z dreva a kameňa a zdobených pestrými farbami. Obzvlášť vzácnou časťou malebnej osady pod Sidorovom je Kostol navštívenia Panny Márie s drevenou zvonicou, zatiaľčo v Roľníckom dome si možno pozrieť vysutú expozíciu Liptovského Múzea. Niektoré domy sú dodnes obývané potomkami pôvodných obyvateľov, iné slúžia cestovnému ruchu a vo Vlkolínci sa pre turistov organizujú aj pútavé podujatia.
Historické centrum Ružomberka okolo Námestia Andreja Hlinku je domovom rozličných pamätihodností a národných kultúrnych pamiatok. Sídli tu stáročný kostol sv Ondreja a hneď vedľa si môžete všimnúť Mauzóleum Andreja Hlinku a mariánsky stĺp so sochou Immaculaty. Cirkev na námestí zastupuje aj Kostol Povýšenia svätého Kríža a Kolégium piaristov. Ako reprezentant svetskej moci zas na prvý pohľad zaujme farebná Radnica s vežou, v ktorej v súčasnosti sídli Mestský úrad. Na Námestí Andreja Hlinku si možno dopriať tiež príjemnú prechádzku lipovou alejou alebo si vystúpať jedno z tunajších charakteristických šiestich schodíšť, spájajúcich námestie s okolím.
Dominanta Námestia Š. N. Hýroša patrí k najvýznamnejším múzeám Liptova a pod palcom má viaceré vysuté expozície v okolitých obciach. Vo svojom domovskom sídle hostí popri dočasných výstavách sedem stálych expozícií, do ktorých spadá viac než 190 tisíc objektov. Do histórie vás zavedú výstavy Národopis, Archeológia, Feudalizmus a cechy, O živote a diele Andreja Hlinku a História vývoja výroby papiera na Slovensku. Prírodným vedám sa v Liptovskom Múzeu venuje pozornosť v sekciách Zoológia a Geológia, paleontológia a botanika, zatiaľčo do umenia vťahuje časť Sakrálne umenie. V múzeu sa bežne organizujú tiež rozličné besedy, prednášky, tvorivé dielne a iné zaujímavé podujatia.
Toto vysunuté pracovisko Slovenskej národnej galérie sídli na Makovického ulici a ako už jeho meno napovedá, zameriava sa na život a dielo tunajšieho významného maliara, Ľudovíta Fullu. V galérii sa konávajú tiež rôzne kultúrne akcie a dočasné výstavy, pričom Galéria Ľudovíta Fullu zaujme aj zvonku vďaka svojej netradičnej podobe dvoch na seba položených nerovnomerných kvádrov.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Pôsobivé Liptovské múzeum je verejnosti dobre známe, menej sa už vie o existencii múza, ktoré vás zasvätí do dejín skautského hnutia tak u nás, ako aj vo svete. Skautské múzeum nájdete na Námestí slobody a jeho zbierka okrem iného zahŕňa vlajky, vyznamenania, odznaky, známky, fotografie, kroniky, pohľadnice a mnoho ďalších vecí súvisiacich so skautami. Súčasťou múzea je knižnica s audiovizuálnymi materiálmi, archív a študovňa.