Aquacity Poprad
Dožičte si relax v obľúbenom aquaparku Aquacity Poprad. Privíta vás v ňom fantastický svet termálnych bazénov s vírivkami, vodné atrakcie, relaxačný bazén s laserovou šou aj plavecký a detský bazén s tematikou Ostrova pokladov. Zábavu pre celú rodinu dopraje Mayská pyramída a dvojica tobogánov, zatiaľčo oddýchnuť si možno v priestoroch Vitálneho sveta, ktorý poskytuje pestré wellness procedúry a je vybavený okrem iného snežnou jaskyňou či arktickým bazénom.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Priamo pri obci sa rozprestiera lyžiarske stredisko Vernár - Studničky ideálne pre rodinnú lyžovačku a začínajúcich lyžiarov. Zjazdovky ľahkej a strednej náročnosti sú situované v nadmorskej výške 800 - 1000 metrov a spoločne merajú 1, 4 km. Prepravu v stredisku zabezpečujú tri vleky s celkovou kapacitou 1800 osôb za hodinu a počas sezóny s dostatkom prírodného snehu je k dispozícii aj upravovaná bežecká trať. Stredisko pri Vernári zároveň ponúka svojim návštevníkom lyžiarsku školu, požičovňu lyžiarskych potrieb, skiservis, bufet a úschovňu.
KAM S DEŤMI?
Zaujímavá a súčasne poučná nielen pre výlet s deťmi je prechádzka k náučnej lokalite na Hronkovej, kde bol v roku 2011 vybudovaný z inciatívy Občianskeho združenia Vernárskych aktivít partizánsky bunker vybavený guľometným hniezdom a spojovacím zákopom. Spoločnosť mu robí dvojica informačných panelov, ktorá prezradí viac o výstavbe týchto povstaleckých opevnení v okolí obce, ako aj o tom, akým spôsobom SNP do dejín Vernára zasiahlo.
KAM ÍSŤ NA PRECHÁDZKU?
Neďaleko Vernára sa v Slovenskom raji nachádza menej známa Vernárska tiesňava, vytvorená aktivitou Vernárskeho potoka. Približne 2 km dlhá tiesňava má štatút národnej prírodnej rezervácie a uvidíte v nej majestátne dolomitové bralá, zaujímavé skalné útvary aj vzácne rastlinné druhy. Pri tiesňave zároveň stojí Pamätné miesto SNP s dreveným krížom a informačnou tabuľou, ktorá pripomína boj miestnych obyvateľov po boku povstalcov počas druhej svetovej vojny. Výlet si v prípade záujmu možno predĺžiť o návštevu prírodnej pamiatky Hranovnické pleso.
Vydajte sa z obecnej obecnej autobusovej zastávky po červenej značke v smere do Popradu. Cestička vedie ponad Vernársky potok do kopca a následne klesá dolinou Veľkej Bielej vody až k rázcestiu Blajzloch. V jeho okolí objavíte pri lesnom chodníku malebné umelo vytvorené jazero Blajzloch, pri ktorom si môžete odpočinúť a vrátiť sa do Vernára tou istou trasou.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Priamo z Vernára vedie 13 km dlhý náučný chodník s informačnými tabuľami, ktorý sa spája s prevýšením 1168 m. Chodník vás najprv privedie na 1546 m vysoký vrch Predná hoľa pokrytý listnatými lesmi, čučoriedkami a v najvyššej časti aj kosodrevinou. Pokračujete cez Smrečinské sedlo a Tri studne, až napokon prídete kimpozantnému a legendami opradenému vrchu Kráľova hoľa s nadmorskou výškou 1946 m. Za vynaloženú námahu sa vám odmení prekrásny panoramatický výhľad na Horehronie, Spiš, Vysoké a Nízke Tatry aj Liptov.
Vernár je vďaka svojej polohe v západnej časti Slovenského raja skvelým východiskom pre túry do útrob tohto čarovného národného parku. Z obce môžete napríklad zamieriť do krásnej tiesňavy Piecky a pokračovať cez Malú poľanu na Glackej planine a hrebeň Palcu. Skúsenejším turistom možno odporučiť náročnejšie okružné trasy smerujúce z Vernára do mohutnej tiesňavy Veľký Sokol alebo malebnej Suchej Belej s jej Misovými vodopádmi a Kaskádami. Jednosmerné túry vas zas dostanú trebárs do obce Stratená, pri ktorej uvidíte podmanivý Stratenský kaňon a dlhočizný tunel.
Vo Vernári si prídu na svoje aj cyklisti, pre ktorých je pripravená trasa prechádzajúca cez lokality Mlynná, Hoľa, Kešeľova diera, Zálom, Šušková a Pusté pole. Lákavá je tiež cyklotúra, po ktorej prídete cez Popovú k unikátnej Dobšinskej ľadovej jaskyni zapísanej v Zozname svetového dedičstva ľudstva UNESCO. Od jaskyne pokračujete smerom na Hanciakubovu, Kopanec, Blajzoch a Hrabušice späť do Vernára.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Okresné mesto Poprad ponúka rôzne voľnočasové aktivity pre malých aj veľkých. Môžete sa prejsť po Námestí sv. Egídia a Mestskej pamiatkovej rezervácii Spišská Sobota alebo navštíviť Tatranskú galériu a Podtatranské múzeum. Počas letnej sezóny premáva centrom mesta turistický vláčik, ktorý poteší nielen deti a ak máte chuť na adrenalín, vyskúšajte vyhliadkové lety štartujúce z popradského letiska.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Dominantou Vernára je gréckokatolícky Kostol Narodenia Panny Márie, vybudovaný v klasicistickom slohu v roku 1824. S druhou svetovou vojnou a SNP súvisí Pamätné miesto Tesina pri vstupe do obce a Pamätný dom s číslom 1436/0, využívaný ako sídlo povstalcov. Oblasť vyniká aj archeologickými lokalitami s dôkazmi osídlenia z neskorej doby kamennej alebo nálezmi z miestnych jaskýň. Počas prechádzky Vernárom si môžete všimúť tiež pôvodné ľudové drevenice a kuriózne zemné pivnice.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
V okolí Vernára natrafíte na viaceré pekné studničky, ktoré boli v posledných rokoch obnovené v rámci projektu "Studničky v našom chotári". Môžete sa tak ísť pozrieť na Studničku v Šancoch, pod Príslopkom a na Falštíne.