Vinianske jazero
Jazero s rozlohou 8 hektárov je vyhľadávaným cieľom pre kúpanie, rybolov, vodné športy a ďalšiu rekreáciu. Jeho vody dosahujú v lete príjemnú teplotu a ich hĺbka nepresahuje tri metre. Na brehoch Vinianskeho jazera zas objavíte tenisový kurt, detské ihrisko, požičovňu vodných bicyklov a člnov, školu jachtingu a ďalších vodných športov, ako aj ihrisko pre hru plážového volejbalu. Okolie jazera ponúka viaceré možnosti príjemnej prechádzky alebo cyklotúry krásnou prírodou a v lete sa tu konávajú aj rozličné zábavné podujatia, zatiaľčo v zime je hladina používaná na korčuľovanie.
Len niekoľko kilometrov od Vinného sa rozprestiera vodná nádrž často označovaná za Východoslovenské more. Teplota jej vody sa v lete pohybuje okolo 20 stupňov Celzia a s ohľadom na dĺžku 11 km a šírku 3 a pol kilometra patrí Zemplínska Šírava k najväčším vodným plochám svojho druhu v Európe. Jej brehy pokrýva 7 rekreačných stredísk umožňujúcich rozličné rekreačné aktivity popri kúpaní a rybolove. Rovnako sa môžete zúčastniť vyhliadkovej plavby alebo sa vydať na potulky Vihorlatom, Východoslovenskou nížinou alebo po zemplínskych viniciach v okolí.
V neposlednom rade máte z Vinného na dosah aj nový aquapark Thermalpark Šírava, ktorého Vodný svet pozostáva z vnútorných a vonkajších bazénov. K vnútorným patrí vlnový a plavecký, masážny, relaxačný a detský bazén, zatiaľčo vonkajšie zastupuje termálny, oddychový a plavecký bazén. Aquapark okrem toho ponúka šmýkačky, hojdací záliv, divokú rieku a wellness služby ako sú sauny, masáže a oddychové zóny. Letnú sezónu spestruje zároveň animačný program.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Ak by ste počas pobytu vo Vinnom dostali chuť na lyžovačku, môžete zamieriť napríklad do približne 37 kilometrov vzdialeného strediska pri obci Parihuzovce v okrese Snina na rozmedzí Vihorlatských vrchov a Nízkych Beskýd. V tom fungujú dva vleky, jedna náročná, jedna stredne obtiažna a dve ľahké zjazdovky.
KAM S DEŤMI?
Zamierte s vašimi potomkami na Viniansky hradný vrch, na ktorom spoločne objavíte pozostatky stredovekého hradu. Ten vznikol v 13. storočí a mal chrániť cestu smerujúcu do Poľska. Neskôr bol často poškodzovaný, až bola jeho väčšina začiatkom 18. storočia zbúraná. K hradu sa viaže tiež povesť o jeho majiteľovi Štefanovi Eodenfim, ktorý bol označovaný za čarodejníka. O obnovu Vinianskeho hradu obklopeného viacerými mocnými valmi sa už nejaký čas usiluje občianske združenie Zemplínsko - užská hradná cesta, ktoré sa pravidelne podieľa aj na organizácií podujatí, akými boli v minulom roku napríklad Jánske ohne, Vinobranie a Albertov stredovek.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Na kopci Senderov nad obcou možno nájsť stopy po stredovekej kostolnej stavbe, ktorá existovala asi od 13. storočia a ktorej ruiny spolu s pozostatkami keramiky boli objavené v rokoch 1974 - 1977. Aj v súčasnosti sa z ruiny zachovali viaceré základné kamene, ku ktorým neskôr pribudli kríže a z miesta sa ponúka pekný výhľad na Vinné a blízke okolie.
KAM NA TURISTIKU?
Sopečné pohorie skrátene označované podľa jeho najvyššieho vrchu aj Vihorlat je súčasne chránenou krajinou oblasťou a domovom Vihorlatského pralesa, zapísaného v Zozname dedičstva ľudstva UNESCO. Pre vysoký stupeň ochrany a prítomnosť vojenského obvodu Valaškovce nie je vstup umožnený v rámci pohoria všade a je potrebné držať sa turistických chodníkov, ktoré väčšinou vedú od okolitých obcí Remetské Hámre, Zemplínske Hámre a Poruba pod Vihorlatom.
Tretie najväčšie prírodné jazero Slovenska je veľmi malebnou lokalitou, ktorá sa zvykne označovať aj Veľké Vihorlatské jazero, nakoľko neďaleko leží menšie jazero nazývané zas Malé Vihorlatské jazero. Morské oko sa nachádza pod Sninským kameňom a najlepší prístup sa k nemu ponúka z obcí Remetské Hámre a Zemplínske Hámre. Zároveň je so svojim okolím vyhlásené za Národnú prírodnú rezerváciu a rozhodne ide o miesto, ktoré by ste si vzhľadom na jeho krásu a jedinečnosť počas vašej dovolenky vo Vinnom nemali nechať ujsť.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Popri návšteve stálych atrakcií, môžete do Vinného zavítať aj v rámci niektorého z atraktívnych podujatí, ktoré sa v obci a jej blízkom okolí počas roka dejú. V roku 2017 sa tak môžete napríklad tešiť na Dni obce spojené s oslavou fašiang (25. február), Maratón (1. máj), Jánske ohne nad Šíravou (24. jún), Zraz historických vozidiel (30. jún - 2. júl), Odpustovú slávnosť Rezbársky plenér (23. júl) či tradičnú oslavu Mikuláša (3. december).
KAM ZA HISTÓRIOU?
Miestny kaštieľ bol postavený koncom 17. storočia v neskororenesančnom slohu pre rodinu Sztáryovcov a neskôr si prešiel viacerými úpravami a rozširovaniami, po ktorých vynikajú predovšetkým jeho vnútorné klenby, viaceré zdobené peknými ornamentami. V súčasnosti je naďalej v súkromných rukách a v jeho priestoroch prebieha rekonštrukcia.
Základy rímskokatolíckeho kostola boli položené ešte koncom 13. storočia, hoci svoju súčasnú podobu získal prevažne po klasistických rekonštrukciách, ku ktorým v ňom došlo na prelome 19. a 20. storočia. Pôvodne robila kostolu spoločnosť drevená zvonica a istý čas sa v minulosti využíval pre potreby protestantov.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Objekt označovaný za Fárarovu chižku sa nachádza v lokalite Douha a ide o menšiu chatku venovanú pamiatke Vdp. Jána Bocskorosa, ktorý po dlhé roky vo Vinnom pôsobil ako farár, nadšený poľovník a ochranca prírody.