Aquarelax Dolný Kubín
Najväčší aquapark na Orave vám ponúka detský bazén, 25 m dlhý bazén pre plavcov a priestranný multifunkčný bazén, v ktorom sa zabavíte vďaka divokej rieke, tobogánom, šmykľavkám a ďalším vodným atrakciám. Pre vybitie nadbytočnej energie poslúži fitness centrum Dynamic a vodný aerobik, zatiaľčo relax umožňuje fínska sauna a masérske služby. V letnej sezóne navštívte exteriérový Fun park, v ktorom malým aj veľkým padne vhod lanový park, lezecká stena a ihriská pre loptové hry. K vymoženostiam Aquarelaxu Dolný Kubín patrí tiež reštaurácia AquaVia a detský kútik.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Dovolenku v zimných mesiacoch odporúčame prepojiť s lyžovačkou v Skiparku Kubínska hoľa situovanom v prostredí Oravskej Magury s výhľadom na Západné Tatry a Chočské vrchy. Podobná poloha v spojení s vyššou nadmorskou výškou je zárukou dostatočnej snehovej nádielky, zabezpečené je ale aj umelé zasnežovanie. Prepravu 9000 lyžiarov za hodinu poskytuje osem vlekov a dve štvorsedačkové lanovky. K lyžovaniu je určených deväť zjazdoviek s celkovou dĺžkou 14 km, ako aj 10 km upravovaných bežeckých tratí, zatiaľčo snowboardisti si prídu na svoje v Snowboard parku. Z iných kvalitných služieb možno vyzdvihnúť lyžiarsku školu, požičovňu, skiservis a chutné občerstvenie.
KAM S DEŤMI?
Netradičný zážitok pre deti aj ich rodičov predstavuje návšteva archeoparku Praveká osada Mokrý kút, postaveného na okraji Vyšného Kubína v roku 2012 z iniciatívy archeologičky Ľubice Kupcovej a ďalších členov občianskeho združenia Ipea s.r.o. Týmto spôsobom máte možnosť zažiť na vlastnej koži ako žil na tomto území ľud lužickej kultúry počas mladšej doby bronzovej a železnej. Archeopark pozostáva zo zrekonštruovaného príbytku, pecí na výrobu keramiky a chleba, poľa na pestovanie surovín a autenticky pôsobiacich bronzových nástrojov.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Počas pobytu vo Vyšnom Kubíne sa oplatí spoznať okresné mesto Dolný Kubín s množstvom pamiatok. Na Hviezdoslavovom námestí nájdete Čaplovičovu knižnicu, sídlo Oravského múzea a literárnej expozície zameranej na dielo P. O. Hviezdoslava, zatiaľčo Župný dom slúži Oravskej galérii. Mestské časti Bysterec a Staré Mesto spája Kolonádový most so šindľovou strechou a v jeho blízkosti sa rozprestiera park Martina Kukučína s pávou voliérou. Námestie slobody zdobia kuriózne Binárne hodiny a na Radlinského ulici objavíte neogotický Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej zo 14. storočia. Historický cintorín je napokon miestom posledného odpočinku Hviezdoslava a iných slovenských literátov a dejateľov.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Chránený areál nazývaný tiež Vyšnokubínske skalky sa rozprestiera v Oravskej vrchovine na pomedzí Dolného a Vyšného Kubína, z ktorého sa na ne dostanete po neznačených chodníkoch. Ich nadmorská výška dosahuje okolo 800 m a možno sa z nich kochať prekrásnou scenériou oravského regiónu. Vrcholu Tupej skaly dominuje viacero vysielačov a kovový dvojkríž venovaný ekumenickej jednote. Obe skaly sú zároveň významným archeologickým náleziskom, keďže výskum na nich odhalil praveké osídlenie ľudom lužickej kultúry a Ostrú skalu obývala aj púchovská a slovanská spoločnosť. Nálezy z miestnych sídlisk a pohrebísk sú v súčasnosti súčasťou expozície Oravského hradu.
Pokiaľ máte záujem o náročnejšiu túru, zamierte z Vyšného Kubína po zelenej značke na najvyšší vrch Chočských vrchov, Veľký Choč s nadmorskou výškou 1611 m n. m. Táto trasa sa spája s prevýšením cez 1000 m a jej prejdenie si vyžaduje okolo piatich hodín, zároveň sa však počas nej a naskytajú prekrásne panoramatické výhľady na široké okolie. Z obce vedie chodník okolo smerovníka Zásadce na lúku Drapáč, odkiaľ sa pokračuje Strednou poľanou až na Veľký Choč. Po dostatočnom kochaní sa jedným z najpôsobivejších výhľadov Slovenska sa po červenej značke vrátite na Drapáč, odkiaľ vás zelená privedie späť do Vyšného Kubína.
Okolím obce prechádzajú viaceré cyklotrasy vhodné pre aktívnych aj rekreačných cyklistov. Priamo vo Vyšnom Kubíne sa začína 33 km dlhá trasa, ktorá vás najprv privedie do susednej Jasenovej, kde odporúčame navštíviť pamätný dom miestneho rodáka, spisovateľa Martina Kukučína. Neskôr cesta pokračuje po hrebeni Štyroch chotárov a klesá do Žaškova, odkiaľ nasleduje tok rieky Oravy do obce Istebné s jej malebným dreveným artikulárnym kostolom. Záverečný úsek cyklotrasy vedie idylickou Istebňanskou dolinou do rázovitej Zázrivej, kde sa za vynaloženú námahu môžete odmeniť zaslúženou porciou zázrivských korbáčikov.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Nový pohľad na krásy oravského regiónu sprostredkúva splav rieky Oravy, ktorý sa dá vyskúšať na rôznych miestach. Splav na drevených pltiach z Hornej Lehoty do Oravského Podzámku vedie popod impozantný Oravský hrad, ktorý samozrejme možno následne navštíviť a prepojiť tak jednu atrakciu s druhou. Ďalší obľúbený úsek sa splavuje na člne medzi obcami Párnica a Kraľovany, kde sa Orava vlieva do Váhu.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Pôvabný Arpádyovský kaštieľ pochádza z 18. storočia a prešiel si pseudobarokovou prestavbou. Charakterizuje ho bohatá exteriérová výzdoba a v dnešnej dobe slúži potrebám obecného úradu. Zároveň je v ňom zriadená expozícia, ktorá vás prezradí viaceré zaujímavosti o živote a práci miestnych rodákov. Zameriava sa prednostne na vzťah Hviezdoslava k jeho rodisku, prevedie vás ale aj tiež dejinami, osídlením a archeologickými nálezmi Vyšného Kubína, jednej z najstarších oravských obcí.
Hoci Vyšný Kubín je miestom pôvodu Pavla Országha Hviezdoslava aj Margity Figuli, dom, v ktorom sa obaja narodili nie je možné navštíviť, nakoľko vyhorel už v roku 1916. Významných rodákov si tak obec pripomína prostredníctvom pomníka a pamätnej tabule. Originálny pamätník Priady je venovaný pamiatke básnikovej matky, pochádza z dielne sochára Fraňa Štefunka a odhalený bol v roku 1972. Na rázcestí pri obci natrafíte tiež na pamätník SNP pripomínajúci partizána a a majora sovietskej armády Ivana Archipova, ktorý zahynul v roku 1944 počas oslobodzovania obce.
Na prvý pohľad zaujímavá budova vyniká strechou s cibuľovými baňami na vežiach a štukovanými klenbami v interiéri. Kubínyovský kaštieľ bol postavený v priebehu 17. storočia a neskôr prebudovaný podľa klasicistického slohu. Pôvodne bol majetkom šľachtického rodu Kubínyovcov a v novšej dobe sa v jeho priestoroch nakrúcali viaceré scény zo snímok ako Námestie svätej Alžbety či Cársky kuriér.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Ľudový drevený dom číslo 39 je vďaka svojmu vzniku v roku 1699 jednou z najstarších stavieb svojho druhu na Orave. Zaujímavý je tiež rímskokatolícky kostol sv. Trojice vybudovaný počas 15. storočia, pričom z tejto doby pochádza jeho gotický zvon zvonolejára J. Weigla aj gotická socha Najsvätejšej Trojice. Kostol obklopuje cintorín, na ktorom sú pochovaní Hviezdoslavovi rodičia Terézia a Mikuláš.