O živote vo Švajčiarsku
V posledných dňoch ste mohli o tejto krajine počuť hlavne v súvislosti s referendom, v ktorom sa okrem iného riešila aj tak častá otázka cudzincov v tejto krajine a ich ,,prílevu“ sem. A ak nie, určite vám niečo hovoria švajčiarske hory, čokolády, hodinky, banky a ďalšie veci, ktorými je táto krajina známa. Aký je ale pohľad na krajinu priamo z nej a ako sa žije v jednej z top troch krajín celého sveta (podľa šťastia obyvateľov)?
Krajina ako taká
Ide o prostredie hlavne horské a vysokohorské, tomu zodpovedá aj počasie, ktoré je premenlivejšie, ale ináč nie moc rozdielne od toho nášho slovenského. Hlavne keď ho porovnáme s oblasťami stredného Slovenska a spod Tatier.
Kvalita a výška životnej úrovne je naozaj príjemná, hlavne čo sa týka ciest, diaľnic a celkovo dopravy či už vlakovej alebo inej, ktorá je jednoducho výborná. Čo vás tu takisto poteší je kvalita služieb, či už súkromných alebo tých štátnych na úradoch a podobne. Možno sa to môže pre cudzinca občas zdať ako príliš veľa byrokracie, ale poriadok musí byť. Osobne som tu ešte nikdy nezažil nepríjemného úradníka, či dokonca predavačku.
Možno to bude aj ich platmi, s ktorými sú určite spokojní. Zbytočne hovoriť o číslach, pretože sa to líši kantón od kantónu. Poviem len toľko, že aj človek na ,,nižšej“ a ,,podradnejšej“ pozícii zarobí dosť na to, aby zaplatil všetky účty, vrátane bývania, cestovania, stravy, zdravotnej poisťovne atď. a ešte si aj mesačne ušetrí peknú čiastku. A na týchto pozíciach robia často cudzinci, ktorí dostávajú zaplatené podstatne menej ako Švajčiari alebo kvalifikovaní a vzdelaní pracovníci výborne ovládajúci reč.
Ako to je s tou zdravotnou poisťovňou? Zamestnávateľ za vás platí nejaké odvody ako dôchodok a sociálku, čo sa týka ale zdravotnej poisťovne, tú si platí každý sám. Každý má možnosť vybrať si z ponuky zdravotných poisťovní a zvoliť si na základe vlastných potrieb koľko bude platiť mesačne – a tým pádom do akej sumy ročne budú kryté jeho zdravotné náklady. Príklad: Ak si vyberiete ,,frančízu“ 2 500,– CHF, platíme mesačne menej, približne 150 – 180 CHF, ale všetky návštevy a účty od lekárov do 2 500 CHF si hradíte sami. Vhodné pre ľudí, čo nebývajú chorí, alebo len párkrát do roka a nič vážne. Tak či tak sa vám to totiž finančne oplatí. Ak chce mať niekto väčšiu istotu alebo chodí k lekárovi častejšie, môže platiť povedzme 300 CHF mesačne a následne u lekára zaplatí menej.
U lekára to je zaujímavé, väčšinou si musíte dohodnúť termín so svojim lekárom podľa vážnosti ochorenia, existujú tu ale aj také tie ,,čakačky“ typické pre nás, ako keď som sedával u obvodnej v čakárni kým sa v škole písala matika. Ten vás vyšetrí, zoberie vám krv a do polhodiny máte výsledky. Na základe tých vám predpíše liečbu (takmer nikdy nie antibiotiká, tie sa tu predpisujú naozaj málo), v lekárni si na svoju kartu poistenca vyberiete lieky a o niekoľko mesiacov vám za toto všetko vrátane liekov príde účet. Pri bežnej chorobe približne 100 CHF a viac.
Švajčiari
Nemám rád stereotypy a preto by som nejaké nerád vytváral, prípadne potvrdzoval, ale niektoré rysy sú pre národy jednoducho charakteristické. A pre Švajčiarov? Pre niektorých je typický ich postoj k cudzincom a okolitému svetu, pre niektorých ale našťastie nie, zvlášť mladšiu generáciu, ktorá vyrastá s cudzincami a cestuje po celom svete. Mladí žijú celkom dlho u rodičov, študujú, pracujú, cestujú a šetria, kým niekedy pred 30kou vyletia z hniezda.
Väčšina švajčiarskeho obyvateľstva hovorí nemecky, ďalej francúzsky či taliansky. Rétorománčina ako štvrtý úradný jazyk sa už používa veľmi málo a nehovorí ňou takmer nikto. Čo sa týka nemčiny, ide o takzvanú švajčiarsku nemčinu, ktorá má iné pravidlá výslovnosti, viac prevzatých slov z francúzštiny či taliančiny, prípadne nejaké ich skomoleniny tvoriace úplne nové slová. Je to ale krajší a jemnejší jazyk ako spisovná a tvrdá nemčina z Nemecka. Švajčiari sa spisovné verzie týchto jazykov učia v školách, ale keď hovoria svojou ,,švajčiarčinou“ má problémy aj samotný Nemec. Ktorého ale Švajčiar bez problémov rozumie.
Náklady na život
O Švajčiarsku je známe, že život tu je drahý a to môžem naozaj potvrdiť. Samozrejme platy sú k tomu primerané a veľa záleží od vášho životného štýlu. Z tej najnižšej výplaty pokryjete základné a bežné náklady pre život plus niečo navyše, ale pokiaľ ste zvyknutí chodiť každý večer na pivo – dve, cez víkend ich obohatiť o ďalších pár pohárikov, máte problém. Nie s alkoholom, ale finančný, pretože za zábavu a alkohol sa tu všeobecne platí veľa. Takisto ako za služby, napríklad u kaderníčky úplne v pohode necháte od 40 CHF vyššie, hovorím teraz o pánskom jednoduchom ostrihaní trvajúcom ani nie pätnásť minút. Verejná doprava je takisto drahšia, ale pokiaľ ste tu dlhodobo, dá sa to poriešiť rôznymi predplatnými ,,električenkami“ a zľavami, ktoré tu nebudem zbytočne opisovať. Ako som už spomínal, kvalite dopravy je primeraná cene. Spojenia sú rýchle a nadväzujúce na seba, vlaky a autobusy čisté, bezpečné. Potraviny sú tiež veľmi kvalitné a ak sú priamo zo Švajčiarska, sú extrémne drahé. Ceny sa uvádzajú za 100 g a niekedy sú vyššie ako u nás za kilo. Ide hlavne o mäso a živočíšne produkty zo Švajčiarska, ovocie a zelenina už o niečo lacnejšie. Dajú sa ale nájsť aj potraviny za prijateľnú cenu, záleží čo a kde nakupujete.
Toľko k životu vo Švajčiarsku. Opísať naozaj všetko v jednom článku je nemožné, toto sú iba niektoré základné informácie, ktoré by vás mohli zaujímať. Ďalšie články zo života v zahraničí nielen vo Švajčiarsku, ale z celého sveta, plné príbehov našincov o ich ťažkých začiatkoch a rôznych zážitkoch nájdete na webe www.spozahranic.com.
Autor: Kristián Kusenda