1. ZUBRIA OBORA PRI TOPOĽČIANKACH
Impozantný zubor európsky už bohužiaľ z našej voľnej prírody vymizol, vidieť na vlastné oči ho však naďalej môžete v Zubrej obore pri Topoľčiankach. Obora fungujúca od roku 1958 je jedinou svojho druhu na Slovensku a podarilo sa jej pod ochranou Lesného závodu Topoľčianky úspešne vychovať desiatky zubrov. Zvernicu križuje lesnícky náučný chodník dlhý dva a pol kilometra a lemovaný deviatimi náučnými tabuľami, pričom unikátnou skúsenosťou je aj možnosť sledovať kŕmenie zubrov v ranných a poobedňajších hodinách.
Chcem navštíviť Zubriu oboru pri Topoľčiankach
Nad obcou Jelenec na kopci Dúň sa do výšky týčia pozostatky hradu Gýmeš datovaného do 13. storočia. Najlepší prístup k hradu ponúka susedná obec Kostoľany pod Tribečom, od ktorej sa na hrad dostanete cez idylickú prírodu pohoria Tribeč. K významným vlastníkom hradu patril rod Forgáčovcov, ktorého mnohí príslušníci boli pochovaní pod hradnou kaplnkou. Do dnešnej doby sa z hradu zachovali zvyšky múrov a budov, medzi ktorými je realizovaný archeologický výskum a obnovu hradu podporuje občianske združenie Castrum Ghymes.
Chcem navštíviť hrad Gýmeš
Mestská časť Nitriansky Hrádok spadajúca pod mesto Šurany bola dejiskom významných archeologických objavov, ktorých najväčším klenotom je socha Hrádockej Venuše zdobiaca aj niekdajšiu slovenskú dvojkorunovú mincu. Originál plastiky je dnes súčasťou expozície Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi a objav pripomína pôsobivý pamätník v parku so sochou Jaroslava Gubrica. Archeologická lokalita Zámeček označovaná tiež ako Slovenská Trója je tiež prístupná verejnosti vo forme archeoparku s informačnými a náučnými tabuľami.
Chcem navštíviť Hrádockú Venušu a Zámeček
Fantastický Ranč pod Babicou vás očakáva v obci Bojná, kde vám ponúka ubytovanie vo forme penziónu a rodinných chatiek, chutné jedlá v reštaurácii s poľovníckym salónikom a záhradným bufetom aj vozenie detí na koni. Obzvlášť pre najmladších návštevníkov je atraktívna taktiež Mini zoo, ktorú obýva jaguár, lama alpaka, tiger bengálsky, kengury, ťava dvohrbá, lev africký, ako aj rôzne druhy vtákov, hospodárskych a lesných zvierat, vrátane medveďa hnedého. V areáli ranča sa dá zároveň venovať rybolovu, plážovému volejbalu, cykloturistike či agroturistike.
Chcem navštíviť Ranč pod Babicou
Hrušovský hrad, alebo ak chcete hrad Hrušov sídli na vrchu Skalka neďaleko obcí Jedľové Kostoľany a Hostie. S jeho výstavbou sa začalo v 13. storočí, postupom času však začal pustnúť, hoci pozostatky jeho hradných múrov sú pôsobivé aj v súčasnosti. Vďaka aktivitám občianskeho hnutia Leustach je hrad bez problémov dostupný aj pre rodiny s deťmi a pribudlo k nemu užitočné ohnisko aj informačné tabule s množstvom zaujímavostí. Počas letnej sezóny sa na hrade uskutočňujú rôzne podujatia, ako napríklad Hradné hry.
Chcem navštíviť hrad Hrušov
Pôvabný kaštieľ obývali príslušníci rodu Habsburgovcov a pobývali v ňom aj mnohí československí politici, ako napríklad Tomáš G. Masaryk. V súčasnosti je chránený ako národná kultúrna pamiatka a jeho interiér je dobovou expozíciou nábytku, porcelánu, obrazov či keramiky. Kaštieľ v klasicistickom slohu je vybavený rozsiahlou zámockou knižnicou a rozkladá sa okolo neho nádherný anglický park so skleníkom, poľovníckym zámočkom a sochami Alojza Štróbla zobrazujúcimi diviaka a jeleňa.
Chcem navštíviť Kaštieľ v Topoľčiankach
Rozľahlé územie pokryté zeleňou a učupené na pomedzí obcí Tesárske Mlyňany a Vieska nad Žitavou je považované za jedno z najväčších arborét v rámci strednej Európy. Arborétum Mlyňany pod správou Slovenskej akadémie vied sa rozpína popri budove malebného Ambrózyho kaštieľa z 19. storočia a je domovom približne 2300 rastlinných druhov z celého sveta, vrátane sekvojovca mamutieho, zimokvetu včasného a ďalších vzácnych rastlín. Súčasťou arboréta je predajňa suvenírov, semienok, byliniek a drevín.
Chcem navštíviť Arborétum Mlyňany
Mestská časť Dražovce na okraji Nitry je sídlom výnimočného pokladu v podobe kostola zasväteného sv. Michalovi Archanjelovi. Bol postavený v románskom slohu na pomedzí 11. a 12. storočia, spája sa s počiatkami ranného kresťanstva na Slovensku a v dnešnej dobe má štatút národnej kultúrnej pamiatky. Z mesta sa ku kostolíku dostanete napríklad po trase začínajúcej sa v časti Nitra - Šindolka a po príchode do cieľa sa môžete kochať nádhernou panorámou na Nitru aj jej okolie vďaka vyvýšenej polohe kostolíka.
Chcem navštíviť Kostolík v Dražovciach
Tretím hradom, ktorý možno v okolí Nitry navštíviť je Oponický hrad situovaný nad obcou Oponice v pohorí Tribeč, kde bol vybudovaný v priebehu 13. storočia. Hrad úspešne odolával tureckým výbojom, neskôr bol však úmyselne poškodený a v dnešnej dobe uvidíte hlavne jeho západnú časť s majestátnou baštou a zvyšky paláca zo 16. storočia. V upravenom areáli hradu nechýba ohnisko či praktické posedenie a prístup z Oponíc nie je náročný pre deti ani pre psíka. V obci si odporúčame všimnúť tiež Apponyiho múzeum v budove renesančného kaštieľa.
Chcem navštíviť Oponický hrad
Popri zubrej obore a kaštieli sa v Topoľčiankach jednoznačne oplatí zavítať aj do Národného žrebčína, ktorý sa špecializuje na chov lipicanov, slovenských plnokrvníkov, arabských aj huculských koní. Žrebčín je dejiskom významných podujatí a zároveň svojim návštevníkom ponúka jazdu na koni či v koči aj prehliadku jazdiarne. V jeho areáli sa taktiež nachádza Hipologické múzeum s pavilónom dielní, kočov, konských postrojov a športovej histórie. Detailné expozície tak približujú chov koní aj úspechy, ktoré s nimi na dostihoch boli dosiahnuté.
Chcem navštíviť Národný žrebčín v Topoľčiankach
Obec Brhlovce sa môže pochváliť raritnou pamiatkou vo forme skalných obydlí vytvorených v tufovom podloží. Ich súčasťou sú maštale, pivnice, letné kuchyne aj dobový nábytok. Obydlia slúžili na ochranu obyvateľstva pred výkyvmi počasia aj tureckými nájazdmi a ich dejiny približuje expozícia umiestnená v dome č. 142. Skanzen má titul pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry a za jeho správu nesie zodpovednosť Tekovské múzeum v Leviciach.
Chcem navštíviť Skanzen Brhlovce
V neposlednom rade vám v širšom okolí Nitry odporúčame navštíviť hradisko Valy v Bojnej spravované miestnym Archeologickým múzeom Veľkej Moravy. Hradisko bolo na rozlohe 12 hektárov vybudované v období 8. až 9. storočia a boli v ňom objavené vzácne archeologické nálezy v podobe hospodárskych nástrojov, šperkov či zbraní. Dnes si v areáli možno všimnúť poučné informačné tabule, obydlia zrekonštruované podľa pôvodného vzoru, opevnenie v exteriéri či priestor využívaný v minulosti za účelom skladu potravín.
Chcem navštíviť Hradisko Valy v Bojnej