Letné kúpalisko Sihoť
Dožičte si relax pri vode v prostredí mestského parku priamo pod panorámou Nitrianskeho hradu. Túto možnosť vám dáva Letné kúpalisko Sihoť, v ktorom sa s rodinou okúpete v 50 metrov dlhom plaveckom, relaxačnom bazéne alebo dvojici detských bazénov s tobogánom a vodnými atrakciami. Samostatným dojazdovým bazénom disponuje tiež adrenalínový tobogán s dĺžkou 83 metrov. Na suchej zemi je pre deti v kúpalisku pripravené ihrisko s preliezkami, pieskoviskom a hojdačkami, zatiaľčo aj starší návštevníci sa pobavia hraním tenisu, volejbalu alebo futbalu v športovej zóne. Nechýbajú samozrejme ani pestré možnosti občerstvenia a stravovania.
Kúpanie a odpočinok v Nitre ponúka tiež centrum Relax Fantasy na Beniakovej ulici, kde disponuje vyhrievaným relaxačným bazénom, vírivou vaňou, saunou a službami maséra. Časť Športcentrum naproti tomu umožňuje hru vodného póla, squashu, nohejbalu či bedmintonu a k dispozícii máte aj reštauráciu a bar.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Priaznivci zimných športov môžu počas pobytu v Nitre využiť služby 200 metrov dlhého vleku sídliaceho pri obci Čechy. Miestny svah disponuje umelým zasnežovaním a poslúži aj fanúšikom večerného a bežeckého lyžovania. Blízky zamŕzajúci rybník využívajú zas korčuliari a hokejisti a hlad zaženiete v bufete pod vlekom.
KAM S DEŤMI?
Turistický vláčik v odtieňoch bielej a belasej farby premáva počas letnej sezóny až do konca septembra a dáva na centrum Nitrianskeho kraja nový pohľad. Jeho trasa sa začína na Svätoplukovom námestí, odkiaľ smeruje okolo Divadla A. Bagara, Mestského domu a pešej zóny. Okružná jazda pokračuje popri Kostoloch Navštívenia Panny Márie a sv. Petra a Pavla aj Župnom dome cez Mestský park na Sihoti až na Pribinove námestie. Vláčik vybavený komentárom audio sprievodcu je k dispozícii aj pre firemné alebo súkromné podujatia.
Unikátne múzeum venujúce pozornosť tradičným spôsobom obrábania pôdy, potravinárstvu a remeslám objavíte v areáli nitrianskeho Agrokomplexu. Jeho expozícia vám prezradí, ako sa zvykne mlátiť obilie, kosiť tráva, vyrábať víno či lisovať olej. K Slovenskému poľnohospodárskemu múzeu patrí skanzen zameraný na niekdajší život obyvateľov juhoslovenských nížin, v ktorom sa nachádza salaš, senníky aj včelíny. Nielen pre detských návštevníkov je zážitkom môcť sa povoziť srandovným traktorbusom alebo jedným z troch parných rušňov Nitrianskej poľnej železnice.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Neďaleko nitrianskeho Agrokomplexu sa rozkladá vedecko - pedagogické pracovisko Slovenskej poľnohospodárskej univerzity otvorené zároveň aj pre širokú verejnosť. Tunajšia Botanická záhrada pozostáva z troch skleníkov, ktoré sú domovom mäsožravých rastlín, orchideí aj kaktusov a zároveň v nej uvidíte exotickú flóru v podobe bambusov, čajovníka, citrusových stromov alebo vanilky. V miestnom jazierku zas rastú pestré vodné rastliny a zavítať môžete aj do Vivária plného tropických plazov, detského ihriska a minizoo, ktorú obývajú kozy, vtáky či lamy. Prehliadku botanickej záhrady možno pri včasnej objednávke absolvovať aj v spoločnosti odborného sprievodcu.
Nemenej príjemnú prechádzku dopraje v Nitre aj Mestský park situovaný pri brehoch rieky Nitra v severozápadnej časti mesta. Uvidíte v ňom pôvabný drevený most, dvojicu jazierok menom Veľká a Malá Hangócka, hudobný altánok, detské ihrisko s bludiskom, zookútik Gazdovský dvor a samozrejme množstvo zelene a kvetín.
Nitrianska kalvária dominuje 213 metrov vysokému vrchu pri Nitre, odkiaľ sa ponúka krásny pohľad na mesto, Zoborské vrchy aj vzdialenejšie pohoria. Tunajšia Krížová cesta pozostáva z 12 kaplniek neorománskeho slohu podľa vzoru talianskej architektúry a vedie od Kostola Nanebovzatia Panny Márie až po Kaplnku Božieho hrobu. Na vrchole okrem toho nájdete trojicu krížov s motívom Ukrižovania a Misijné múzeum Spoločnosti Božieho slova, ktorého expozícia vyniká objektami z rôznych krajín sveta, ktoré do Nitry priniesli slovenskí misionári.
Ďalším tipom pre pohodovú prechádzku počas dovolenky v Nitre môže byť Šibeničný vrch s nadmorskou výškou 218 m, známy aj pod svojím pôvodným menom Borina. V čase Veľkej Moravy bolo na vrchu vybudované útočiskové hradisko a v období tureckých výpadov zase dodnes stojaca renesančná Turecká varta. Svahy vrchu pokrývajú lesy s borovicami a inými drevinami aj lúky plné stepných tráv a pestrofarebných kvetín.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Nitra ako mesto obklopené pohorím Tribeč a Podunajskou pahorkatinou je vďačnou lokalitou pre pešiu turistiku. Populárnym cieľom je predovšetkým majestátny Zobor, ktorého vrchol v nadmorskej výške 587 metrov ponúka na mesto pohľad z vtáčej perspektívy. Na tento vrch sa môžete vydať po Náučnom chodníku Zoborské vrchy, ktorý pozostáva z 27 zastávok. Chodník sa začína pri Liečebnom ústave Zobor a prechádza popri studničke Svoradov prameň, ktorej vode sú pripisované zázračné účinky. Ďalej pokračuje popri prírodnej pamiatke Svoradova jaskyňa, ktorú v 11. storočí obýval pustovník sv. Svorad pôsobiaci v blízkom benediktínskom kláštore. Ruiny kláštora, ktorý obýval taktiež sv. Benedikt sú jednou zo zastávok chodníka, podobne ako pôsobivá národná prírodná rezervácia Zoborská lesostep.
Románsky kostol v Dražovciach je vzácnou národnou kultúrnou pamiatkou pochádzajúcou z prelomu 11. - 12. storočia. Je považovaný za jeden zo symbolov ranného kresťanstva na území Slovenska. kedysi sa v ňom vraj zjavovala Panna Mária a zároveň je veľmi fotogenickým miestom dávajúcim nový pohľad na Nitru. Ku kostolu sv. Michala Archanjela môžete podniknúť nenáročnú túru z časti Nitra - Šindolka, ktorá vedie popri Liečebnom ústave Zobor a končí v Dražovciach.
Dlhšiu túru s prevýšením 380 m ponúka Žibrica, ktorá je s výškou 617 m n. m. najvyšším vrchom v bezprostrednom okolí Nitry. Kedysi na ňom stál obranný val a hradisko, dnes je centrom prírodnej rezervácie, ktorá chráni vzácne druhy tunajšej flóry. Výstup na Žibricu máte možnosť začať v časti Nitra - Štitáre a po zdolaní vrchu zostúpiť cez rázcestie Pod Dlhou skalou do obce Žirany.
Mesto križujú viaceré značené cyklotrasy účelového alebo rekreačného tipu, pri ktorých výbere sa môžete inšpirovať cyklosmerníkom Tribečská hrebeňovka a informačnou tabuľou Nitriansky cyklopoludník. Obe objavíte na začiatku Mestského parku v Sihoti. Príjemné sú napríklad trasy, ktoré využívajú aj korčuliari a ktoré vás povedú po hrádzi rieky Nitra, cez Chrenovský most, po ulici Napervilská alebo po samotnom mestskom parku. Náročnejšie a dlhšie sú trasy, ktoré vám umožnia spoznať okolie mesta, či si už za svoj cieľ zvolíte Tri Duby, Zlatno, zrúcaninu hradu Gýmeš alebo Zubriu oboru.
KAM ZA ZÁBAVOU?
O Nitre by sa dalo povedať, že je mestom divadiel, čo dokazuje aj fakt, že je pravidelne koncom septembra organizátorom Medzinárodného divadelného festivalu Divadelná Nitra. Najznámejším z nitrianskych divadiel je jednoznačne Divadlo Andreja Bagara na Svätoplukovom námestí, kde disponuje priestrannou Veľkou sálou a Štúdiom. Verejnosti divadlo prezentuje slávne hry slovenskej a svetovej tvorby, ale aj divadlo pre deti či pôsobivé hudobno - dramatické diela. Navštíviť hlavne s deťmi sa oplatí aj Staré divadlo Karola Spišáka, ktoré sa špecializuje na bábkové predstavenia, činohru a tieňové divadlo. Do tretice môžete zavítať do Nového divadla pôsobiaceho v Dome Matice slovenskej na Dolnočermánskej ulici od roku 2016.
Celý rok prináša v Nitre zaujímavé podujatia, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Nitrianske kultúrne leto otvára lahodný júnový Festival chutí Nitrianskeho kraja spojený s akciou Jahodová Nitra a Medzinárodným festivalom bubnov a perkusií Drumpoint Slovakia. Počiatok júla sa zas nesie v znamení Pribinových a Cyrilo - metodských dní Nitra, milá Nitra, ktorých súčasťou je Nitriansky jarmok, folklórny festival Slovanov aj historický festival Pribinova Nitrava. Leto v Nitre patrí tiež Medzinárodnému festivalu sakrálnej hudby Musica sacra a Medzinárodnej poľnohospodárskej výstave Agrokomplex s Dožinkovými slávnosťami. Príjemnú atmosféru napokon navodí Nitrianska hudobná jar a jeseň, ako aj decembrová Vianočná Nitra.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Z hradného vrchu učupeného v centre Nitry vládli v dávnej minulosti kniežatá a panovníci Veľkej Moravy, dnes je impozantný Nitriansky hrad obohnaný pevnými múrmi sídlom biskupského úradu. Hrad pozostáva z jeho rezidencie a katedrály, ktorá v sebe spája románsky Kostol sv. Emeráma, gotický Horný kostol a modernejší Dolný kostol. Opevnenie hradu tvoria viaceré bastióny a nájdete v ňom archeologicky zameranú výstavu Kazematy. Bývalá gotická priehrada slúži v súčasnosti ako amfiteáter, ktorý je dejiskom rozličných kultúrnych akcií a v areáli Nitrianskeho hradu si môžete všimnúť aj príjemné hradné záhrady, Mariánsky stĺp a Vazilovu vežu, ku ktorej sa viaže povesť o uhorskom kniežati.
Významné regionálne múzeum sídli v novorenesančnej budove mestskej radnice a jeho stála klenotnicová expozícia Skvosty dávnovekého Slovenska zhromažďuje viac než 2200 impozantných plodov práce archeológov. Popritom sa Ponitrianske múzeum špecializuje na prezentáciu histórie, botaniky, zoológie, numizmatiky a folklóru Ponitria. V jeho priestoroch sa organizujú početné dočasné výstavy, besedy či koncerty klasickej hudby a múzeum nesie zodpovednosť tiež za Múzeum v Zlatých Moravciach a Dom ľudového bývania v Šali.
Počas prechádzky po Nitre si vašu pozornosť zaslúžia aj iné pamätihodnosti a zaujímavosti, napríklad slávna socha Corgoň na rohu Kluchovho paláca. Na milovníkov architektúry zapôsobia budovy Justičného paláca, Veľkého a Malého seminára aj bývalého Župného domu, v ktorom dnes pôsobí Nitrianska galéria. Zo sakrálnych pamiatok Nitry nemožno nespomenúť prekrásnu Synagógu, Kostol navštívenia Panny Márie, Františkánsky kláštorný komplex a Kláštor piaristov s Kostolom sv. Ladislava.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Medzi ulicami Pod Zlatým brehom a Jazerná natrafíte na malebné jazierko, ktoré je pozostatkom ťažby žuly z 19. storočia. Zoborské jazierko tak vypĺňa niekdajší lom, dosahuje maximálnu hĺbku 10 metrov a jeho pobrežie je posiate skalami.