Relax Aqua & Spa
Lákavá trnavská novinka poskytuje široké spektrum možností kúpania a relaxu. Sekcia Vodný svet je vybavená relaxačným, oddychovým, detským a vonkajším bazénom, ako aj dvojicou víriviek a tobogánov. Vonkajšie letné kúpalisko zas disponuje bazénom so štvoricou plaveckých dráh, vodným barom a fontánou. V jeho areáli máte o zábavu postarané vďaka dvom detským bazénom, lanovej dráhe, tobogom či lezeckej stene. Samostatnou súčasťou Relax Aqua & Spa je wellness sprístupňujúci masáže, medvedí brloh, bylinkovú a mentolovú inhaláciu, Kneippov kúpeľ, tepidárium, soľnú baňu, whirpool a početné masáže.
Počas letných mesiacov ponúka možnosti relaxu pri vode aj prírodné kúpalisko Kamenný mlyn situované v rovnomennej rekreačnej oblasti na okraji mesta. Obklopuje ho príjemné prírodné prostredie a od minulého roka vás privíta vo vynovenej, zrekonštruovanej podobe. K tej patrí detské ihrisko, ihrisko pre hru plážového volejbalu a možnosti občerstvenia.
Od júna do augusta máte v Trnave k dispozícii aj letné kúpalisko Castiglione situované na ulici J. Slottu, kde nájdete 25 m dlhý plavecký bazén a tri menšie detské bazény. Zároveň k nemu patrí trávnatá plocha, volejbalové ihrisko a bufet. Celoročne sa dá zase v Trnave okúpať v mestskej krytej plavárni Zátvor, ktorej plavecký bazén dosahuje rozmery 25 a 10 metrov. Časť bazéna hlboká 80 cm je vhodná aj pre deti a bazén je vybavený bezbariérovým prístupom.
KAM SA ÍSŤ LYŽOVAŤ?
Pokiaľ by ste počas pobytu v Trnave dostali chuť na lyžovačku, dopraje vám ju stredisko Zochova chata v Malých Karpatoch neďaleko Modry. K dispozícii vám dáva dve umelo zasnežované zjazdovky, ideálne predovšetkým pre začínajúcich lyžiarov a rodiny s deťmi. Pohyb po stredisku uľahčuje posuvný pás aj niekoľko vlekov a spomedzi jeho ďalších služieb možno spomenúť skiservis, lyžiarsku školu a požičovňu.
KAM S DEŤMI?
Na vašich potomkov nepochybne zapôsobí Mestské opevnenie v Trnave, ktoré patrí k najstarším a najvýznamnejším nielen v rámci Slovenska. Jeho základové tehlové múry boli položené ešte v 13. storočí a kedysi ho zvonku obklopovala vodná priekopa. Do dnešných čias sa zachovali približne dve tretiny pôvodného opevnenia, ako aj niektoré brány a fortne. K opevneniu pribudla v roku 1937 Bernolákova brána stojaca pri veži Trnavská bašta, v ktorej možno navštíviť expozíciu dobových zbraní a remesiel.
Mestský športový areál Slávia hostí vo svojich priestoroch Outdoorové lanové centrum, ktoré pozýva na prechod trás s rôznou obtiažnosťou vo výške 8 - 13 m nad zemou. Vyskúšate si v ňom simulovaný voľný pád Powerfan, Veľkú lanovku s tobogánom, skok Tarzana alebo adrenalínový skok Big swing. Špeciálne pre deti staršie ako päť rokov je určený detský lanový areál a k dispozícii máte v rámci centra tiež lezeckú stenu a rozličné súťaže pre malých aj veľkých.
KAM SA ÍSŤ PREJSŤ?
Chránený areál s rozlohou presahujúcou 38 ha sa rozprestiera neďaleko rekreačnej oblasti Kamenný mlyn a je veľmi vhodným miestom pre príjemnú prechádzku. Rybníky obklopujú pozostatky lužných lesov a sú domovom pestrých rastlinných a živočíšnych druhov. Žijú tu predovšetkým mnohé chránené vtáky, z ktorých možno spozorovať sokola sťahovavého, chochlačku sivú či strakoša červenohlavého.
KAM ÍSŤ NA TURISTIKU?
Na turistiku sa v rámci trnavského okresu vydajte do Malých Karpát, ktorými prechádza veľa značených chodníkov. Obľube sa teší predovšetkým okolie prekrásneho Smolenického zámku, od ktorého sa dá prísť na najvyšší vrch pohoria, Záruby aj do verejnosti prístupnej jaskyne Driny v Smolenickom krase. Taktiež môžete zamieriť k archeologickému nálezisku Molpír alebo k hradnej zrúcanine Ostrý kameň. Nemenej lákavý je v Malých Karpatoch Dobrovodský kras s početnými vyvieračkami, dolina Hlboča, prírodné pamiatky Čertov žľab a Ľahký kameň či ruiny kláštora sv. Kataríny a hradu Korlátka.
Okolie Trnavy sa zároveň vyznačuje širokou škálou trás rôznej náročnosti, ktoré možno zdolať s pomocou bicykla. Priamo z mesta si môžete dopriať 46 km dlhú cyklotrasu vedúcu cez Boleráz, Smolenice a Horné Orešany alebo túru míňajúcu Dolnú Krupú, Dobrú Vodu a Dechtice v dĺžke 73 km. S menším prevýšením a kratšou dĺžkou sa spájajú trasy prechádzajúce Trnavskou tabuľou a Trnavskou pahorkatinou a v rámci okresu sa môžete podujať aj na Dechticko-dobrovodský a Orešiansky okruh alebo túru okolo Smoleníc či k malokarpatským hradom.
KAM ZA ZÁBAVOU?
Víno zohralo v rozvoji mesta a okolia v rámci Malokarpatskej vinohradníckej oblasti dôležitú úlohu a v jeho produkcii sa tu dodnes pokračuje vo veľkom. S degustáciou vína sa spája tak Deň vínnych pivníc, ako aj súťažná výstava Víno Tirnavia. Celoročne máte v Trnave možnosť navštíviť viaceré prestížne vinárstva a vinotéky, kde môžete víno ochutnať, zakúpiť si alebo nakuknúť do pivníc a prejsť sa okolo sudov s vínom. Vo svojich priestoroch vás privíta vinárstvo Mrva & Stanko, Dom vína, Vínotéka u sv. Urbana, vinárstvo Vitis select v Modranke a Vínotéka Dobrý pocit.
Popri akciách súvisiach s vínom sa v Trnave počas roka konáva mnoho ďalších lákavých podujatí. K tým najobľúbenejším patrí Tradičný trnavský jarmok, ktorý počas septembrových dní ovládne centrum mesta. Popri predaji predmetov ľudových remesiel je jarmok spojený s kultúrnym programom a jeho súčasťou je dobový festival Stredovek pod hradbami. Ten má podobu šiestich historických táborov v Sade Antona Bernoláka, v ktorých sa varia tradičné pokrmy, rinčia zbrane a ukazujú typické remeslá. V neposlednom rade sa možno tešiť na veľkolepý ohňostroj, lukostreľbu, dobovú hudbu, tanec a zbrane či bojovníkov reprezentujúcich Normanov, Vikingov a mušketierov.
KAM ZA HISTÓRIOU?
Impozantná katedrála s dvojicou veží je súčasťou jezuitskej Trnavskej univerzity a ako prvá stavba barokového slohu na území Slovenska bola postavená za pomoci viedenských maliarov aj talianskych štukatérov v 17. storočí. Interiér Katedrály sv. Jána Krstiteľa ohuruje bohatou výzdobou hlavného oltára a umeleckými dielami na stenách. Dnes slúži ako Katedrálny chrám pre potreby Trnavskej arcidiecézy.
Jedno z najdôležitejších múzeí na území Slovenska sídli v budove niekdajšieho klariského kláštora postavenej v 13. storočí. Jeho stále expozície sa zaoberajú historickým vývojom Trnavy, zároveň vás ale zasvätia aj do ľudovej keramiky a odevu západného Slovenska, archeológie, sakrálnych objektov, zvonov a umenia z Japonska a Číny. Pod správu Západoslovenského múzea spadá tiež Dom hudby Mikuláša Schneidera-Trnavského a Múzeum knižnej kultúry v Oláhovom seminári.
Farský kostol sv. Mikuláša titulovaný ako Bazilika minor je Mariánskym pútnickým miestom Trnavskej arcidiecézy a zároveň prvoradým chrámom mesta Trnava. Jeho počiatky siahajú až do 14. storočia a aj v súčasnosti sa v ňom zachovali gotické fresky, portály či zvon sv. Štefana. Bazilika sv. Mikuláša pozostáva z viacerých kaplniek a vo svojich priestoroch chráni vzácne diela sakrálneho umenia z rôznych úsekov dejín.
Trnava je domovom mnohých ďalších pamiatok, ktoré zaujmú nielen priaznivcov histórie a umenia. Počas vášho pobytu si všimnite renesančný Arcibiskupský palác, Radnicu, Mestskú vežu, budovu trnavského cukrovaru, Kalváriu, dvojicu synagóg či viaceré kostoly a meštianske domy. Za kultúrou zas odporúčame zamieriť do Divadla Jána Palárika, Domu kultúry alebo Mestského amfiteátra. Viaceré z pamätihodností Trnavy spoznáte prostredníctvom turistických okruhov so začiatkom na Trojičnom námestí, odkiaľ sa dá vydať na prechádzku Malým Rímom alebo Po trnavských kostoloch.
AKÉ SÚ TAJNÉ MIESTA, O AKÝCH BEŽNÝ NÁVŠTEVNÍK NEVIE?
Jeden z najväčších slovenských karnerov slúžil ako kultové miesto už v čase Slovanov. Nájdete ho v blízkosti Baziliky sv. Mikuláša spoločne s už nepoužívaným cintorínom a kostolom sv. Michala. Kedysi patrila k románskemu karneru aj kaplnka a kostnica a to, čo z neho zostalo odporúčame navštíviť len silnejším povahám, ktoré sa nezľaknú tunajšej pochmúrnejšej atmosféry.